Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '17

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
139
 

Ucuz Şairlik - Sitem

Ucuz Şairlik - Sitem
 

Uzun zamandır şiir karalamalarımdan uzak kalmıştım. Onların arasında dolaşırken SİTEM adlı şiirime rastladım. Şiirin altına bir tarih düşmüşüm: 11.06.2012 Aslında şiirin ne zaman, neden, kime yazıldığı pek o kadar önemli olmasa gerek. İnsan var oldukça duygular da var olacak ve körelmeyecektir. Dolayısıyla eğer şiir dizelerinin arkasına gizlenen duygular samimi bir ruh halini yansıtıyor, özden geliyorsa zaman mefhumu ve kişiler ortadan kalkacaktır. Artık o şiir her zamanın ve herkesin olmuş demektir. O saatten sonra “Bu şiiri kime, hangi duygularla ve ne zaman yazdınız?” soruları tamamen anlamını yitirmiş olacaktır.

Önemli olan “duygu” değil midir? Şairin kime yazdığı değil, okurken kimi düşündüğünüz anlam kazanacaktır. İşte, eğer bir yazar okuyucusuna o düşünceleri yaşatabiliyorsa ona şair denilebilir. Aksi halde karalamaların ötesine geçemeyen kendince bir karalamacıdır.

Günümüzde en ucuz mesleğin şairlik olduğuna inanıyorum. Neden mi? Neden olacak, adam hece ölçüsü bilmez, kafiye bilmez, redif nedir, yenilir mi içilir mi bihaber… Eksiğine gediğine bakmaz dizeleri sıralamaya başlar. Kural nedir hak getire. Bu nedenle hece ölçüsünde kendilerini pek gösteremezler. Bu yükü taşımak kolay mı? Dolayısıyla “Ben serbest şiir yazıyorum.” der işin içinden sıyrılırlar. Sanırlar ki satırları keserek alt alta sıralamakla şiir oluşuyor. Başlarlar akıllarına gelen devşirme ya da sıradan sözcük yumağını arka arkaya sıralamaya. Duygu sıfır. Sözcüklerde anlam kısır. Ruh aramayın. Dizelerin ardı karanlık, ölü. Olsun,  buna rağmen “Ben şairim!” der. İşte, alın size şair.  Yazım kuralları yoktur, söz dağarcıkları deseniz kısır ve uyduruk sözcüklerle doludur. “Neden?” derseniz “Benim stilim budur.” diyen entelimsi bir kişi görürsünüz karşınızda. Üstelik burunlarından kıl aldırmazlar. Gerçek şairlerdeki mütevazılığın zerresi yoktur kişiliklerinde. Şiir dünyasını o yaratmıştır sanki; kimseleri de beğenmez. Bu tip kendini ‘şair-i âzam’ sananların yüzündendir ki şiir zevkimiz de körelir oldu. Oysa gerek hece ölçüsünde gerekse serbest tarzda olsun, dünya çapında adı anılası ve hayran kalınası nice şairlerimiz vardır. Sorarım şimdi sizlere sosyal medya denen boş meydanda cirit atıp “şairim” diyenlerle, onların şiirimsi karalamaları, edebiyatımızdaki gerçek sanatçılar ve onların eserleriyle aynı kefeye konulabilir mi? Bu kadar ucuz mudur şairlik? Bu kadar ucuz mudur eşsiz ve derin duyguları dile getiren dizelerin yanına yalın anlatımlarla sıralanmış sözüm ona dizelerden oluşan şiirimsileri bir olarak değerlendirmek? Ne olur yapmayın, hatır için dostluk adına alkışlamayın beğenmediğiniz kişi ve şiirimsileri. Yoksa Türk edebiyatının sırtına kambur gibi yerleşmeye yüz tutan bu vebal sizin de boynunuza yük olacaktır.

Şimdi diyeceksiniz ki, bunca laftan sonra “Sen kimsin?” Ben mi? Ben haddini bilen, bilmeye özen gösteren bir yazarım. Bugüne kadar “Ben şairim.” demeye imtina etmişimdir. O yükün altında ezilmekten korkarım. Haddimi aşmışsam gelmiş geçmiş tüm şuaradan özür dilerim. Lütfen bu karalamalarımı kendimce bir avuntu olarak kabul edip bana SİTEM etmeyiniz.***

***

SİTEM

Gördüm zülüflerin görmez olaydım
Gerdanda benleri saymaz olaydım
Ömrüme mehtap gönlüme nurdun
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Ben doğarken hiçtim seninle doldum
Sunduğun badeyle serhoşun oldum
Ben ki mazbut kuldum bak işte soldum
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Karacoğlan gibi aklım şaşardı
Bam teline vursam sazım coşardı
Ecel olsan gönlüm sana koşardı
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Gönlümü verdiysem zulüm mü gerek
Murada erdin mi beni üzerek
Hançer bakışınla yandan süzerek
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Bilirim sevsen de ikrar etmezsin
Al gelinler olsan ata binmezsin
Gönlün yücelerde düze inmezsin
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Yüzüme yansıdı çektiğim keder
Ömrüm baharımı sen ettin heder
Halimi görenler bir bilsen ne der
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Gönlüm son deminde Deccal’im oldun
Vazgeçilmezimdin aha da soldun
Bağrımda açılan sevdayı yoldun
Ettiğin sitemi duymaz olaydım
 
Melanî’yem açtım sırrımı sana
Bahtım kara imiş sevdadan yana
Lanetler okudum duyduğum ana
Ettiğin sitemi duymaz olaydım 
 
Tahsin MELAN / Melanî
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Blogda yazıniza ilk defa denk geldim. Şiir yazan her kişi "şairim 'diye iddia eder mi? Bilemem?! Ancak ben serbest şiir yazan biri olarak demem. Serbest şiir yazanlar için haksız bir genelleme yaptığınızı düşünüyorum. Ayrıca serbest yaziyorsaniz neden hece kuralını bilmek zorunda olasiniz ki? Şiir hep yaşanılana yazılmaz. Şiir yazanların bu yanılgıya düşmesi tuhaf bir durum olsa gerek. Büyük şehirlerimizin de tarihli şiirleri vardır . Siirlere tarih atmanin okuyan acisindan zamani sabitleyici fikrinde degilim. Sevgili editorumuzun bu yazıyı hangi düşünceyle önerilerine aldığını bilemeyeceğim ama editorumuzun hoşgörüsüne sığınarak kendisine katılmadığını söyleyeceğim. (Telefon ile yapıldığından harf değişiklikleri olmuştur.) Sevgiyle kalin

SAHAFÇA 
 23.10.2017 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2976
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

Çankırı doğumlu (1954). İlk ve ortaokulu tamamladıktan sonra liseye Ankara'da devam etti. Özel ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster