Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
260
 

Uçağımız, Suriye tarafından Rus füzesi ile mi düşürüldü?

Uçağımız, Suriye tarafından Rus füzesi ile mi düşürüldü?
 

Suriye’nin düşürdüğü uçağımızı hatırladınız mı?

Belki hatırlamayanlar olabilir. Biz unutkan bir toplumuz!

Ülke olarak neleri unutmadık ki?

Düşen veya düşürülen uçağımızla ilgili neler konuşulmuştu?

- 22 Haziran: TSK, Malatya’dan havalanan keşif uçağıyla irtibatın kesildiğini açıkladı

- 23 Haziran: Suriye, uçağı vurduğunu duyurdu. Sonra Ankara, “Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür” açıklaması yaptı. 

- 11 Temmuz: “Suriye makamlarınca düşürüldüğü iddia edilen” ifadesini kullanan Genelkurmay: “Su yüzeyinden toplanan malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır.” Açıklaması basında yer aldı.

- 13 Temmuz: TSK: “Kriminal incelemeye göre; düşürülme nedenleri arasında, Suriye tarafından iddia edildiği gibi uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığı görülmüştür.” Denilerek, uçağın ne ile düşürüldüğünün bilinmediği açıklandı!

- 10 Eylül: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Parçalar üzerindeki son teknik çalışmanın Eskişehir’de yapılacağını ve bu çalışmaların sonucunun da umarım bir sonraki Bakanlar Kurulu’na kadar tamamlanacağını söyleyebilirim dedi.

Yani uçağın akıbeti hala belli değil!

Ancak Bülent Arınç böyle bir açıklama yaparken, öbür yandan terör konularından sorumla Başbakan YardımcısıBeşir Atalay, katıldığı 24 TV’ye yaptığı açıklamada: Suriye açıklarında geçen 22 Haziran’da düşen Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF 4 tipi keşif uçağının füzeyle düşürüldüğü yönünde tespit yapıldığını ancak bunun yeni çalışmayla havacılık birimlerince teyidinin gerektiğini söyledi.

Beşir Atalay’ın bu açıklaması, uçağa ait yeni bulunmuş parçalar üzerinde yapılan incelemelere mi dayanıyor. Yoksa günü kurtarmak için yapılmış öylesine bir söylem mi?

Fısıltı gazetesinde dolaşan fısıltılara göre, uçağın, Suriye’nin elinde bulunan, alçak uçuş yapan jetleri radar sistemi kullanmadan başlığındaki optik algılayıcılarla bulan ve ısıya duyarlı olarak arkadan yanaşıp uçağın yakınında patlayan Rus yapımı füzeyle düşürülmüş olabileceği de ileri sürülüyor.

Askeri havacılıkta Türkiye’nin en önemli uzmanlarından emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş Hürriyet gazetesine şöyle diyor: “Tüm parçalar veya parçaların büyük bir çoğunluğu çıkarıldıktan sonra yapılacak kapsamlı bir incelemenin beklenmesi gerektiğini söylemiştim. Atalay’ın sözlerinden, çıkarılan yeni parçalar üzerinde yapılan incelemelerden füze tespitine varıldığını söyleyebiliriz. Kokpitte, elektronik sistemde, füze parçacıklarının çarpması veya parçalamasından bile bunun tespiti yapılabilir. Teyit işine gelince, Sayın Bakan bununla başka ülkelerden istenmiş ayrıntılı radar izlerini ve bunların karşılaştırılmasını kast etmiş olabilir.”

Gördüğünüz gibi uçağımızın nasıl düştüğünü aylardan beri tespit edemedik. Ancak Şam’daki Emevi caminde namaz kılmayı çok istiyoruz.

Şunu araştırmak gerek; Emevi caminin VİP bölümü var mı acaba?!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesut bey, Balık hafızalı bireylerden oluşan bir toplumda her şeyin kim vurduya gitmesi doğal değil mi? Düşürülen jetimizle ilgili tüm süreçleri detayları ile ortaya koyan yazınız taktire değer gerçekten, inan bende tam olarak kestiremiyorum (zaten bu konuda sorumlu da değilim) ama bildiğim uçağımızın düştüğü iki pilotumuzun şehit olduğu sonuçlarınında sizin ifade ettiğiniz gibi muallakta olduğudur. Elinize sağlık sağlıcakla kalın.

Nizamettin BİBER 
 14.09.2012 20:42
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Haklısınız! Selamlar, saygılar...  17.09.2012 10:45
 

Kıymetli Mesut Karip :Türkiye'nin Uçağı kim vurdu ya gitsin önemli değil,öneli olan Emevi Caminin VİP bölümünden geçmektir.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 14.09.2012 8:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2995
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster