Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

19 Şubat '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
907
 

TV Dizilerinin Ruh Sağlığına Etkileri?

TV Dizilerinin Ruh Sağlığına Etkileri?
 

http://images.habervitrini.com/haber_resim/televizyon2.jpg


NEVZAT TARHAN TV DİZİLERİNİN RUH SAĞLIĞINA ETKİLERİNİ ANLATIYOR...

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çok tartışılan bir konu olan TV dizilerinin olumsuz etkilerini ve ruh sağlığı açısından tetiklediği dinamikler ile travmatik yanlarını bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Şiddet içeren televizyon programlarını seyretmeyle çocukların akranlarına saldırganlık oranları arasında paralellik bulunuyor mu?

TV dizilerinde şiddetin sorun çözen bir araç olarak gösterilmesi gençlerde nasıl yankılanıyor?

Dizilerinde gösterilen intihar sahneleri seyredenlerde travmatik etkilere neden oluyor mu?

Töre cinayetlerini tüm detayı ile işleyen filmlerde etkilenme hangi yönde oluyor?

TV dizilerinde yer alan oyuncular gibi olmak isteyen ve onlar gibi ışıltılı bir hayatın özlemini kuran ve bunu başaramayacağını anladığında depresif belirtiler gösteren kişiler neler yapmalı gibi soruların cevaplarını Prof. Tarhan bu akşam Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

İşgalci anne ve babaların yaptığı çocuklara televizyon ile ilgili yasaklamalar getirmek çözüm mü?

Cinsel suçlarda görülen artışın ve ensestte ve çocuğa karşı cinsel suçlarda meydana gelen artışta medyanın ve dizilerin etkisi var mı?

Televizyon aile içi eş ve çocuk ilişkilerinde yaşanması gereken iletişimi ne yönde etkiliyor. Aile bireylerinin her birinin ayrı bir dizi takipçisi durumunda evlerde yaşanan sessizlik hangi durumlarda çığlığa dönüşmektedir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan olacaklar.

TV dizilerinin olumsuz etkilerinin nasıl giderilebileceği, doğru tutumların nasıl olduğu, travma etkilerinin nasıl silineceği, yanlış örnek alışların gerçeklik duygusu ile nasıl ortadan kaldırılacağı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, iyibakkendine@ulketv.com.tr adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV’de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Nevzat Tarhan Hocama, ''İyi bak kendine'' prog. hazırlayıp sunan Sayın Uğur Canbolat Beyefendiye ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinin değerli uzmanlarına bizlere ışık tuttukları için teşekkür ediyoruz.

Sağlık huzur dolu bir yaşam hepimizin olsun.

<ımg border="0" alt="" src="http://www.tatliaskim.com/images/smilies/gul.gif">''Melekler yüreğinizden öpsün''<ımg border="0" alt="" src="http://www.tatliaskim.com/images/smilies/gul.gif">

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Diziler -ben buna, çığırından çıkmış magazin programlarını da ekleyeyeim- yalnızca ruh sağlığımızı bozmakla kalmıyor; ahlaki değerlerimizi de sorguluyor; yanlış olanları doğru ve masum gibi gösteriyor. Örnek, yine ünlü Aşk-ı Memnu'dan vereyim...En son olarak, Behlül ve Nihal birlikteliği; bu birliktelik ev halkı arasında, hadi diyelim normal görülüyor ama mutfaktakiler da buna ses çıkarmıyor "Aaa, nasıl olur, onlar kardeş gibi büyüdüler" diyerek bu birlikteliği hiç yadırgamadılar. Bence, bu ilişkiyi, ev halkına rağmem mutfaktakilerin kınaması gerekirdi diye düşünüyorum. Selamlar.

cdenizkent 
 20.02.2010 10:06
Cevap :
Sayın cdenizkent, TV. Dizilerini izliyorum dersem yalan olur. Ama etrafımdaki izleyenlerin ilgisi, düşünce ve görüşlerinden şu an sizin de dile gelmeniz gibi; herşey ortada. Ahlaksızlığın diz boyu olduğu aşikâr. Buna ilavaten bakıyorum da bunca işsizliğe ve krize rağmen dizilerdeki yaşantılara baktığımızda maşallah herkes kendi krallığını yaşıyor. Hele de dediği dedik, öttürdüğü düdük le birlikte astığı astık, kestiği kestik bir cumhuriyetle yönetilmekte dizi hükümdarlığı. Olan gençlerimize oluyor. Gencecik hayal ve düşünce dünyaları yanlış yönlendiriliyor. Sonra milletçe sonuçlarına gebe bırakılıyoruz. Efendim, değer verip yorumladığınız düşüncelerinizi dile getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sevgim saygımla.  23.02.2010 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4970
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster