Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '07

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
4194
 

Uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak...

Uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak...
 

Evimizin arka bahçesinde kayısı ve armut ağacı var. Özellikle kayısı ağacının düzenli olarak meyvelerini yiyoruz. Geçen yıl dalları budanmıştı ve meyvesi olmamıştı. Ama bu yıl oldukça irice kayısıları ile bizi mutlu ediyor. Her akşamüstü iş dönüşü olgunlarını topluyorum, yalnız bu güzel kayısılar yalnız yaşamıyorlar, üzerlerinde nerdeyse her kayısı üzerinde bir uğur böceği bulunuyor. Eskiden olsa ne sevimliler ‘uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak ‘ derdim. Ama bu güzel böcekler hakkında edindiğim bilgiler beni şaşırttığı için eskisi kadar sevimli yaklaşamıyorum onlara.

Bir süre önce National Geographic kanalında uğur böcekleri (Ladybug ) hakkında bir program izledim. Meğerse bizim güzel böceğimiz tümüyle yaprak bitlerini yok etmeye programlı yaşayan bir hayvancıkmış:)

Okuyun bakalım şaşıracak mısınız:)

  Baharın gelmesiyle birlikte bahçeleri dolduran uğur böcekleri bitkilere zarar veren yaprak bitlerinin düşmanıdır. Bir uğur böceği hayatı boyunca yaklaşık 5.000 tane bitki zararlısı yer.Uğur böcekleri kırmızı, sarı, pembe, portakal renginde olabilir. Vücutlarında genellikle benekleri bulunur.Uğur böceklerini parlak renkleri onların düşmanlarından korunmasına yardım eder. Parlak renkli canlılar genellikle zehirli olurlar. Onların parlak renklerini gören düşmanları zehirli olduklarını düşünerek uğur böceklerinden uzak durur.Bir uğur böceği rahatsız edildiğinde kötü bir koku salgılayarak düşmanını kendisinden uzaklaştırır.Uğur böcekleri kanatlı böcek sınıfına girerler. Uçmadıkları zamanlarda hassas kanatları kapalı ve bir koruyucu altındadır. Uçmak istedikleri koruyucu açılır ve kanatların hareket etmesine izin verir. Uğur böcekleri hayatları boyunca tam bir başkalaşımdan geçerler. Bu evreler şu şekilde özetlenebilir:
  Dişi uğur böceği yumurtalarını yaprakların üzerine bırakır.
  Yumurtadan çıkan larvalar da tıpkı yetişkin uğur böcekleri gibi yaprak bitlerini yerler.
  Larvalar yeterince büyüdüklerinde kendilerini bir yaprağa ya da dala yapıştırırlar. Burada olgunlaşarak pupa şeklinde sarılı olarak kalır. Büyüklüğü erişkin uğur böceği ile aynıdır. Sarılı kalması, başkalaşım geçirirken pek çok tehlikeden korunmasını sağlar.
  Birkaç gün süren başkalaşım evresinden sonra hepimizin çok sevdiği uç uç böcekleri nazik uçma stilleriyle hayatımıza renk katarlar.
  Uğur böcekleri bir sene içinde en az bir kez yumurtlayarak yeni uğur böceklerinin dünyaya gelmesini sağlarlar.
  Bazı yetişkin uğur böcekleri yaprak çürüntülerinin altında kış uykusuna yatarak kışı geçirirler.

Kaynak
http://www.sokakkedisi.net/yavrukedi/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

onlara kekik gözüyle bakmak.. Bu olsa diyorum..SEVGİLERİMLE... ilk gördüğün uç uça söyle bana terlik alsın annem ;ama mavi taşları olsun...:)

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 23.06.2007 10:34
Cevap :
:) o mavi taşlı terliklerden twigy mağazalarında var:) sevgilerimle :)  23.06.2007 11:34
 

Ben de hergün birkaç tane uçuruyorum,zehir salgıladıklarını bilmiyordum,bak. İyi ki yazdın...Artık kışın bile yaşıyorlar evlerdeki çiçeklerde. Sevgilerimle..

Fatma Köse  
 22.06.2007 15:26
 

süper, ne diyeyim ki, süperrrr... ben olsam bunu, seçer ve köşede yayınlardım. sevgiler

Zadig 
 22.06.2007 8:55
Cevap :
Seçilmiş kadar oldu:) teşekkür ederim:) sevgiler  22.06.2007 11:30
 

Biraz once Mikio nun ofisinin arkasinda olan erik agacinin sadece iki meyvesini alip yedim. Budandigi icin bu yil az meyve verdi .

Nursen 
 22.06.2007 6:29
Cevap :
reçel yapsaydık keşke:))))  22.06.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6359
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster