Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
482
 

Twitter onaylanmış hesaplar ve veri analizi

Twitter onaylanmış hesaplar ve veri analizi
 

Yeni özelliği sayesinde twitter tam bir mikro blog sitesi oldu.


Twitter, sadece onaylı ve kurumsal hesaplar için açık olan analiz özelliklerini tüm kullanıcıların beğenisine sundu. Artık sadece onaylanmış ve Kurumsal hesapların kullanabildiği veri analizlerine siz de ulaşabileceksiniz.

Meraklı olanların çeşitli uygulamalar sayesinde bulabileceği özellikler twitter’ın kendi verileri doğrultusunda daha kesin ve net bir şekilde ulaşılabilecek. Sosyal Medya’nın kitle iletişim araçların günden güne yaygınlaşması ve insanların internet kullanımının artmasıyla birlikte çok önemli bir noktaya geldiği malum. Sosyal medya artık insanların vazgeçilmezi haline geldi.

 

Uygulamalar ve twitter

Bu tür mecraların en önemlisi ve akla ilk gelenleri arasında yer twitter yakın bir zamana kadar sadece onaylı ve kurumsal hesapların erişimi açık olan analiz sayfasını artık tüm kullanıcıların beğenisine sundu.  analytics.twitter.comile artık kullanıcılar artık her tweet’in izlenme oranları tek tek ayrıntılı olarak görebilecek.  Daha önceden Japonya Merkezli twtrland’ın bizlere sunduğu takipçilerin bölgeleri ve demografilerini artık twitter kendi verileriyle takipçilerine daha kesin ve net bir veri sunar hale geldi.

 

Kurumsal Hesap özellikleri

Yakın bir zaman içerisinde twitter’ın atılan her tweet’in izlenme oranları adı altında kaç kişinin atılan tweeti gördüğüne yönelik bir güncelleme yapılacağı söyleniyordu. Bu söylentileri haklı çıkarır yönde verileri tüm kullanıcıları açan dev sosyal medya kuruluşu böylece hesaplarıyla ilgili meraklı olan kullanıcılarını tatmin edeceğe benziyor. Verileri içerin sitede bulabileceğiniz özellikler; tweetinizin okunma oranı (izlenimler) Sayfanızın görüntülenme oranı, atılan tweet’içindeki bağlantılara, taglara tıklanma oranları, etkileşim oranları, saatlik trafiğinizi ayrıntılı olarak kişi bazında görebiliyorsunuz.

Zamanlı tweet/twit atma özelliği olan twuffer uygulamasısayesinde birçok özel günü unutmadan zaman ayarlaması yaparak kutlaya biliyorduk. Twitter, paylaşıma açtığı veri analiz programıyla bununda önüne geçmişe benziyor. Analytics sayfasına girdiğimizde sırayla;  reklamlar>sağüst twitle seçeneğine tıkladığımızda karşımıza bir pencere çıkıyor. Aslında bu uygulama dediğim gibi kurumsal hesaplar için hazırlanmış. Zaman akışında gördüğümüz sponsorlu twitlerin oluşturulduğu yer. Çıkan pencerede twiti yazıyorsunuz aşağıda teslim ve planlama var planlama kısmına tıklayın ve ardından twitinizin hangi tarih ve saate atılacağını giriyorsunuz. (Ülkeler kısmında Türkiye olmadığı için mevcut saate göre zamanlama yapmanızda fayda var)

 

Veri paylaşımı ve analizler

Verilerinizi 2. Kişilerle de paylaşa biliyorsunuz. Dedik ya bu uygulama aslında onaylı hesaplar ve kurumsal hesaplar için 2.ve 3. Kişilerin Analiz veri sayfanıza erişmesi demek sizin adınıza sponsorlu twitler oluşturabilir twitter’a reklam verebilir. Bunun içinde izlenen yol: Analytics sayfası>Sağüst>Kullanıcı adınız>Hesap erişimi düzenle seçenekleri olacak. Buradan verilerinize erişmek istediğiniz kişilerin twitter kullanıcı adlarını seçiyorsunuz ve onay veriyorsunuz.

Twitter’ın bu kadar ön plana çıkması ve diğer sosyal mecralardan ayrılmasının aslında en önemli nedenlerinde biri geri dönüşlerin diğer mecralara oranla daha hızlı ve etkili bir şekilde olmasından kaynaklanmakta bunlara örnek vermek gerekirse; toplumsal olaylar örnek gösterilebilir. Bu tür mecralar sayesinde artık lügatlara yeni bir terim bile girdi Vatandaş Gazeteci. 

Toplumun ölçmenin, genç nesillerin fikirlerini öğrenmenin, vatandaşların bilinçaltlarındaki bilgileri öğrenmenin en kolay yolu devamlı paylaşımlarda bulundukları bu ortamlar. Hatta bunlar ile ilgili bazı özel uygulamalar var ama bunları paylaşmayacağım.

Uygulamanın herkese açık olması ve içinde bulundurduğu mevcut verilerle ilgili olanlar için güzel bir kaynak olacaktır. 

-

Sorularınız için: @SAMERSERBEST

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2737
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster