Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '15

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
442
 

Uçak Rötar yaptığında yolcu hakları nelerdir?

Uçak rötar yaptığında ne yapabilirsiniz? Yolcu hakları nelerdir? Uçuş gecikmelerinde ne yapabiliriz? Havayolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder ? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki  havayolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçuş rötarlarını havayolları  nasıl duyurmalı biliyor musunuz?

rotar,bekleme,yolcu,tazminat

Bir hevesle havaalanına gittiniz. Belki aylar, belki günler öncesinden planladığınız o harika seyahat gerçekleşmek üzere elde bavul, yürekler pırpır havaalanındasınız. Fakat o ne? Ding dong! Bir anons Uçak rötar yapıyor! 

anadolu,yakası,sabiha,gokcen,havalimani,ulasım

_Ataturk-Havalimani-Resmi

Hiç yabancı bir durum değil di mi? Bu durumda uçuşlarda kaç saat rötar yaparsa ne gibi haklarınız var, ne zaman tazminat, ne zaman para iadesi ne zaman otel konaklaması alabilirsiniz biliyor musunuz? Peki her hava yolu şirketinin bu konuda tüm yolcularını mutlaka bilgilendirecek broşürler vermesi gerektiğini?

tazminat,para,iade,brosur

Açıkça söyliyeyim daha bu sabah Sabiha Gökçen Havalimanında deli danalar gibi gördüğüm her kontuara her görevliye sorup aradığım halde tek bir broşür parçası bulamadım. Devlet hastanesinde evrak gezdirir gibi o birine, öbürü ötekine gönderdi durdu. En sonunda uçuşumu kaçırmamak için vazgeçtim ve uçağa bindim. İyi ki gelmeden  ‘uçuş gecikmelerinde yolcu hakları nelerdir‘ diye bir araştırma yapmış notlar almıştım. Kısaca özetleyelim

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

# Gecikme süresi ne olursa olsun havayolu firmanız size  iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti vermek zorundadır. (Havayolu şirketinden Kanadada’ki amcanızı 2 defa arayabilirsiniz yani)

#2-3 Saat arası gecikmelerde havayolunuz size sıcak ve soğuk içecek sunmalıdır. (Üç saat beklerken üstüne bir bardak soğuk su iç demek bence de biraz haksızlık)

#3-5 Saat arası gecikmelerde uçacağınız havayolu  içeceğin yanında  zamana göre kahvaltı, öğlen ya da akşam yemeği ikram etmek zorundadır. Büyük ihtimal yemek çeki benzeri birşey vereceklerdir.

#5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolunuz sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlüdür. Ayrıca aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırdıysanız  talep etmeniz durumunda seyahatiniz gerçekleşmiş kısmının tüm masraflarını size en geç 7 gün içinde ödemelidir. Aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde sizi en kısa sürede ücretsiz seyahatinizin başladığı şehre götürmekle yükümlüdür.

#8 Saat veya daha uzun süre olan gecikmelerde ise havayolu firması  uçağınız sağ sağlim kalkıp sizi gideceğiniz havaalanına ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli tüm konaklama ve transfer masraflarınızı karşılamalıdır.  Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

thy-ucak-rotar  havalimani-otel

Bilgi alma hakkınız

Tüm bu bilgileri uçtuğunuz havayolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

‘Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.’ diye bitiyor Tüketici Birliği Federasyonunun  açıklaması böyle. ayrıca ufak tefek değişiklikler olsa da bu kurallar uluslar arası uçuş kuralları gereği yalnız Türk değil tüm yerli ve yabancı havayolu şirketleri için geçerli. haklarımızı bilelim, uçak yerine paralarımız uçmasın değil mi ama?

Her ne kadar Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda konu hakkında broşür bulamasam da daha ayrıntılı bilgi içinTHY‘nin oldukça uzun ve karmaşık yazılmış bir pdf dökümanını okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıca tüm konuyu gayet güzel özetlemiş olan Anadolu Jet broşürünü de inceleyebilir, tazminat ödemeleri kısmından ne kadar ücret iadesi alabileceğinizi de hesap edebilirsiniz. Uçaklarımızın hiç gecikmemesi ve bu sıkıcı prosedürleri hiç yaşamamak dileğiyle. Ama ne demişler her yolcu bir gün rötar’ı tadacaktır;))

gecikme,yol,süre,tazminat Ekran Resmi 2015-10-17 22.09.25 Ekran Resmi 2015-10-17 22.09.46 Ekran Resmi 2015-10-17 22.10.06

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 456
Kayıt tarihi
: 10.03.15
 
 

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster