Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '15

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1213
 

TV yayınlarının toplum psikolojisi üzerindeki korkunç etkisi

TV yayınlarının toplum psikolojisi üzerindeki korkunç etkisi
 

Sayın TV yöneticileri, zaten ruh sağlığı alt-üst olmuş bu topluma durmadan sunduğunuz kabadayı kahraman tiplemeleri yüzünden millet sonunda şizofren oldu, sokakta kavganın şekli itişip-kakışmaktan çıkıp, birbirini acımasızca öldürmeye dönüştü.

Ben ilk defa Türkiye'de esen Kurtlar Vadisi fırtınasını duyduğumda, o zamanlar zor da olsa aradım taradım internetten diziyi buldum oturdum ilk birkaç bölümünü izleyip, dehşete düştüm. O sıralar dünyanın bir bucağındaydım, Alaska'da. Yine de memleketimin beğenileri eski bir gazeteci olarak ilgimi çektiği için bu takipleri yaptım.

Fakat Kurtlar Vadisi'nde fazla duramadım. Çanakkale savaşında bile bu kadar kurşun atılmamıştır! O birkaç bölümü izlerken bile, kurşunlardan bir tanesi bana isabet edecek diye tedirgin oldum. Ama bir şeyi eleştirmek için onu iyi incelemek gerektiğine inandığım için, bu dizinin birkaç bölümüne bu nedenle katlandım.

Başka diziler de baş tacı oldu, onlara da baktım. Türk halkı kah kanser hastasına ağladı, kah kabadayıları baş tacı yaptı, kah tecavüzcünün tekine aşık oldu (lütfen inkar etmeyin, "Fatmagül'ün Suçu Ne" dizisinde Türkiye'nin en az yarısı o kılıksız tecavüzcüye aşık olmadı mı?), kah mafya babalarına alkış tuttu!

Günün birinde Türk toplumu bu dizileri öyle bir şizofren şekilde izler oldu ki, gerçeği, hayalden ayıramayıp, dizide ölen karakterlere sela okutup, cenaze namazı kıldı. Öte yandan, mafya filmlerine kendini kaptıran birkaç manken bozuntusu, "manken olmasaydım, mafya anası olurdum" gibi ipe-sapa gelmez açıklamalarda bulundu.

Kimse tehlikenin farkına varmadı aslında. TV karşısında hipnoz olan Türk toplumu, yavaş yavaş şekil değiştirmeye başladı. Öz benliğinden, kimliğinden, kültüründen, en kötüsü vicdanından uzaklaşarak, her biri kendi olmak yerine, kalpsiz dizi-film kahramanlarına dönüştü.

Ben eski bir ajans muhabiriyim. 1980'li yılların son yarısında çalışmaya başladım. Genç bir gazeteci olarak kimi zaman haber bulmakta zorlanırdım. Sevgili büyüklerim bana şunu tavsiye ederdi, "sen ajans muhabirisin, bu memlekette bir taş yerinden oynasa haberdir!" İnanın zaman zaman öyle eften-püften haberlere imza attım ki. En çok da dolandırıcı üfürükçü teyzelere altın kaptıran saf ev kadınlarıydı yaptığım haberler. Ya da intihara teşebbüs edip, son dakikada ölmekten korkup soluğu hastanenin acilinde alan genç kızlar. Eve hırsızlığa girenler bile, bekçi amcadan korkup teslim olurdu o zamanlar. Ne masum, ne güzel, ne güvenli bir ülkeydik...

Çünkü mahallemizin Perihan Ablası vardı, en sabıkalısının bile horoz dövüşçülüğünden ileri gitmediği, fabrikatörün bile orta halli insanlarla aynı apartmanı, aynı mahalleyi paylaştığı Bizimkiler, aşkı en saf şekilde anlatan Fadime ile Temel, babaların babası mafya babası değil, Süper Baba idi! Onlar hep altın kalpliydi! Ne güzeldi...

Fakat şimdi bakıyorum, başım dönüyor haberleri okurken. Aynı gün iki polis memuru iki değişik şehirde cinnet getiriyor. Biri intihar ediyor, öbürü intihar etmeden evvel ailesini de kendi ile birlikte öldürüyor. Tecavüz ediyorlar, kadının ellerini ayaklarını kesiyorlar, yakıyorlar. 80 yaşındaki nineye tecavüz ediyorlar. Evine hırsızlık için girdikleri insanların sadece mallarını değil, canlarını da alıyorlar! Kavga çıkıyor, hiç acımadan yaşına bakmadan genç bir adam kavgayı ayırmaya çalışan bir öğretmeni yere düşürüp kafasına atabileceği en acımasız, en güçlü tekmeyi savuruyor!

Bütün bunlara sebep, televizyonlarda yayınlanan ve insanları birbirinden nefret ettiren, en iyi kavga edenin baş tacı edildiği, en çok aşağılayanın sevildiği yarışma ve eğlence programlarının yanı sıra, en çok adam öldüren, en acımasız katillerin kahramana dönüştürüldüğü TV dizileridir.

Toplumu topluma kırdıran bu yayınların bir an evvel acil bir şekilde yayından kaldırılması en büyük dileğim. İnsanların birbirine hiçbir tahammülü kalmadı. Nefret almış başını gidiyor. Türkiye'de yaşanan bu akıl tutulmasının seri-sebebi kişilerin kendilerine örnek aldıkları yarışmacı ya da dizi kahramanlarıdır.

Sayın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkilileri acilen ülkemizin değerli psikolog ve psikiyatristlerini  bir araya getirip, TV'de her gün halkı adeta bombardımana tutan yayınlar hakkında fikir alışverişinde bulunması gerekir. Çünkü bu programlar insan egosunun en uç noktalarını hedef alan yarışmalar, şiddet içerikli dizi ve filmlerden oluşmaktadır.

Bu tür programların onu takip eden kişiler üzerindeki korkunç etkilerini bizzat bu psikolog ve psikiyatristler bilimsel olarak izah edeceklerdir. Bugün Türkiye'de şiddetin bu denli artmasının ardında yatan tek gerçek, insanların TV'de izledikleri hayal karakterler ile empati yaparak, kişiliklerini o yönde besliyor olmalarıdır

Siz bu yazdıklarıma inanmayabilirsiniz. Abarttığımı düşünebilirsiniz. Hadi o zaman size biraz geçmişten örnekler vereyim. Beyaz Gölge dizisi yayınlandığında, bütün dünyada basketbola ilgi artmadı mı, hatta ülkemizde adeta basketbola olan alakada bir patlama yaşanmadı mı? Şöhret (Fame) dizisi yayınlanırken TV kanallarında Tolga Han, Coşkun Evcim ve Hakan Peker gibi dans gruplarına talep artmadı mı? Mahallemizde bile dans grupları kurmadık mı? Çay adını verdiğimiz partiler düzenleyip, gençler hep birlikte dans etmedik mi? Sahil Güvenlik dizisindeki o kızların kırmızı mayolarının peşine düşmedik mi? Kâğıt Bebekler'i izleyip, hayatımızda ilk defa mankenliğe özenmedik mi? Köpek denince aklımıza ilk Lassie gelmedi mi? İmkânı olanlar Collie cinsi kopeği sırf bu dizi yüzünden almadı mı? Kara Şimşek'e özenen milyonlarca kişi arabalarına kırmızı lambalar taktırmadı mı? Erkek arkadaşlarımız Miami Vice dizisindeki Don Johnson'a dönmüştü adeta. Saçlar onun gibi kesilir, beyaz keten takım elbisenin içinde rengarenk kolsuz t-shirtler giyilirdi! Yaşlı amcalar bile Komiser Columbo'nun yağmurluğunu giyer, özel hafiye gibi dolaşırdı ortalarda. Top Gun filmi yayınlandığında, Naval Fighter Weapons School'a (Amerikan deniz kuvvetleri) akın akın başvuruda bulunulmuştu. Biz ise Tom Cruise'un o filmde giydiği cekete sahip olmayanlara fakir gözüyle bakar olmuştuk! Ama o zamanlar her şey daha masumdu.

İnsanlar izledikleri filmlerin etkisinde kalırlar, çünkü izlerken empati yoluna giderler. Bu yüzden, bir süre sonra en çok takip edilen diziler, en sevilen karakterler toplumun davranış seklini, konuşma tarzını, yediğini-içtiğini, modasını, olaylara karşı duruşunu, hatta vicdanını, sabrının sınırlarını ve kültürünü temsil etmeye başlar.

Muhteşem Yüzyıl yayına girdi gireli sokaklar padişah kaynıyor! Bütün erkekler sakallı! Artık genç kızları da birbirlerinden ayıramaz oldum herkes Romantik Komedi filminden fırlamış gibi! Küçücük çocuklar kendilerine kabadayı tiplemelerini ya da adada en çok kavga çıkartan kompleksli insanları örnek alıyor. Sabah kahvaltısında kadınlar analı-kızlı  cinayet çözmeye çalışırken, cinayet işleyen insanlara sempati besliyorlar.

Namusu için(!) boşandıkları, boşanmak üzere oldukları veya hatta evli bile olmadıklar eşlerini gözlerini kırpmadan, aynı o dizilerdeki sözde onur mücadelesi veren karakterler gibi sokak ortasında infaz ediyorlar! Genç kızlarımız, dizilerdeki o en egoist, en narsist, en tehlikeli, en acımasız katil ruhlu karakterlere aşık olup, kendilerine bu korkunç karakterlere bürünmüş ruh hastası erkek arkadaşlar ediniyorlar ve ne yazık ki bu kızların sonları da aynı o dizilerdeki karakterleri aratmıyor!

Ülkemiz rating derdine düşmüş paragöz ve bencil TV kanalları yüzünden korkunç bir kaosa sürükleniyor. İnsanlara örnek bir hayatın nasıl olduğunu anlatan dizilerin yayına girip, cani, canavar ruhlu katillerin kahraman yapılıp alkışlandığı, en çok acı çekenin sempati ile bakıldığı, en küfürbazın, en zavallı karakterlinin, en komplekslinin yarışma kazandığı, özetle rating uğruna toplum psikolojisinin hiçe sayıldığı bu programların bir kalemde yayından kaldırılmasını diliyorum!

Victoria Toumit

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...iyiler erken ölseler de çokça güzel anıyla hatırlanırlar. her ne kadar ihanete uğrayıp, hep terk edilseler de...(alıntı)

die stimme des mondes 
 07.08.2015 18:54
Cevap :
Bu muhtesem katkinizdan oturu xcok tesekkur ederim.  15.08.2015 14:55
 

çünkü fitneci bir insanın, dünyevi dertleri ve acıları olmaz yalnızca hırsları olur. bu yüzden kanser gibi, depresyon gibi şeyler yaşamazlar. korkak oldukları için korkmazlar, akıllı hamlelerle arkasından vurarak düşmanlarını yaşayıp giderler. zeki adam edmond dantes'tir, akıllı adam ise fernand mondego'dur. her ne kadar iyi ve zeki kaybeder gibi olsa da kötü ve akıllı kazanır gibi olsa da bir gün zeki ve iyi olan onu mağlup eder. duygularını gömdüğünde zekiyi durdurabilecek hiçbir şey kalmaz çünkü. her ne kadar mutlu sonlar ve ütopyalar filmlere haiz şeyler olsalar da gün gelir iyiler de kazanır, gün gelir dünya zekilerin olur. akıllıların yönettiği bu dünyanın devranı bir gün değişir, her şeyin çehresi değişip güzel bir yer olur belki dünya. belki o gün tıpkı film sonları gibi mutlu sonlanır hayatlar, belki bizim de günümüz gelir bir gün. korkaklar ve aptallar 100 yıl yaşasalar da iflah olmazlar, ölürlerken bu dünyadan göçerlerken artlarında bırakacakları bir tek iyi şey yoktur

die stimme des mondes 
 07.08.2015 18:52
 

şöyle düşünür "o da beni seviyor. bana neden zarar versin ki?" akıllı adamın yüzlerce seçeneği vardır, her seçeneğin sonucunda akıllı adam galip çıkacaktır. akıllı adam da zeki değildir ancak bu durumda zekinin kazanması gerekirken, akıllı adam kazanır. çünkü akıllı adam taşlarını doğru oynar, zeki ise oynayacağını bile bile oynamaz ve yanlış hamleleri kasıtlı olarak yapar. ona her bakımdan zarar vereceğini bile bile bu işe bodoslama dalar. çünkü zeki adam aynı zamanda cesurdur da, gözü karadır. akıllı adam korkaktır, cesaretsizdir. akıllı olan önden gelmeye cesaret edemez, arkadan vurur. bu yüzden zeki adam kaybederken, akıllı adam kazanır. zekiler iyi adamlardır, akıllılar ise kötü adamlardır. zekiler hep erken ölürken, akıllılar o kurnaz ve fitneci uzun uzun yıllarca dertsiz tasasız bir şekilde, dünya s...ne minare g...ne yaşarlar.

die stimme des mondes 
 07.08.2015 18:52
 

zeka nedir? yanlış anlaşılandır, hem de asırlardır. insanlar zeka hususunda üçe ayrılırlar ; zeki, akıllı ve gerizekalı. "ama zeki olan akıllı olmuyor mu yaa?" deme, sus bir dinle. yılların birikiminin bana kattığı bir şey varsa, o da zeki adamın saf ve salak olduğudur. çünkü zeki adam akıllı değildir. zeki bir adam milyonlarca insanın çözemeyeceği bir şeyi çözebilir, anlayamayacağı şeyi anlayabilir. her haltı yapabilir. ama akıllı adam bunları yapamasa da zekiden daha üstün olacaktır ilerleyen yıllarda. çünkü aklını kullanır, akıl zeka gibi değildir. akılla mantık bir arada yürür, akıllı kişi mantıkla duygusallığı aynı potada eritebilir. zeki adam bunu yapamaz. çünkü zeki adam saftır ve salaktır. akıllı değildir. zekinin iki yolu vardır. birincisi birini sevdiğinde sevmesine rağmen kaçıp gidecek, ikincisi ise teslim olarak bir aptala dönüşecek.genellikle ikinci yolu tercih eder zeki adam, zeki olduğu için tercih eder ve şöyle düşünür (devam edecek)

die stimme des mondes 
 07.08.2015 18:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 160
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 8166
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Gazetecilik mesleğine ilk olarak Hürriyet Haber Ajansı'nda muhabir olarak başladım. Daha sonra Ümit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster