Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1964
 

Ücretsiz aile işçisi

Ücretsiz aile işçisi
 


Türkiyede çalışma hayatı kadınlar açısından son derece ayrımcı ve olanaklar sınırlıdır.. Büyük çoğunluğu tarım alanında ve ücretsiz aile işçisidir..

Türkiyede her alanda genel kadına bir değer vermeme durumu var.
Bunu erkek penceresinden bakmadan görebilirsiniz elbette..

Peki 1955 yılında çalışan kadının günümüzdekinden daha çok olduğunu biliyormuydunuz...???Bu üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konu bence.. Niçin..? 1955 göre daha az kadın var iş gücünde....!!!

Bu saydığım sorunlar, samimi bir politik irade, kapsamlı politikaların hayata geçirilmesi ile mümkün olabilir....yani öncelikle seçim seçim sandıklarında kendimizi göstermeliyiz.

Asıl eşitsizlikse aile kurumu içindedir..
Eşitlik beklentisiyle kurulan bir evlilikte ilk çocuğun doğumuna kadar eşitlik sağlanmaktadır. Buna rağmen çocuğun doğumundan sonra birden herşey değişmekte, farkına varılmadan geleneksel kadın-erkek rollerine geçilmektedir: kadın evinin düzeni ve çocuğunun bakımına, erkek de evin geçimini sağlamaya odaklanmaktadır. Kadın hem iş, hem de ev ve çocuğa ait sorumlukları aynı anda yüklenmeye kalktığında ise “kadınlık”, “annelik”, “iş kadınlığı” rolleri arasında sıkışıp yorulmaktadır. Yetersizlik, anlaşılmama, yalnızlık, suçluluk ve öfke gibi duyguları sıkça yaşamaya başlamaktadır.
Eşinden kendisine “yardımcı” olmasını beklemektedir. Kadın yardım göremediğinde durumlarda ise genellikle eşini sorumsuzlukla, bencillikle, anlayışsızlıkla suçlamaya başlamaktadır.

Yani maddi kazancı olmasına rağmen çalışan kadınların durumu daha vahim.. hem iş kadını diğer taraftansa anne;
Eğer bu konuda bir şeyler yapmaya kalkarsa feminist veya başka sıfatlarla değerlendirililebiliyor, .....

Bunun için elbette kadınlar kendilerinin durumlarını düzeltecek çabalar sarfediyorlar. Bunlar göze görünmüyor. Çünkü çoğu zaman bireysel çabalar, bireysel mücadeleler.

Yoksa her kadın kendi yaşamında müthiş mücadeleler veriyor....!!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aile şirketini, sorgulamak birlikte yaşamla ilgili ezberleri alışkanlıkları gözden geçirmek gerekmez mi? hepimizin başından geçenler benzer,,sorun rollerimiz alıştırıldığımız çaresizlikler değilmi bizi kırıp geçiren. sevgi ve saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 12.01.2008 3:22
Cevap :
Evet; toplumda kadın ve erkeğe verilen roller , bazı gelenekler gözden geçirilmeli bencede.. Aklıma bir olay geldi anlatmak istedim.. Geçenlerde bir misafirim geldi..İlk defa geliyorrlar..Çocuklar başka odada oturdular..Misafirler gidince oğlumun dikkatini çekmiş olacakki anlattı..Meyve tepsisini oğlum mutfağa götürmek için davranır,ağır biraz..Ama misafirin daha küçük kız bu erkek eline yakışmaz diye alır ve götürür....! Yani toplumun biçtiği rol dışında çocuk eğitiminde önemli rolü olan biz annelerede görev düşmekte bu konuda...!  12.01.2008 13:27
 

Kendi adıma kadınların daha çabuk ve kolay iş bulabildiğine inanıyorum ve çalıştığım yıllar içerisinde de eşit görevlerde eşit maaş aldığımı ifade etmek istiyorum. Çevremle ilgili gözlemlerim de aynı doğrultuda. Eğer Akdeniz’le ilgili bir ayrıcalık değilse bu. Tarım işçiliği evet çok ucuz ama burada tarım ürünlerinin ederini, pahsını bulamama gerçeği de yatıyor. Kaldı ki; tarımda yoğunlukla kadınlar çalışsa da tek tük çalışan erkeklerin yövmiyesi de değişmiyor. Sevgilerimle.

Ayrıntıda gezinmek 
 09.01.2008 13:15
Cevap :
Hoşbulduk arkadaşım; kadınların iş bulması değil..Bir taraftan iş hayatını başarı ile yönetirken bir taraftan aile içerisinde ev hanımlığını yürütüyor..Ve genellikle eşlerden bu konuda fazla destek görmüyor..İşyeride erkeklerle kıyasıya yarışan kadın evde eşi ile eşit koşullarda olmuyor ve eziliyor.. Yorumun için teşekürler..İyi günler  11.01.2008 22:48
 

Güzel düşüncelerini daha yoğun bir yazınsal süreç içerisinde paylaşmak dileği ile. Hoş geldin.

Yıldız Nihat 
 09.01.2008 13:07
Cevap :
Hoş bulduk.. Teşekkür ederim.  11.01.2008 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1354
Kayıt tarihi
: 06.01.08
 
 

Tercihler her zaman bir başlangıç; aynı zamanda vazgeçiştir.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster