Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
103
 

Üç Seviye Altı Kademede Etik

Sağlamlık, sosyal bağlılık ve aidiyet duygusunun toplum içinde maksimize edilmesi, etik biliminin  yöntemli ve dizgesel göstergelerine denklik sağlanarak uygulanmasına bağlıdır. 

Etik, üç ana seviye ve her seviyede farklı ikişer kademede aşamalanır. 

Geleneksel altı etik bağımlı evredir. İtaat duygusu ile cezadan kaçınma davranışındaki bireylerde gözlemlenen kademedir. Karar sonrası kişisel ödül haketme güdüsü ile hareket eden bireyler diğer kademeyi oluştururlar. Bireycilik ve çıkara dayalıdır. 

Geleneksel düzeyde etik, karşılıklı kişilerarası beklentiler ve uyum evresidir. Statükoya bağlı, güncel kurallar çerçevesine sığdırılmış yaşantılar kademesidir " Başkaları ne yapıyor ona bak sonra onlar ne yapıyorsa sen de öyle davran. " Kanunlara ve kurallara tam itaat ile toplum çıkarlarının en iyi konuma geleceği öngörüsü ile hareket edilen ikinci kademe sosyal vicdan evresi olduğu için aynı zamanda geçiş düzeyidir.

Gelenek ötesi ve ilkelere dayalı etik, çağdaş ve evrenseldir. Birey, başkalarından ve otoriteden bağımsız  kararlar alabilir. Kendi ilkelerini seçerek özgün değerler sistemi kurar ve ona göre hareket eder.Toplumsal anlaşma, yararlılık ve bireysel haklar evresi doğru olanı uygulamakla ilgilidir. Gelişmiş toplumlar daima doğrunun peşinde koşan bireylerden oluşur. Etik ilkelere uygunluk - iç tutarlılık ve bütünsellik var olduğunda - geçerlidir. Çağdaş toplumlarda insanlar yaşadıkları çağın sorunlarıyla mücadele ederken,  problemleri çözme noktasında zorlandıklarında bir araya gelir iradi, duyusal ve düşünsel yoğunluk oluştururlar.  Gelenek ötesi ve ilkelere bağlı etiğin ikinci kademesi örgütlü toplum bilincidir.  

 

 

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster