Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
109
 

Uçaklara tavan fiyat geliyormuş...

Uçaklara tavan fiyat geliyormuş...
 

Bugün bütün gazetelerde haberi var. Uçak bilet fiyatlarına "tavan fiyat" getiriliyormuş. Uçak bilet fiyatları bayramda yurt içinde 1000 TL'ye kadar yükselince hükümet harekete geçmiş. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, havayolu taşımacılığında "tavan fiyat" sınırlaması için çalışma yapılıyor demiş.

Gerçekten uçak yolculuğu günümüzde büyük bir nimet. Eskiden 1 güne kadar otobüsle gidilen illere artık 1-2 saatte gidiliyor. Uçak yolculuğu hem daha hızlı hem de daha konforlu. Eskiden uçaklar çok pahalıydı, herkes uçamazdı ama artık günümüzde herkes uçak yolculuğu yapabiliyor. Artık "yeni normal" uçak yolculuğu yapmak. Otobüs firmaları da git gide azalıyor. Galiba çok yakın gelecekte taşımacılıkta asıl rekabet havayolunda olacak. Belki de iller arasında tıpkı bugün otobüs firmaları rekabetinde olduğu gibi yüzlerce uçak firması rekabet edecek. Eskiden karayolu otobüs rekabeti yerini havayolu uçak firmalarının rekabetine bırakacak. Bunlara çok yakın zamanlarda şahit olacağız. Belki de 10 yıl sonra "uçan otobüsler" olacak. Şimdiden "uçan arabalar" yapılıyor ve testleri de gayet başarılı. Rekabet hem havada hem karada birlikte yürüyebilir. Biraz uçuk geliyor ama neden olmasın?

Şimdi yine pırpır uçaklar da deniz kıyısı olan yerlerde çalışmaya başladı. Bunun sayısı da daha da artacaktır. Uçak fiyatları otobüs fiyatlarına yakınlaştığında asıl o zaman büyük bir patalama yaşanacaktır. Şimdi hızlı trenlerde gelişecek, zamanla buralarda da özel teşebbüsler devreye girecektir. ihtiyaç varsa rekabet olacak, rekabet de belli bir doyumdan sonra yerini asıl oyunculara bırakacaktır.

Bugün uçak biletini erken alırsanız çok cüzzi rakamlardan alabiliyorsunuz ama uçak saati yaklaştıkça rakamlar uçuyordu. Belki arz-talep dengesi ve ekonomik-toplumsal fayda analizi gereği bu mantıklıydı ancak bu arada işin ucunu kaçıranlar da oldu. Uçakta bir koltuğun fiyatı, maliyet hesabına göre bellidir. Bu maliyetten daha fazla ücret talep etmek istismara kaçmak olur. O nedenle Bakanlığın birim fiyatlar üzerinden tavan fiyat belirlemesi bana çok mantıklı geliyor. Devlet mutlaka bir haksızlık varsa müdahil olmalıdır. Devlet, vatandaşın hakkını, hukukunu korumak için sürekli uyanık olmalıdır. Çünkü her zaman birileri kötü niyetli olabilir. Bence uçaklara tavan fiyat belirleme işi gayet normal ve bunu destekliyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster