Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU

http://blog.milliyet.com.tr/turk35

23 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
761
 

Ucuza kaza ile adam vurulur!!!

Ucuza kaza ile adam vurulur!!!
 

Hep merak ederdim, bu adalet heykellerinin gözleri neden bağlı olur diye. Galiba en sonunda anladım. 'gözüm bari görmesin, ne yaparsanız yapın' demek istiyor Türk adalet sistemini düşünerek.

Yılbaşı eğlencesi yapılan açık bir alanda, binlerce kişi varsa siz silahınıza davranıp ateş açıyorsanız, birisini vurmama ihtimaliniz sıfıra çok yakındır. Bunu düşünmemek için geri zekalı olmanız lazım. O kalabalıkta kurşun mutlaka birisine değecektir. Bunu hesaplayamamak da gerizekalılıktır. (aslında hiç sevmem ama bu tabirden daha uygununu bulamadım, üzgünüm)

İşte o zeka özürlülerden biri silahını çekti, ateş etti arkadaşlarıyla buluşmayı planlayan bir genci vurdu yılbaşı eğlenceleri sırasında. Katil zanlısı yakalanınca nasıl sevindim. 'İşte adalet yerini bulacak' dedim. Ama sevincim kursağımda kaldı yine. Bugün duydum ki vatandaşın kaza ile adam öldürdüğüne karar vermiş mahkeme. Bu ne şimdi? Adalet mi? Bu nasıl adalet anlayamıyorum ki. Yani o kalabalıkta ateş etmek ve adam öldürmek nasıl kaza olur anlamıyorum ki. Siz bir fili Paşabahçe'nin bir mağazasına sokun, heryer yerle bir olunca 'hayallah bu bir kazaydı kusurabakmayın' diyin. Var mı böyle bir anlayış bilemiyorum ki.

Demek ki neymiş birisinden kurtulmak istiyorsak çekip silahı kalabalıkta vuracağız sonra da' hayallah kaza ile oldu kusura bakma arkadaşım' diyerek paçayı kurtaracağız. Zaten kaza kurşunu demeseler bile zaman aşımından yine kurtulacaksınız. Yani, her kapı kurtuluşa çıkıyor bizim adalet sisteminde.

Sonra, neden hergün şiddet ve cinayetler artıyor diye kara kara düşünüp yalancı çareler arıyoruz. Daha ne olsun. Ne yaparsanız yapın ceza diye bir şey yok ki. Hapise bile girseniz, bedavadan karnınız doyuruluyor, tembel tembel yatmanız sağlanıyor, eh dışarısı soğuk, iş yok aş yok, bundan iyisi can sağlığı.

Ben hukuk okumadım. Hukukun neyi nasıl düşündüğünü bilmiyorum ama bana çok saçma geliyor bazı kararlar. Birisi bir suç işlemişse, öyle bir ceza almalı ki, bir daha yapmayı aklından bile geçirmesin. Aklını kontrol ederek mi başlarsınız, yaptığı olayı bin kere anlatarak olmayan vicdanının sesini duymasını mı sağlarsınız bilmiyorum ama bir şeyler yapmak lazım. Böyle ödüllendirir gibi bedavadan besle ondan sonra sal sokaklara yine gelene kadar bekle. Oh ne ala memeleket.

10 yaşındaki çocuğun suç dosyası söylenen kabarıklıktaysa, o çocuğu salıvermek insanlığa sığmaz. O çocuğun topluma kazandırılması için bir şeyler yapılmazsa Tv lerde göründüm diye havalara girmesinin önüne geçilmezse yarın bir gün O'da birilerini vurup öyle gelecek karşınıza.

O annenin, babanın yürek acısı nasıl dayanır bu komik karara bilmiyorum. 4 sene sonra çıkıcakmış. Belki daha bile önce çıkacak. Bu mu adalet şimdi? Adalet buysa lütfen birileri bana açıklama yapsın burada cezayı ölen mi, öldüren mi aldı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Silah bizim kültürümüzün bir parçası. Bunu söküp atmak mümkün değil. Ancak kullanmayı bilmek gerekiyor. Köylerde güvenlik gerekçesiyle yaban hayatı düzenleyen bir araçsa eğer olabilir. Ama şehirlerde yaban hayat olduğunu sanmıyorum. Silah taşıyanların da yabani olduklarını? Yoksa ben yanılıyor muyum? Her isteyen nasıl silah alıyor anlayamıyorum. Bunun adı rezalettir. Sadece mecburieyet karşılığı silaha izin verilmeli ve silah ruhsatı alan her insan da tıpkı ehliyet kursu gibi kursa gidip sınava girmeli. Böyle ulu orta rezaletlerde de hak mahrumiyeti cezaları verilmeli.Yoksa bu türden rezaletler de tıpkı silahlar gibi kültürümüzün bir parçası olacak.

A y s a n c a 
 25.02.2007 17:34
Cevap :
Biz hiç bir şeyi ölçüsünde bırakamıyoruz ki. Geçen gün düğünde çocuk çatıya çıkmış , elinde silah, tutukluk yapmış silahı aşağı doğru tutup tutukluluğunu geçirmeye çalışıyor. Tamam, kültür ama ya ne olur birileri bu bebelerin eline vermesin bu silahı. Ya da anlatsınlar, 'erkeklik silah sıkmayla olmuyor' diye. Çünkü cezai yaptırımlarda bir farklılık olacağını sanmıyorum. Şu sıralar herkes kendi koltuğunun derdinde, halkın derdini gören bilen yok. Teşekkür ederim katkınıza YUsuf Bey.  25.02.2007 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 124
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 188
Ort. okunma sayısı
: 1134
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Danimarkada yaşayan bir İzmir'liyim. Hiç de sanıldığı gibi yurtdışında olduğum için milliyetçi değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster