Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
292
 

Üç İstanbul

Üç İstanbul
 

Resim ressam Süleyman Çete tarafından yapılmış bir Kız Kulesi yorumudur.


Umutların şehri, sen kimilerini abat, nicelerini de berbat etmiş bir şehirsin. Yaşamaya gelenin de, ölüme gidenin de gönlündesin. Gizemli "boğazın"kimilerini şefkatle kucağında tutar, kimilerini ise acımasızca yutar. Yani sen çelişkilerin şehrisin.

Duydum ki; iki yavru bekliyorsun... Oh oh oh. Yakışır pek de yakışır... Birini sağına diğerini soluna alırsın. Ne demişler? "Taşın ufağı büyümez uşağım" O yavruların da hemencecik büyür serpilirler. Onlarla birlikte sorunları da büyüyecektir. Ya daha öncekiler? Sen yeni yavruların hevesine kapıldığında diğerleri mutlu olabilecekler mi? Kalabalıktan ve yaşam koşullarından şikâyetleri başlamaz mı? İstanbul ailesinin genişlemesi kendisi ve çevresi için yeni sorunlar doğurmaz mı? Öyle ya, çocuk bezi satan para kazansın diye çocuk yapılmaz ki ! Sormak lazım İstanbul'luya kardeş isteyip, istemediğini. Marmara'nın bir köşesine ülkenin yarısını yerleştirip, karşıdan neler göreceğimizi hayal edelim.

Teşvikiye'de oturup, İstiklâl Caddesi'ne çıkmaya korkan bu günün insanı için, yarınların neler getireceğini düşünmek lâzım. Bir örnekle yetiniyorum. Peki, kanalı ve uydusu ile neden hep İstanbul? Çok Basit. Bunu anlamak çok kolay: RANT, RANT, RANT.

Ha, bir de kanal önerisi var. İşte bu olmadı. Olurmu ya... Atalarımız ne yapmışlardı? Ay öyle düşünmeyin, ayıp oluyor vallahi... Hemen bilmeniz lâzımdı... Karadan, gemileri karadan yürütmediler mi? Biz de günümüzün teknolojisini arkamıza alarak petrol tankerlerini rahatlıkla karadan yürütebiliriz. En azından, bu uygulama kanal açmaktan daha kolaydır. ( Projemi merak edenler mail adresimden arayabilirler)

Eğer bizi yönetenler mutlaka güzel bir şey yapmak istiyorlarsa, uzağa gitmeden gündelik yaşamdan başlayabilirler. Örneğin:Ülkemizin eğitim sorununu ele alabilirler. Özel dersaneleri özel okullara dönüştürerek devre dışı bırakıp, velileri bir yarış uğruna servetler harcamaktan kurtarabilirler. Velilerin 30 yıldır dersanelere akıttığı paralarla, ülkemiz ünüversitelerle donatılır, sınavlara ihtiyaç kalmaz, şaibeler yaşanmazdı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1193
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster