Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '07

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
5014
 

Uçmak ve hayallerim

Uçmak ve hayallerim
 

"Ben uçmak istiyorum. Neden mi? Çünkü, uçmakta özgürlük var, bağımsızlık var. ancak o zaman kendimi özgür hissedeceğime inanıyorum. Bunun için kuşlara imreniyorum.

Ben hiç uçağa binmedim. Uçağa binmek istiyorum. Gök yüzünün derinliğinde kaybolmak, maviyle buluşmak, bulutlarla dansetmek istiyorum. Özgür olduğumu biraz da olsa uçarak hissetmek istiyorum. Bazen salıncağa binerim. Çok sallanınca kendimi uçuyormuş gibi hissederim. O zaman içimde bir mutluluk belirir. Çünkü; bütün dertlerimden kurtulurum bir an bile olsa. Kendimi bir kuş gibi uçuyormuş sanırım bazen. O güzel duyguyu kucaklarım, hiç bırakmak istemem ama o güzel duygunun bir gün uçup gideceğini bilirim.

Bütün çocuklar, bütün gençler uçmak isterler. Ailesinin himayesi altından kurtularak kendi ayakları üstünde durduklarını, özgürlüklerine kavuştuklarını zannederler belki bir an da olsa...

Ben biliyorum. Bir gün ben de uçacağım. Ben de yukarıdan bakacağım insanlara ve dünyaya. Ve o zaman anlayacağım ki artık benim de birşeyler yapmam gerek bu vatan uğruna. Herkes benim gibi uçmak ister. Kim istemez ki uçmayı?"

Yukarıdaki satırlar, Devlet Hava Meydanları işletmesi'nin yayın organı, "Uçuş Noktası Dergisi"nin düzenlediği, "Gençliğin Havacılık Hayalleri" konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan, "Uçmak ve Hayallerim" başlıklı kompozisyonu yazan Pakize Küçük'e ait. Pakize bu kompozisyonu ile yarışmada birinci oluyor. Hikaye de bura da başlıyor.

Türk Hava Kurumu Üsküdar Şube Başkanı ve THK Genel Yönetim Kurulu Üyesi Türsen Hekimci, Genel Yönetim Kurulu Toplantısına katılmak üzere Ankara'ya gelirken uçakta okuyor bu yazıyı. Dikkatini çeken en önemli konu ise, Pakize'nin bir köy ilköğretim okulu öğrencisi olması. Yarışmaya katılan 200 öğrencinin içinde tek köy okulu öğrencisi Pakize. Diğerleri büyük kentlerimizin resmi, özel bilindik okullarının öğrencileri. Çantasına atıyor dergiyi. Toplantı sonrasında İstanbula dönüyor. Eşyaları arasında o dergiyide görünce, konuyu yeniden hatırlıyor. yazıyı eşine de okuyor. Duygulanıyorlar. Türsen Hekimci ve eşi birlikte karar veriyorlar. "bu çocuk için bir şeyler yapmak lazım." bu kararın ardından çalışmaya başlıyorlar. Önce Pakize'nin okuluna, oradan da ailesine ulaşıliyor.

Pakize Küçük, Afyonkarahisar'ın Dazkırı İlçesi, Akkeçili köyünde yaşıyor. Akkeçili Köyü İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi ve 13 yaşında. Çiftçilikle uğraşan Yüksel ve Bedriye Küçük çiftinin 3 kızından ortanca olanı. Ablası Kocatepe Üniversitesi'nde Tıbbi Sekreterlik öğrencisi, küçük kardeşi ise, ilköğretim okulunda 4. sınıfa gidiyor. Babası duyma engelli ve konuşamıyor.

Aile ziyaret ediliyor. Pakize ile ilgili geliştirilen projeler anlatılıyor. Ailenin ikna edilmesinde Pakize'nin israrı da etkili oluyor ve Pakize için aile gerekli izni veriyor. Bu iznin ardından Pakize, Türk Hava Kurumu'nun çağrılısı olarak Ankara'ya geliyor. Türsen Hekimci ile birlikte THK Genel Başkanını ziyeretlerinde, Genel Başkan " Anıtkabir'i Gördün mü?" diye soruyor. Pakize görmediğini söyleyincede hep birlikte Anıtkabir'e gidiliyor. Pakize kendi İlinin çevresinde geçen savaşları, okulundaki derslerinden biliyor. Ancak Anıtkabir Müzesinde bu savaşları üç boyutlu anlatan galerileri gezince, daha bir heyecanlanıyor. Orada söz veriyor. Atasının huzurunda, yurduna ve ulusuna yararlı bir havacı olmaya.

Pakize'yi, 19. Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında, "Hezarfen Yeniden Üsküdar Semalarında" isimli havacılık etkinliklerinde tanıdım. Bu etkinliklere THK Üsküdar Şube Başkanı ve THK Genel Yönetim Kurulu Üyesi Türsen Hekimci'nin Özel Çağrılısı ve "ONUR KONUĞU" olarak gelmişti. Gözlerinden zeka fışkırıyordu. Türkkuşu Genel Müdürlüğü, Model Uçak Başlangıç Kursunu bitirdiğini ve bundan sonraki yaşamında iyi bir havacı olmak için çalışacağını anlattı bir çırpıda. Havacılığı seviyordu ve Sabiha Gökçen hayranı idi.

Şimdi Pakize Küçük, Türk Hava Kurumu'nun özel ilgisi altında. THK Havacılık konusunda ulaşmak istediği tüm hedefler için onun yanında.

Yolun açık olsun Pakize.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her geçen gün daha çok gördüğümüz kötü örnekler arasında, Pakize Küçük gibi pırlantaların varolduğunu görmek, çeyrek asırdır uçan beni son derece mutlu kılmış ve havacılığın yeni elemanlarına duyduğum güveni pekiştirmiştir. Sevgili Pakize ; kesinlikle kararlı tutumunu değiştirmeden, Sabiha Gökçen'lerin hala var olduğunu ve gelmeye devam ettiklerini, tüm dünyaya olduğu gibi, Türk kadınına layık olduğu değeri vermeyenlere de göster ki; Türkiye Cumhuriyetini kuran ve özgürlük içinde bugünleri yaşamamızı sağlayan Başta Atatürk olmak üzere tüm Cumhuriyet aşıklarına çabalarının boşa gitmediğini göster. Başarılar diler, tebrik ederim. Türk Gençliğinin de böyle güzel örnekleri, daha da fazla sergilemesini gönülden dilerim. Talip Bey; bu güzel örneği bizlere tanıttığınız için de ayrıca teşekkür ederim. THK Çanakkale Orman Yangın Söndürme Ekibi adına saygılar sunarım.

ali türkis 
 08.09.2007 13:45
Cevap :
sayın Ali Türkiş, ne cumhuriyet sevdalıları tükenir, nede Sabiha Gökçenler. Büyük savaşlarda zaman zaman mevzilerer kaybedilir. Bu savaşın kaybedildiği anlamına gelmez. Saygılarımla...  10.09.2007 16:17
 

Bi küçülebilsem de "Pakize" yaşına inebilsem!... Diyeceksiniz ki "N'olacak?". Neler olmazdı ki. Bir daha denerdim en azından. Yarım kaldı hep "Uçma" hevesim. Ne güzel, şimdi "Pakize" olmak vardı. saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY

İBRAHİM PEKBAY 
 07.09.2007 23:28
Cevap :
Sevgili İbrahim Bey, Hiç bir şey için greç değil. Yeterki isteyin. Buradaki yazılarımda da yazmıştım. Sanırım özelsohbetimizde de bahsettim. Paraşütle atlayışım 48 yaşında olmuştu. Son aldığım uçuş lisansı ise, geçen yıldı. 52 yaşındaydım. İstediğiniz an sizin içinde olanaklı. Saygılarımla..  08.09.2007 0:30
 

yanlis, sevgili Talip Bey. Rotan ya da ucus koridorun olmaliydi:-) Izmir'desiniz, öyle biliyorum. Yarin yok musunuz? Sevgiyle kalin.

pirmete 
 07.09.2007 21:23
Cevap :
Sevgili İbrahim Bey, İzmir'den döndüm. Ankara'dayım. İzmir buluşmasından geç haberim oldu. Dilerim bir sonraki buluşmada birlikte oluruz. Yarın THK Çankaya Şubesi'nde yangın uçağı kampanyası başlatıyoruz. Burada olmam gerekiyordu. Herkese selam ve sevgilerimi iletin lütfen. Saygılarımla.  08.09.2007 0:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2291
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster