Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '13

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
361
 

Twitter'da takipleşmeye son

Twitter'da takipleşmeye son
 

Twitter’da # Hashtag kullanıcıların mesajları kategorize etmesini sağlayan bir sembol olduğunu biliyoruz. Peki dünya gündemin de yer alan hashtag etiketleri ile Türkiye gündeminde yer alan konuların tezatlığı nedir ? Gündem nasıl oluşturuluyor ? Kimler tarafından kontrol ediliyor ? Bu konu hakkında küçük bir araştırma yaptım.

İlk 3 ülke gündemini ele aldığımızda, güncel olayların ve mantıklı konuların yer aldığını görüyoruz. Türkiye gündeminde neler olduğunu da görebiliyoruz. Ne yazık ki bu mantıksız ve gereksiz takipleşme oyunlarına farkında olmadan kendi yorumlarımızla bizlerde dahil olabiliyoruz.

Twitter gündemi oluşturanlar 100.000 takipçi elde etmiş kişilerin belirli bir konu açarak bu işi bir ticaret haline getirmiş olmasıyla başladı. Bir Hashtag'ın gündem de TT (TrendTopic) olabilmesi için 2000 kişi'nin bu konudan bahsetmesi gerekiyor. Takip ettikçe, takipçi kazanmak, tanımadığınız insanları takip etmekle takipçi sayısını artırmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Neden tanımadığınız insanları, takipçi kazanmak için takip edesiniz ki ?

Gündem'in satılık olduğunu daha evvel Twitter'da yayımladığım mesajımla ima etmiştim. Evet sadece 2.000 kişi'nin bir konu hakkında konuşması ile gündem olmuyor. Bir internet protokolü tarafından sürekli izlendiğini ve gerekli görüldüğünde müdahale edildiğini de düşünüyorum. Eğer böyle bir kontrol söz konusu olmasaydı, küfürlü Hashtag'lar açılabilirdi değil mi ?

Bu yazımın sonuna anlamlı bir hashtag koyuyorum.  #TwitterdaTakipleşmeyeSon  verelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2285
Kayıt tarihi
: 10.02.13
 
 

24 Kasım İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda müziğe ve sanata duyduğum ilgi her zaman kendini gös..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster