Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3823
 

Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı Vurmasınlar
 

Uçurtmayı Vurmasınlar


<ı>"Barış'ı tanıdığım yerde, ne çiçekler vardı ne de başı bulutlarda bir çınar. Adının anlamı dünyayı kucaklasa, taşta büyümezdi Barış."

İnci'nin hapishanenin yakınlarındaki bir kaleden hapishaneyi izlemesiyle başlar film. Feride Çiçekoğlu'nun aynı isimli kitabından beyazperdeye aktarılan "Uçurtmayı Vurmasınlar" Türk sinemaseverle buluştuğunda takvimler 1989 yılını gösteriyordu. Kitapta anlatılan olaylar 1984 yılının haziran ayında geçmektedir. Film de muhtemelen bu dönemi kapsıyor. Barış annesinin işlediği bir suç yüzünden hapishanede hayatı yeni yeni öğrenmeye çalışan bir çocuktur. Hapishanedeki herkes Barış'ı sevmiştir, Barış da herkesi elbet. Ama Barış içlerinden birine farklı hisler beslemektedir. Onun o çocuksu sözcükleriyle: İnciiisine.

İnci siyasi suçlu olarak bulunduğu hapishanede Barış'ın en yakın arkadaşıdır. Barış öğrenmek istediği her şeyi İncisine sorar, onu hayallerine ortak eder. Öyle olmasa, "<ı>Kuş kanadına binip çayırlara gitmeyi öğretti Barış bana. Küçücük avluda düşsel uçurtmalar uçurmayı işte öylece öğrendim Barış'tan." der miydi İnci. Barış kapılarına gelip de "<ı>Kızlarr!" diye bağırdığında hepsinin yüzü gülüverirdi birden. "Kocaman çayırları" da İnci ablası öğretmişti Barış'a.

İnci ceza süresi dolup da hapishaneden ayrılınca Barış çok üzülür. İnci ona söz vermiştir. Belki bir gün uçurtma olup gelecektir, Barış'ı görmeye.

Barış her gün gökyüzüne bakar, İnci gelmiş mi diye. Hapishane avlusunda yere çizdikleri uçurtma uçmadığında Barış:
"<ı>Niye uçmuyor, İnci?" diye sormuştu hani, İnci de ona demişti ya:
"<ı>Uçar bir gün." İşte gökyüzünde dalgalanarak gelmişti İnci Barış'ın ufak dünyasına. Umudun asla kaybolmamasını İnci öğretmemişmiydi ona, işte sonunda gelmişti.

Uçurtmayı Vurmasınlar, hapishane hayatından dünyaya bir çocuğun gözleriyle bakmamızı sağlıyor. Çocuk kalbi o kadar temizdir ki dışarı çıktığında elindeki simidi asker abisiyle paylaşacak kadar bilir paylaşmanın değerini. Avluda bulduğu yaralı kuşa bakıp iyileştirecek kadar şefkatlidir. Altını ıslattığında; "<ı>Ben yapmadım, Miki işedi." demesi bile sıcacıktır Barış'ın. Ama dünya aslında hiç onun bildiği gibi değildir. Güvensizliğin had safhada olduğu, umutların boynunu büktüğü bir dünyadır. Bu güvensizlik duygusu o kadar had safhadadır ki, filmde hapishane müdürünün parçalanan kitabı sobaya atmasını buyurduğu çalışanını kontrol etmesi için ikinci bir çalışanını görevlendirmesi, üçüncü bir kişiyi de ikinci kişinin görevini yapıp yapmadığını kontrol etmek için görevlendirmesi kara bir mizah gibi çarpar güvensizlik duygusunu yüzümüze. Uçurtmaya bile tahammülü olmayan kişilerdir bunlar. Oysa ki, Barış'ın temiz kalbinde uçurtmanın onlarca anlamı vardır. İlk başlarda babasına olan hasretini yüklediği uçurtma, İnci olup dönmektedir filmin sonlarında. Hapishane müdürü, uçurtmayı vurmak ister; ama bilmez ki özgürlüğe hiç kimse kurşun sıkamaz. Uçurtma havada el sallarcasına süzülerek kaybolur.

Vizyona girdiği dönemde büyük ses getiren Uçurtmayı Vurmasınlar, katıldığı festivallerden ödüllerle dönmesini bilmiştir. Üzerinden geçen yirmi seneye rağmen, Türk sinemasının en büyük yapıtlarından biri kabul edilmektedir. Küçük Barış, yani Ozan Bilen bugün 25 yaşında olup en son Girdap filminde rol almıştır. İnci rolünde izlediğimiz Nur Sürer, bu muhteşem oyunculuğunu Altın Portakalla süslemeyi bilmiştir. Filmde ayrıca Füsun Demirel, Güzin Özipek, Rozet Hubes, Meral Çetinkaya, Özlem Savaş gibi isimler yer almaktadır. Filmin hapishane sahneleri eski Sultanahmet Cezaevinde bugünkü Four Seasons Topkapı Hotelde çekilmiştir. Filmin anlamına anlam katan müziği ise Özkan Turgay'a ait.

İçinizdeki uçurtmanın hep havada süzülmesi dileğiyle. Bugünlerde havada değilse bile İnci'nin dediği gibi:

"Uçar bir gün."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2577
Kayıt tarihi
: 28.01.09
 
 

Parliament Sinema Klübü'nde yayınlanan filmleri izlemek için çocuk halimle uykudan feragat ettiği..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster