Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
738
 

Üç farklı öğrenci tipi vardır. Siz hangi öğrenci tipine girmektesiniz?

Üç farklı öğrenci tipi vardır. Siz hangi öğrenci tipine girmektesiniz?
 

Genelde üç farklı öğrenci tipinden bahsedilir. Siz hangi tipe giriyorsunuz. Derste isteksiz olanlar, derste kendi keyfine göre hareket edenler ve sürekli öğrenenler. Bu öğrenci tiplerinden hangisine uyduğunuzu bulmalısınız. Çünkü,kendimizi tanımadıkça alacağımız kararlar ,mesleğimiz, sosyal hedeflerimizde doğru sonuca ulaşamayız.

Hangi öğrenci tipine girerseniz girin önemli olan kişinin kendisi ile barışık olmasıdır. Kendini çok yükseklerde gören öğrenci de kendini yetiştiremez. Çünkü, kendini geliştirmek için gerek duymaz. İyi öğrenmek alçak gönüllü tavır gerektirir. Bilmediklerimizi ancak bununla bilebiliriz.

Kendini çok önemseyen öğrenci bildiklerini yenileme ortamı bulmada güçlük çeker. Bu tip öğrenciler öğrenmeye istekli olmazlar.

Öğrenci kendisini sadece sayısal ve ya sözel başarılarına göre değerlendirmemelidir. Ayrıca dokunsal, duygusal, müzikal gibi yönlerini de değerlendirmelidir. Her öğrencinin olumlu ve olumsuz yanları muhakkak vardır. Ancak devamlı olumlu yanlara odaklanmak ve ya olumsuz yanlara odaklanmak olumsuz öğrenci stili ortaya koyar.

Öğrenci kendisini anlayışı ölçüsünde değerlendirir. Eğer anlayış farklı ise değerlendirme de farklı olacaktır. Bu yüzden kendimizi, sonuçları yanlış değerlendirebiliriz.

Öğrenciler ders çalışırken metafor yöntemini kullanırlarsa daha başarılı olurlar. Yani metafor demek dersi benzetme yaparak dersi tekrar edersek daha kalıcı hale gelir.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3966
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster