Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
826
 

Üç büyüklere hangi taktikler maç kazandırır?

Üç büyüklere hangi taktikler maç kazandırır?
 

Fenerbahçe; 

Mevcut kadrosu ile en etkin 4-1-4-1oynar. Bunun sebebi iki kaliteli ön liberoya sahip olunmamasıdır. Güçlü, koşan bir orta dörtlü ile rakibi orta sahada durduran, geriye atılan topları ön libero ile kesen Fenerbahçe, rakiplerine 4-2-3-1' den çok daha az sayıda pozsiyon verecektir. Bu taktikte, Stoch ve Dia' dan kaynaklanan defansif sıkıntıları önlemek için, Mehmet Topuz ve Gökay ikilisine daha fazla defansif yük binecektir. 

Kalede Volkan, geri dörtlüde Gökhan, Lugano, Yobo, Santos, ön liberoda Emre, orta dörtlüde Dia, Mehmet Topuz, Gökay, Stoch, ileride Niang. İç saha maçlarında 4-1-3-2 dizilişi ile sahaya çıkılıp, orta sahadan Dia eksiltilip, Mehmet Topuz sağ tarafa alınıp, Alex veya Semih 2. forvet olarak değerlendirilebilir.  

Alex-Dia-Stoch üçlüsü bir arada oynadığı maçlarda Fenerbahçe defansif açıdan büyük dezavantaj yaşayacağından, kalesinde ortalama 2 gol görecektir. Bu üçlünün bir arada oynamaması en doğru tercih olacaktır.  

Galatasaray; 

Mevcut kadrosu ile en etkin 4-3-2-1 oynar. Defansif yönü kuvvetli bir üçlü orta saha önünde Arda ve Pino gibi iki hareketli forvet arkası oyuncu; rakip defanslar için tehlikeli ani ataklar geliştirmekte başarılı olur. Kalede Ufuk, defansta Sabri, Servet, Lucas, Insua, orta üçlüde Cana, Ayhan, Mustafa Sarp, forvet arkası sağ ve solda Pino ve Arda, ileride ise Baros ideal Galatasaray 11' i olacaktır. Galatasaray dış saha maçlarda rakipleri kontrollü yakalar ve dirençli orta üçlüsü ile durdurursa, ilerideki hızlı ve top becerisi yüksek 3' lü hücum hattı ve geriden gelen Ayhan ile kontra hücumlarda golü bulur. Bu şekilde golü bulan bir Galatasaray' a gol atmak da oldukça zorlaşır. 

İç sahada taktik, 4-2-3-1' e döner ve Galatasaray rakibe ileride baskı kurar. Bu durumda, orta üçlüden Ayhan ileri çıkartılır, Arda ve Pino klasik kanat oyuncuları olarak görev yapar. Oyunun kontrolü Galatasaray' da kalır ve baskılı futbol ile sonuç alınmaya çalışılır. Bu taktikte duran topların kullanımı önem taşıyacaktır. 

Beşiktaş; 

Dış sahada en etkin taktik 4-4-1-1' dir. Kalede Cenk, defansta İbrahim Toraman, Zapo, Ersan, İbrahim Üzülmez, orta sahada Holosko, Ernst, Necip (Aurelio), Quaresma, forvet arkasında Guti (Tabata), forvette Fatih Tekke ideal 11 olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu taktikte kanatlarda iki hızlı oyuncunun sürekli yer değiştirmesi esastır. Ernst daha defansif, Necip ise daha ofansif bir rol üstlenebilir.  

İç sahada ise taktik klasik 4-4-2 olmalıdır. Bu halde, orta ikiliden Necip çıkıp, Guti orta sahaya alınır, ilerde ise çift forvetle rakip üstünde baskı kurulur. Fatih' in yanında Nobre' ye forma verilebilir.  

Bu taktiksel dizilişlerin, ciddi düşüşe geçen ve taktiksel çözümsüzlük içindeki üç büyükler için uygun olabileceğini düşünmekteyim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 544
Toplam yorum
: 203
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 589
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster