Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '15

   
  Kategori
  Tasarım
  Okunma Sayısı
  52
   

  Ucuz Web Sitesi

  Ucuz Web Sitesi
   

  Ucuz Web Sitesi


  “Ucuz web sitesi” başlığını görünce çılgınca bir heyecana kapılmamak elde değil tabi. Burada inceleyeceğimiz ana konu aslında; “hangi web site türleri benim hangi ihtiyaçlarımı karşılayabilir, fiyatları ne olabilir?” gibi soru işaretine açıklık kazandırmak.
   
  Dünya üzerinde satın alınmış yaklaşık 2.5 milyar domain (alan adı) olduğunu biliyor muydunuz? Buna karşılık 7 küsur milyar insan nüfusu var. Bu nüfusun kabaca yarısını bebek ve yaşlı nüfusu olduğunu “varsayarsak”, neredeyse kişi başına 1 domain düşüyor. Bu hesaplama, bizi yıllar geçtikçe nüfusa oranla domain satın alımının çok daha hızlı yükseldiği sonucuna götürür.
  Bu çıkarım bizi nereye götürür? Rekabete!
   
  Bireysel kullanıcı da olabilirsiniz kobi de, holding de olabilirsiniz resmi kurum da. Hepsinin ortak özelliği “insan odaklı” olmasıdır.
  Ticari rekabette bir çok açıdan kendinizi kanıtlamanız gerekir. Aynı durum diğer organizasyonlar için de geçerlidir. Günümüzde markaların “birey” gibi davranması, bireylerin “bireysel fayda” beklentisinin bir sonucudur.
   
  Gelelim web tasarım konusundaki maliyet, süre, fayda beklentilerine.
   
  1- Cennet geçirmeyene aşk olsun!
   
  İlk maddemiz “ucuzlar” olsun. Hatta “ne ucuzu bir de para mı vereceğiz?” olsun. Bu beklentilere karşılık gelen 10 numara bir sistemle tanışmak sizi sağa sola gereksiz para harcamaktan kurtaracaktır. Hem de kontrol paneliyle beraber.
   
  Wordpress!
   
  Bu sistemde her şey hazır ve ücretsizdir. Sosyal medyada profil oluşturur gibi kolaydır, herkes kullanabilir. Sistemin belirlediği arayüz temalarını kullanmak, sistemin belirlediği eklentilerle siteyi oluşturmak durumundasın, aynı tasarımı senin gibi herkesin kullanacağını bilerek tercih etmelisin. Küçük bir değişiklik yapmak için PHP yazılım dilini bilmek gerekir, tasarımsal düzenleme için CSS ve HTML kodlama bilgisi gerekir,
   
  - vov vov dur biraz ne kodlaması?
   
  Bitmedi, güvenlik zayıftır, çok fazla eklentisi vardır kafalar karışabilir, e-ticaret düşünüyorsan uzaklaş..  Yani bu
  sistemle sadece “basit web sitesi” kurabilirsin. Fazlası burada yok.
   
  2- Sanırsın bir “pazar çığırtkanı”
   
  Ücretsiz Web Siteni Kur’cular. Amcam sistemi ayarlamış, sürükle bırak siteni kendin oluştur diyor. Peki, meraklı gençlerimiz sürüklesin bıraksın, eğlensin dursun.
  Yeni girişimciler için de ilk etapta tercih edilebilir bir sistem, her ay makul bir bedelle kullanılabilir. Ancak biraz kurumsallık varsa bir şirkette bu sistemler yerine daha özgün konsept oluşturulmalıdır. Arayüz tasarımından, kullanıcı etkileşimine kadar benzersiz ve doyurucu olması, firmayı diğerlerinden ayırır, bu da kendi menfaatinedir. Tasarım tasarımcının işiyse, sürükleyip tasarımcıya bırakmak faydalı olacaktır.
   
  3- Hayaller pamuk prenses, hayatlar 7 cüceler
   
  - Ya “template” siteleri var, adamlar 30$’a tasarım satıyorlar.
   
  Evet tasarım satıyorlar. CSS (stil) dosyalarını da veriyorlar. Hem de 30 dolara!
   
  Çok cazip geliyor değil mi?
   
  Template olarak sınıflandırılan “hazır” web site tasarımlarını bile birilerinin düzenlemesi gerekmektedir. Yani o kadar da hazır değildir. Düzenleme yapmak için CSS, bootstrap (global kodlama paketi) dillerini bilmek gerekir, “yönetim panelli” bir web sitesi için de PHP,Mysql dilleri ilaveten bilinmelidir.
   
  Aslında 30 dolara alınan şey web sitesi değil, “sayfa”dır. Düzenleme için destek alınması gerekir, e bu da ilave maliyet anlamına gelir. Düzenlense bile rekabette fark yaratmaz, benzer tasarımlar olduğu için daha en baştan “diğerleri gibi”dir.
   
  4- Belki şurada küçük bir logo vardır...
   
  Bir program olsa. İçine fotoğraflar fln koysak.
  Uygula dediğimizde böyle “sihirli bir deynek” gibi bize bir web sitesi oluştursa ne güzel olur.
   
  Web tasarım, grafiksel öğelerin yazılımla entegrasyonuyla oluşur. Hiç kodlama bilmeden web sitesi oluşturulabilir mi? Tabii ki oluşturulabilir, örnek program.
   
  Peki, tasarım kurallarını bilmeden tasarım da yapılabilir mi ?
   
  5- İnsan Doğası
   
  Diğer tasarım çözümleri gibi Web tasarım da kendi alanında uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Bu aynı A++++++ sınıfındaki bir eşyayı satın almak gibidir. “E” sınıfı bir ürünü kimse kullanmak istemez. Bütçesi yetmese bile daha düşük özelliklerde bir A sınıfı
  ürünü tercih eder. Ancak konu markanın imajını, kimliğini korumak ve geliştirmek olduğunda bütçeden ziyade “fayda”ya odaklanılmalıdır. Herhangi bir ürün, hizmet için “ne kadar pahalıysa o kadar iyidir” denilemez elbette, peki fazla ucuzsa?.
   
   
   
   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 52
  Kayıt tarihi
  : 30.10.15
   
   

  2005 yılından beri reklam sektörünün çeşitli bölümlerinde grafik tasarım, CGA, marka stratejileri..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster