Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '08

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
767
 

Tv Yıldızı Eva

Tv Yıldızı Eva
 

Türkçe’ye Filiz Ofluoğlu tarafından kazandırılan Sylvia Freedman’ın eseri “Tv Yıldızı Eva”, ironik, traji-komik, dinamik, içten ve sade üslubuyla keyifli bir gösteri sunuyor tiyatro gönüllülerine.

Arnavutluk sınırlarla bölündüğünde evi Makedonya sınırları içinde kalınca evsiz kalan Eva, Avrupa’ya göçmen olarak yerleşir. Kültürel farklılığı sebebiyle apartman yaşamına uyum sağlama konusunda sorunlar yaşar. Daha doğrusu, apartman sakinleri Eva’nın yaşam biçiminden rahatsızlık duyarlar. Gözünü para ve güç hırsı bürümüş bir işkadını olan Angela Harper, Eva’dan davacı olur.

Mahkemede Arnavutluk’un neresi olduğunu bilmeyen avukatı Martin’i ‘kovarak’ savunmasını kendi yapar Eva. Yapmacıksız tavırlarıyla yadırganır, küçümsenir, Shakespeare tutkunu yargıçın kimi sağduyulu yaklaşımı da kurtarmaya yetmez Eva’yı. Sinirlenir, davacının ve avukatının üzerine yürür, dosyaları yere savurur.

Cezaevi çıkışı Angela’nın avukatı olan Paul’un evine gelir. Mahkeme sonu çıkan kargaşada Paul’un dava dosyaları yanlışlıkla Eva’nın çantasına girmiştir, iade etmek ister.

Bu sırada Paul Allen ve idealist karısı Joanne, misafirleri Angela Harper ve yakın arkadaşları olan avukat Martin’i ağırlamaktadırlar!

Eva’nın eve girişiyle oyun su gibi akmaya başlar…İçi boş, ezbere idealizmin, yapış yapış riyakarlığın, para ve güç hırsının tüm değerleri ters yüz edişinin, çarkın insanı meta haline getiriş sürecinin, kimlik kaybı ve özgürlük arayışının, görünür tüm yozlaşmanın muhteşem temaşasında duygulandırarak fakat sıkça da kahkahalar attırarak sürükler seyirciyi…

İçtenlikle tavsiye edeceğim bir oyun olan Tv Yıldızı Eva’yı, Antalya Devlet Tiyatrosu’nda büyük keyifle izledim. Yönetmen Ö. Levent Ülgen’e, harikulade performanslarıyla ayakta alkışlanan oyuncular Kader Gözpınar, Tuna Orhan, Süheyla Güzel, Senem Şahin, Bahadır Karasu ve Bahattin Doğan’a, yardımcı oyuncular Şenol Kaderoğlu, Hatice Deveci, Figen Oral Cebel, Arslan Başay ve Gökhan Sevimli’ye, sahne arkası tüm ekibe bu güzel akşam için teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 465
Kayıt tarihi
: 04.02.08
 
 

1975 İstanbul doğumluyum. Antalya'da yaşıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster