Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
709
 

Ucu aşık savaş senaryoları

Ucu aşık savaş senaryoları
 

Son yıllarda dünya gündemini meşgul eden en önemli politik hadiselerden birisi de hepimizin malumu olduğu üzere İran’ın Nükleer Programı.

Özellikle bu konu üzerinde birçok gelişme yaşanmış, birçok kararlar alınıp İran’a tatbik edilecek yaptırımlar üzerinde mutabakata varılmış idi.

Fakat ne hikmetse alınan kararlar hususiyetle İran’ın kendi nükleer programı ile alakalı mutabakata varan ülkelerin bazılarına bu mevzuu da verdikleri imtiyazlar sayesinde geçersiz kılınmış oldu.

Buna ilaveten son Nükleer Zirve’de İran’a yaptırım kararı alan Rusya’nın S-300 füzeleri ile alakalı bu ülkeyle yaptığı anlaşmalar misal verilebilir.

Hususiyetle malum mevzuu üzerinde ülkelerin doğal olarak ikili davrandıkları bu itibarla idrak edilebilir.

Bunlara rağmen İran’a bir taarruz senaryoları üzerinde duranlar son bir hamle yaptılar.

Hadiseye misal verecek olursak; Amerika Birleşik Devletleri’nin “The Atlantic” Dergisi’nin Eylül sayısı için verdiği başlıkta bahsettiği “Önümüzde ki bir yıl içinde İran’a saldırma olasılığını “yüzde elliden fazla” ibaresi.

Fakat malum senaryonun bölgeyi nasıl bir felakete sürükleyeceği, sadece İran’ı değil, Lübnan, İsrail, Irak ve Filistin’i kapsayacağı düşünülmelidir.

Aynı zamanda böyle bir savaşın Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki en büyük müttefiklerinden, Hamas-İsrail Savaşı sırasında Filistinlilere Refah sınır kapısını kapatan Mısır’ı da tehdit edeceği aşikâr.

Nedeni ise basit; İktidarını muhafaza etmeye çalışan Hüsnü Mübarek Yönetimi’nin ülkede ki aleyhinde faaliyet gösteren Müslüman Kardeşler Örgütü’nün bu hadiseyle ülkede var olan nüfuzunu kullanarak idareye karşı olan mücadele ve muhalefetini daha da sertleştirmek, bu itibarla halkı da yanına çekerek Mübarek Yönetimi’ni zaafa uğratma gayretlerini arttırmasıdır.

Mübarek Yönetimi’nin endişesi olan bu vaziyet Mısır’ın böyle bir hadise karşısında alacağı taraf mevzuunda da kararını etkileyecektir.

Daha evvel de Mısır Yönetimi’nin olası operasyonda Amerikan kuvvetlerine üs vermeme kararında etkin olan sebep de buydu zaten.

Aynı zamanda Irak’ta var olan geniş Şii grupların zaten istikrarsız olan ülkede eylemlerini daha da yoğunlaştırarak meseleyi katmerleştireceği durumu. Buna Lübnan’da ki olası Hizbullah-İsrail çatışması ve bu itibarla duruma müdahil olacak Suriye’nin olası tavrını gösterebiliriz.

Aynı zamanda Gazze’de var olan Hamas Örgütü’nün bundan cesaret alarak hatta El-Fetih Örgütü’nün bir kısmının desteği ve teşviki ile durumu sebep göstererek üstleneceği yeni taarruzlar. Bunun ülkede ve bölgede bu örgütün meşrulaşması ve güçlenmesine de yarayacağı aynı zamanda göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

İşin özeti itibariyle; İran’a ileride yapılabilecek taarruz ihtimali şiddetli bir şekilde patlayacak bir saatli bomba hususiyetini taşıyor ki; böyle bir durumda zaten istikrarsız olan Ortadoğu Coğrafyasını bölge ülkeleri ile birlikte içine alan bir kasırgaya dönüştürebilir.

Not: Değerli okurlar uzun bir aradan sonra yazılarıma tekrar başlamış bulunuyorum. Bu itibarla tüm Milliyet Blog Camiası yazar ve okurlarına sevgi ve muhabbetlerimi iletmeyi kendi adıma bir borç sayıyorum.

Sevgi ve Muhabbetlerimle

HARUN ÖZYURT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 204
Toplam yorum
: 84
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 664
Kayıt tarihi
: 07.02.08
 
 

Adım Harun ÖZYURT. 11 Şubat 1983 günü Almanya'nın Frankfurt şehrinde doğdum. 1986'da Türkiye'ye dönd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster