Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '14

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1503
 

Twitter vergi ödemiyor mu?

Twitter vergi ödemiyor mu?
 

Twitter, reklam gelirlerinin kayıtlarını, faturanın kesildiği yer üzerinden göstererek, faaliyette bulunduğu bazı ülkelerde vergi ödemiyor. ABD hariç 14 ülkede ofisi bulunan Twitter'ın, İrlanda'nın başkenti "Avrupa'nın Silikon Vadisi" olarak nitelenen Dublin'deki ofisini, diğer ülkelere reklam faturalama amacıyla kullandığı iddia edilmekte olup, ayrıca Dublin iş, finans ve teknoloji sektöründeki uluslararası şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda'da kurumlar vergisinin, İngiltere'ye göre daha düşük olması nedeniyle çoğu şirket merkezini bu ülkede kuruyor.

Twitter, reklam gelirlerinin kayıtlarını, kullanıcılarının bulunduğu bölgeye değil, faturanın kesildiği yer üzerinden gösteriyor ve böylece faaliyet gösterdiği bazı ülkelerde vergi ödememiş oluyor. Twitter'ın en fazla kullanıldığı 7. ülke olan Türkiye de bu uygulamaya maruz kalan ülkeler arasında yer alıyor. Hükümet yetkililerinin, ofis açması için çağrı yaptığı Twitter, bu isteklere kayıtsız kalırken, aktif kullanıcı sayısı bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Endonezya ve altıncı sırada bulunan Suudi Arabistan'da da şirketin ofisi bulunmuyor.

Twitter`ın yerine getirmesi gereken maddi ve hukuki yükümlülüklerinden kaçtığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, kapatılmasıyla ilgili, `Twitter, mahkeme kararlarını uygulamak zorunda. Twitter 12 milyon abonesi olan bir platform. Buradan bir sürü reklam geliri elde ediyor. Herhangi bir vergi ödemiyor. Ofis açmıyor ve bu tip sorumluluklardan da kaçıyor. Biz Twitter`ın Türkiye`de ofis açma şartını getiriyoruz. Facebook`un Türkiye`de ofisi var. Twitter`ın da mali yükümlülüklerinden kaçmaması lazım. Aynı zamanda hukuki yükümlülüklerinden de kaçmaması lazım` ifadelerini kullandı.

Twitter, 2010 yılında Türkiye'den 40 milyon dolarlık reklam geliri elde etti ve ülkemiz üzerinden 2013 yılındaki reklam geliri ise 400 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ancak bir kuruş bile vergi ödemedi. Ankara ise uzun süredir Twitter yönetiminden Türkiye'de ofis açmalarını istiyor. Gezi olayları sırasında dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bütün siteleri Türkiye'de ofis açmaya davet ettiklerini bildirerek şöyle demişti: ''Facebook Türk makamlarıyla uyumlu bir çalışma içinde bulunuyor. Türkiye'de birimleri var. Aynısını Twitter'dan da bekliyoruz.''

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 588
Kayıt tarihi
: 28.12.12
 
 

Lisans, Serbest, Mesleki konular ve mevzuat değişiklikleri  ''İnsanın en büyüğü, en yüksek mevkid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster