Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '10

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
398
 

Üçüncü Dünya Savaşı...

Üçüncü Dünya Savaşı...
 

Sanal gazetemiz Milliyet com.tr. nin bu başlıkla verdiği heber birkaç gündür dünyanın gündeminde.

ABD Merkez Bankası (Fed), artan işsizliği, zayıf giden toparlanmayı hızlandırmak adına 600 milyar dolarlık ekonomiye bir para transferine karar verdi.

Açıklamada, üretim ve İstihdamda toparlanma hızı yavaş olmaya devam ettiği belirtilerek, ülkede çekirdek enflasyonun son çeyreklerde aşağı yönlü bir trend izlediği ve enflasyon konusunda ilerlemenin hayal kırıklığı yaratacak şekilde yavaş olduğu vurgulandı.

Küresel piyasalarının haftalardır beklediği ABD'nin 'ikinci niceliksel gevşeme' kararı dün açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), zayıflayan ekonomiye destek olmak amacıyla Hazine kağıdı satın alınmasına yönelik yeni bir plan duyurdu. Fed aldığı parasal genişleme kararıyla, Büyük Buhran'dan sonra yaşanan en büyük kriz sonrasında zor günler geçiren tüketici ve şirketlerin borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmeyi ve deflasyon ile mücadele etmeyi hedefliyor.

Analistler, Fed'in tehlikeli sularda yüzdüğünü ve istediği sonucu almazsa, cephanesini tüketme ve güvenilirliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapıyor. Fed'in açıklamasından sonra Amerikan borsaları gerilerken, dolar euro karşısında hızla gerilemeye başladı.

Bu kararın Türkiye gibi doların beslenme cenneti olan ülkelere daha büyük sıkıntılar getireceği kesin. Aşırı şişirilmiş faiz ve yüksek değerli yerel para politikası güden bizim gibi ülkelerden daha çok para yabancılara akacak. Bunu başaran ünlü ve çok vatansever politikacılar da enflasyonu düşük tutuyoruz diye hava atacak. Halkın ümüğü biraz daha sıkılacak.

Başta Çin ve Almanya olmak üzere birçok ülke bu kararından dolayı ABDne karşı çıktı. Tabir yerinde ise savaş açtı. Duygu sömürüsü olabilecek konularda esip savuran, karşısında hangi ülke olursa olsun verip veriştiren başbakanımızdan bir ses yok. Her halde ABDnin bu kadar büyük oranda para basıp bizlerin ümüğünü biraz daha sıkması onun pek umurunda değil.

Zorlanan ekonomiyi canlandırma adına para basmak. Bu işi yapan ülke ise dünyanın en çok borcu olan ülkesi. Bu doğru mudur? Ekonomi ile ilgilenenlerin doğru veya yanlış şeklinde yorum yapmaları saygı ile karşılanabilir. Ancak benim aklıma takılan soru şu.

Eğer ABDnin ülkesindeki ekonomisini güçlendirmek adına bu kadar büyük bir meblağda para basması doğru ise, küçük Amerika olan Türkiye neden yaşadığımız bu zor durumlara rağmen böyle bir önlem almıyor?

9/11/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zenginin mali züğürdün çenesini yorar misali... ABD'nin parası rezerv para olmaktan çıkarsa, ABD o zaman dünyayı sömürmekten vazgeçer. İstediği kadar parayı basıp piyasaya sürüyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 24.11.2010 17:08
Cevap :
Merhaba Mesut Bey, Zaten Saddamı dolar yerşne euro kullanacağım dedi diye alaşağı etmedi mi? Saygı ve selamlar...  24.11.2010 22:33
 

Hülasa Osman Ağabeyim, Amerika'nın ne tür oyunlar içinde olduğu bizi pek ilgilendirmiyor..... Merkez Bankası Stoklarımız bu tür dalgalanmalardan etkilenmeyecek seviyededir. Ancak Amerika bu tür oyunları bize karşı değil, bu oyundan illaki etkileneceği belli şu an hükmü altında olan ülkeler üzerinde uygulamaya koymaktanda imtina etmez.... Yani demezki bu ülkenin insanları garip gureba, fakir fukara ben bunların nefes almasını sağlayayım.... Ben kusura bakmayın hepinizden daha çok borçluyum.... Bu gün hepiniz bana bakacaksınız artık der.... O yüzden her zaman için DEVLETİN KASASI dolu olmalıdır. Millet tamam fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Ancak bu fakirlik DEVLET KASASINDA olmamalıdır. MERKEZ BANKASI her zaman için MÜDAHİL KONUMDA olabilmelidir. Param var kardeş, REST'ine karşılık REST diyebilmelidir. En basit örneği.... Amerika IRAK'a girdiğinde sadece PETROL BAKANLIĞI'nı teslim aldı. Diğer kurumları halkın soymasına müsaade etti.... Neden...???

Atila SARUHAN 
 09.11.2010 23:07
Cevap :
Merhaba, Sizde bilirsiniz ki ABD nin bu tür oyunlarına karşı koyacak bir güç ve zenginlik bizde yok. Üstelik irade de yok. Borsamızdaki spekülatörler paralarını çektikleri anda sizin deyiminizle batarız. Çünkü bizi ayakta tutacak yeterli bankamız da yok. Saygı ve selamlar...  11.11.2010 22:35
 

Hülasa Osman Ağabeyim, biraz karışık bir durum.... Daha bizden örnekleyelim.... Ali, veli, selami mahallenin üç bireyidirler.... Ali çok borçlu bir adamdır ama o orandada servete sahiptir ve veli ile selami de Ali'ye borçludur.... Hem ali borçludur, hemde veli ve selami.... Veli ve selami Ali'ye borç öderken mal ve hizmet aktinde bulunurlar ve borçlarını gününde öderler. Ödemezlerse ne olur. Ali bir şekilde borçları faizleriyle katlar alır.... Ali faiz aldıkça borçlarından indirime gider.... Ali borçludur ama borcu oranında KREDİBİLİTESİ vardır. Saygınlığı ve geçerliliği vardır. Veli ile selami Ali'ye mahkum olduklarından Ali'nin onlara takdir edeceğiyle yetinmek zorundadırlar. Ama Ali borçlu olmasına rağmen veli ve selami'nin yüzlerce kat servetine maliktir çünkü bu adama borç verilebilir diye piyasada baya baya bir kredilidir..... Bütün bankalarda peşindedir.... Ali ile iş yapmak baya kazançlı bir iştir çünkü.... Veli ve selami vardır neticede arkasında...... ::))

Atila SARUHAN 
 09.11.2010 22:53
 

Birbuçuk TÜRK LİRA'lık mal veya hizmet alabilecek seviyedesiniz. Ancak buradaki tehlike şu ki. Elinde TÜRK LİRASI bulunduran ülkeler içinde aynı şey geçerlidir ve dışarıya mal sattığınızda bu farkı ülkenizde mal veya hizmet fiyatının üzerine koyamazsınız..... Koyarsanız enflasyonu en az %30 hortlatırsınız ki bu durumda da iktidarınız sarsılır.... Kârdasınız ama kârda olduğunuzu beyan edemezsiniz.... Ederseniz zarara uğrarsınız.... Bu sefer TÜRK LİRASI basıp tedavüle sunarsınız ve TÜRK LİRASI'nın değerini düşürüp, mal ve hizmet satışınızın artmasını ve ekonomik canlılığı sağlamaya çalışırsınız.... Aksi halde KÂR EDEN ama BATAN bir ülke olmaktansa, ZARAR etmiş gibi görünüp AYAKTA KALAN bir ülke olmayı yeğlersiniz..... Peki bu zararmıdır derseniz..... Eğer bir takım ülkeleri bir şekilde sömürüyor ve kaynaklarını elinizde tutuyorsanız borçlu olduğunuz miktarı zarar hanenize değil KREDİBİLİTE hanenize yazarsınız ve KÂR'da olup KÂR ettiğinizi kimseye çaktırmazsınız... ::))

Atila SARUHAN 
 09.11.2010 22:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1661
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster