Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '15

   
  Kategori
  Eğitim
  Okunma Sayısı
  57
   

  Üçte bir öğretmenlik

  Üçte bir öğretmenlik
   

  Saati 8 küsur liraya öğretmenlik yaptım. Aslında dersin saat ücreti 10.75 TL civarıdır. Fakat yüce devletim, bu 'ücret'i bile bana fazla gördüğü için zart vergisi zurt vergisi bahanesiyle paramda kesinti yapar. Ben de saati sekiz küsur liraya çocukların geleceklerini inşâ ederim!

  Aylık 25 saat derse girerim ve o ay resmi tatiller filan olmazsa (tatillerde ders olmadığı için para alamam) aylığım 800-900 lira arasına denk gelir. Buna mukabil kadrolu öğretmen maaşı bunun 3 katıdır. Tersten söyleyecek olursak öğretmenliği, devletin belirlediği bedelin sadece üçte birine yapmış olurum.

  Üçte bir... Bakın burası önemli!
  Basit bir matematikle (devletin hem bütçeye zahmet olmasın diye az vermesi hem de bu az verdiğinden yüzdelik oranlarla kesinti yapması gibi basit matematikle) düşünürsek, bu durumda yapmam gereken üç şey vardır:

  1) 37 kişilik sınıf mevcudumun üçte birine, yani yaklaşık 13 öğrenciye öğretmenlik yapmak.
  2) Kadrolu bir öğretmenin yaptıklarının üçte birini yapmak.
  3) Müfredatın üçte birini vermek.

  Bunlardan birini seçip devletin hesabına göre 'öğretmenliğimi' yapmam; dışarıdan, bütçeden, devletten, hazineden, vergiden, matematikten, saçma sapan her neresi varsa oradan bakınca adaletli ve mâkul.

  Bu tablo sizde, yetiştirdiğim 'şey'in insan değil domates olduğu hissini uyandırmış olmalı. Algılarınızın ayarlarıyla oynamayın, haklısınız. Ben devletin bir domates ve insan arasındaki farkı ayırt edememesinin en iyi örneğini tatbik ettim, ücretli öğretmenlik yaptım!

  İşimi, devletin akıldan ve pedagojiden yoksun sistemine göre değil, öğretmenliğin gereklerine göre yaptım. Kendinde öğretmenlik kumaşı gören herkes aynı düşünceyle girer o sınıfa. Belki de bu sebeple sömürülmemiz çok kolay. Sömürüye açık olan duygularımızı sonuna kadar emmekten çekinmeyen devlet, belki de karşısında sömürüye açık bir meslek gördüğü için bize ücretli öğretmenliği veya kendisinin hesabıyla 'üçte bir öğretmen'liği kolayca teklif edebilmektedir!

  Büyüklerin bizden kolayca ezebileceği domatesler yetiştirmemizi istediğini görmezden geldiğim de yok ya, obiz yine de insan yetiştirdik, bir kilo domates parasına. 

  Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 57
  Kayıt tarihi
  : 15.08.15
   
   

  Türk dili ve edebiyatı / yaratıcı drama / yaratıcı yazma / tiyatro ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster