Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

18 Mayıs '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
153
 

Uçaktan korkanlara

Uçaktan korkanlara
 

Hava Yolculuğu


18-05-2015
Hava Yolculuğu
Pilotla Seyahat
İngilizce bir kitap
Yazarı Kaptan Pilot Mark Vanhoenacker. Kitabın orijinal adı “Skyfaring: A Journey with a pilot”. Kitabın piyasaya çıkış zamanlaması ters mi yoksa çok mu yerinde ? Acaba Germanwings faciasından sonra kitabın önsözünü yeniden mi yazmak gerekirdi ? Herhalde yayınevi, Andreas Lubitz’in Alman uçağını pike yaptırıp düşürdükten hemen sonra, bir diğer kaptan pilotun uçma zevkini anlatan bu kitabını yayınlamadan birkaç kez düşünmüştür. Öte yandan halkın, sivil pilotlara olan güvenini yeniden sağlamak için , kendine hakim, sakin, işini severek yapan bir pilotun neredeyse ifadesi denebilecek böyle bir kitabın yayınlanması herhalde farz olmuştu.
 
İşini seven bir insan herzaman yaptığı işten zevk alacak bir şeyler bulur. İşini hobi gibi yapan British Airways’in kıdemli kaptan pilotlarından Mark Vanhoenacker, Allah’ın sevgili kullarından biri olsa gerek. Adam işiyle ilgili her şeyi seviyor: Uçağı, havacılık dilini, fizik kanunlarını, haritaları, meteoroloji’yi (bulutların üzerine çıktın mı hava her zaman güneşlidir), meslektaşlarını, içine güvenlik kontrollerinin şifrelenerek yerleştirildiği sistemleri….
Nairobi-Londra seferi yapan bir uçakta yolculuk ettiği sırada pilot kabinine girince derhal pilot olmaya karar veriyor. 11 Eylül saldırılarından sonra bu uygulamaya son verilmesini kitabında döne döne eleştiriyor. Vanhoenecker’in kitabı sanki bu yasağı delip yolcuyu pilot kabinine sokmak, küçücük aletlerin ne kadar harikulade büyük işler yaptığını anlatmak için yazılmış.
Bir de pilotların her uçuş öncesi bütün etrafını yürüyerek dolaştığı uçağın dışı var. Vanhoenacker önden bakıldığında, pilot kabininin camlarını gözlere benzettiği bu devasa mühendislik harikasını yaşayan bir canlı gibi görüyor ve binicisinin atına duyduğu şefkat ve dostlukla pilotun hislerini özdeşleştiriyor. 747’nin cüssesi bile bu heyulanın yerden nasıl tekerlek kestiğini anlamakta güçlük çekmemize yetiyor. Bunun nasıl olabildiğini anlatırken Vanhoenacker şaşkınlığını gizlemiyor. Uçağın kalkışını kitabının diğer kısımlarında olduğu gibi son derecede hoş ve basit bir dille anlatıyor. Uçak planının püf noktası aerodinamik ilkelerinin uygulanması. Söz konusu ilkeler tabii bir heykeltraş işlevi görüyor. Vanhoenacker‘ın akıcı üslubu okuyucuyu alıp pilotla birlikte uçuruyor.
 
Havalandığınızda pilot yazar veya yolcu okur, 100 yıldan kısa bir sürede gökyüzünün ne kadar kalabalıklaştığını birlikte görüyor. Karada ve denizde romantizmi bitiren insanlar bunu gökyüzüne taşımış. Antoine-Exupery’nin Türkçe’ye “Gece Uçuşu” ve İngilizce’ye “Night Mail” diye çevrilen “Vol de Nuit” isimli zevkli kitabı, pilotluğun matematik kafası olanlara uygun bir meslek olduğunu bizlere unutturacak kadar akıcı. Mekanik ve astronomik tabirlere son derecede hakim Vanhoenacker, okuyucunun ince ayarlı alet kullanma ve rota hesaplama sanatını kavramasını kolaylaştırıyor. Modern pilot ile Wright Kardeşler arasındaki teknolojik uçurum gene de her ikisinin ortak paydası olan UÇMA zevkine gölge düşürmüyor. “Falap”ların ve Slat”ların indirilmesini, normal ve geniş kanatlar arasındaki farkı Vanhoenacker temiz ve kirli sıfatlarıyla açıklıyor. Genişletilmiş kanatlara “Kirletmek” şeklinde bir açıklama getiriyor. Yazarın üslubu sadece temiz değil. Kaptan pilotun bembeyaz ve ütülü gömleği gibi. Gömlekte tek bir ter lekesi veya prüz göremiyoruz.
 
Vanhoecker havayolları camiasıyla havada geçen ve kalıcı olmayan iş ilişkilerini ve onlarla birlikte yabancı bir ülkede kurduğu geçici dostlukları da seviyor. Hergün aynı insanların yüzünü gören birçok ailenin veya iş ilişkisinin aksine , değişik insanlarla yeni bir ülkeye uçmak, orada araba kiralayıp birlikte gezmek, birlikte yemek yemek ve uzun uzun sohbet etmek, ertesi gün yeniden başka bir menzile kanat açmak. Evet. Kitapta gezginler için ideal romantik ve seksüel konular da anlatılmış. Ama fazla açık vermemiş.
Uçak kalktıktan sonra düz uçuşa geçince yolcular gevşiyor. Pilot, kalkış ve tırmanış safhası bittikten, iniş için alçalmaya başlanan süreye kadar geçen zaman dilimini çok seviyor. Bazı uçuşlar “insanın kendisine dışardan bakmasına yardımcı oluyor”. Bu cümle kitabın hem ruhunu hem yaklaşımını özetliyor sanırım.
 
Kitabın büyük bir bölümü sizi yeniden uçak yolculuğu yapmaya özendirecek kadar büyüleyici. Hani “Bu sefer kitapta söyleneni yapayım. Pencere kenarına oturup medeniyetin bize bahşettiği son nimetin zevkini tadayım “ dedirtecek cinsten.
Hepinize iyi uçuşlar diliyorum.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 106
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster