Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1759
 

UEFA da köklü değişiklikler

UEFA da köklü değişiklikler
 

Hani Hıncal Uluç genelde 90 dakika programında “İnanılır gibi değil, benim medyam bundan bir kelam söz etmiyor…” diye başlar ya söze. Bugün sizlerle paylaşacak olduğum bilgiler işte bu türden sözler. Onun için dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Özellikle de spor basını içinde olanlar, umarım bu yazıyı okurlar. Hem bu sefer Hıncal Uluç ta atlamış herhalde.

UEFA Avrupa Kupalarına katılım statülerinde çok köklü değişikliklerin eşiğinde. Bu değişiklikler özellikle ülkemizi çok yakından ilgilendiriyor. Gerek ligimizdeki çekişme, gerekse Türkiye Kupasındaki çekişme bu değişikliklerden sonra çok değişik bir hal alacak.

Fakat bu değişiklikler bütün Avrupa Ülkelerinde futbolla ilgili internet sitelerinin açtığı forumlarda bile tartışılırken ülkemizde henüz kimsenin haberi bile yok. Henüz taslak aşamasında olan bu değişikliklerle ilgili hiçbir spor gazetesinde, ya da gazetelerin spor sayfalarında haber yapılmadı. Televizyon kanallarında sayısız futbol yorum programı olmasına rağmen bu konu beyaz camda da tartışılmadı.

Sözü fazla uzatmadan detayları sizlerle paylaşacağım. Sizlerden isteğim, futbolla gerçekten futbolsever olarak ilgilenenlerin bu konuyla ilgili yorumlarını blog halinde yayınlamaları. Milliyet Blog ailesi olarak bu şekilde bir ilke imza atabiliriz. Ülke futbolumuz için çok önemli bir konuyu gündeme taşımayı başarabiliriz belki. Bu tasarının ülkemizde de tartışılmasını sağlayabiliriz.

Platini UEFA Başkanlığına seçildiği gün bir açıklama yapmıştı. Şampiyonlar Ligine daha fazla ülke şampiyonlarının direkt katılımını sağlayan bir sistem getireceğini söylemişti. Hiç vakit kaybetmeden de bu sözünün arkasında durdu ve Avrupa Futbolu literatürüne “Platini’s Proposal” yani Platini’nin Önerisi olarak geçen bu taslağı kurmaylarıyla beraber hazırladı.

Ağustos 2007 başında Nyon’da yapılan Avrupa Kupaları kura çekiminde bu tasarı katılımcı kulüp ve federasyon delegelerine elden dağıtıldı. 30 Ağustos 2007’de Monaco’da yapılan UEFA Profesyonel Futbol Stratejileri Konseyi toplantısında detaylar ele alındı. Ve bu toplantıda değişiklikle ilgili kararın Eylül ayından Kasım ayına kadar yapılacak herhangi bir toplantıda verilmesi kararlaştırıldı. Aslında 30 Ağustos’da bu değişikliğin yapılması planlanıyordu, ancak yeterli derecede değerlendirmeye fırsat bulunamadığı için böyle bir ertleme yapılması uygun bulundu.

Ancak gerçek şu ki, seçildiği gün bu değişikliğin sinyallerini veren Platini kararlı görünüyor. Ve hemen hemen bütün UEFA üyesi ülkelere bu konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunmak adına ziyaretlerde bulunuyor. Aynı şekilde Avrupa’da söz sahibi futbol kulüplerini de ziyaret ediyor.

Tasarı halindeki değişiklik 2009/2010 sezonundan itibaren uygulanacak. Yani bunun anlamı bu sene UEFA Ülke sıralamasındaki yerimiz, eğer bu tasarı kabul edilirse 2009/2010 senesinde Avrupa Kupalarına hangi kupaya kaç takımla ve ne şekilde katılacağımızı belirleyecek. 2008/2009 Turkcell Süper Ligi sıralaması da bu açıdan önem kazanacak. Hatta tasarıyı okuduğunuz zaman da anlayacağınız gibi artık Fortis Türkiye Kupası çok ama çok önemli bir hal alacak.

Aradaki farkın anlaşılması açısından sadece Şampiyonlar Ligi ile ilgili olan öncelikle bugün yürürlükte olan statüyü ardından da değişiklik tasarısının öngördüğü statüyü sizlere anlatmak istiyorum.

ŞAMPİYONLAR LİGİ KATILIM STATUSU; (2009/2010 yılına kadar yürülükte olan)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 1inci, 2nci ve 3üncü sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları ve lig ikincileri direkt şampiyonlar ligine; lig 3üncüleri ve lig 4üncüleri ise 3üncü ön eleme turundan yani tek ön eleme oynayacak şekilde katılırlar.(2 takım direkt Şam.Ligi, 2 Takım 3üncü ön eleme = 4 TAKIM)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 4üncü, 5inci ve 6ncı sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları ve lig ikincileri şampiyonlar ligine direkt; lig 3üncüleri ise 3üncü ön eleme turundan yani tek ön eleme oynayacak şekilde katlırlar. (2 takım direkt Şam.Ligi, 1 Takım 3üncü ön eleme = 3 TAKIM)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 7inci, 8inci ve 9uncu sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları şampiyonlar ligine direkt; lig 2ncileri ise 3üncü ön eleme turundan yani tek ön eleme oynayacak şekilde katılırlar. (1 adet takım direkt Şam.Ligi, 1 takım 3üncü ön eleme = 2 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 10uncu, 11inci, 12nci, 13ncü, 14üncü ve 15inci sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları 3üncü ön eleme turundan yani tek ön eleme oynayacak şekilde, lig ikincileri ise 2nci ön eleme turundan yani 2 ön eleme oynayacak şekilde katılırlar. (1 takım 3üncü ön eleme, 1 takım 2nci ön eleme = 2 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 16ncı, 17nci, 18inci, 19uncu, 20nci, 21inci ve 22nci sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları 2nci ön eleme turundan yani 2 adet ön eleme maçı oynayacak şekilde katılırlar. (1 takım 2nci ön eleme = 1 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 23üncü sırasında ve daha altındaki sıralarda yer alan ülkelerin lig şampiyonları 1inci ön eleme turundan yani 3 adet ön eleme oynayacak şekilde katılırlar. ( 1 takım 3üncü ön eleme = 1 takım)

ŞAMPİYONLAR LİGİ KATILIM STATÜSÜ (DEĞİŞİKLİK TASARISINDA YER ALAN ŞEKLİ)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 1inci, 2nci ve 3üncü sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları, lig 2ncileri ve lig 3üncüleri şampiyonlar ligine direkt; ülkesinde Federasyon adına düzenlenen kupayı alan takımları ise Kupa Galipleri için düzenlenecek olan iki kademeli eleme turuna katılırlar. (3 takım direkt Şampiyonlar Ligine, 1 takım Kupa Galipleri için düzenlenecek olan özel iki kademeli eleme turu= 4 takım)

*UEFA Ülke sıralamalarında 2 sene öncesinin 4üncü, 5inci ve 6ncı sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları ve lig 2ncileri şampiyonlar ligine direkt; ülkesinde Federasyon adına düzenlenen kupayı alan takımı ise Kupa Galipleri için düzenlenecek olan iki kademeli eleme turuna katılırlar. (2 takım direkt şampiyonlar ligine, 1 takım Kupa Galipleri için düzenlenecek olan özel iki kademeli eleme turu = 3 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 7nci, 8inci, 9uncu, 10uncu, 11inci ve 12nci sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları şampiyonlar ligine direkt; ülkesinde Federasyon adına düzenlenen kupayı alan takımı ise Kupa Galipleri için düzenlenecek olan iki kademeli eleme turuna katılırlar. (1 takım direkt şampiyonlar ligi, 1 takım Kupa Galipleri için düzenlenecek olan özel iki kademeli eleme turu = 2 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 13üncü, 14üncü, 15inci ve 16ncı sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları 2nci ön eleme turundan yani 2 adet eleme oynayacak şekilde; ülkesinde Federasyon adına düzenlenen kupayı alan takımı ise Kupa Galipleri için düzenlenecek olan iki kademeli eleme turuna katılırlar. (1 takım 2nci ön eleme turu, 1 takım Kupa Galipleri için düzenlenecek olan özel iki kademeli eleme turu= 2 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 17nci, 18inci, 19uncu ve 20nci sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları 2nci ön eleme turundan yani 2 adet eleme oynayacak şekilde katılırlar. (1 takım 2nci ön eleme turu= 1 takım)

*UEFA Ülke sıralamasında 2 sene öncesinin 21inci sırasında ve daha alt sırasında yer alan ülkelerin lig şampiyonları 1inci ön eleme turundan yani 3 adet ön eleme oynayacak şekilde katılırlar. (1 takım 1inci ön eleme turu= 1 takım)

Planlanan bu değişiklikle en çok göze batan şey Kupa Galipleri için düzenlenecek olan iki kademeli eleme turu. UEFA ülke sıralamasında ilk 16’da yer alan ülkelerin kupa galipleri için düzenlenecek olan bu iki kademeli eleme maçlarından sonra başarılı olan 4 takım Şampiyonlar Ligine katılma hakkını kazanacak. Bugüne kadar ülkemizde pek de önemsenmeyen Fortis Türkiye Kupası bir anda çok önem kazanacak gibi görünüyor.

Bu iki kademeli ayaktan birinci ayakta elenen 8 takım UEFA kupasına 1nci turdan, ikinci ayakta elenen 4 takım ise UEFA kupasında grup maçlarına direkt katılacak.

İkinci göze batan şey ise, direkt şampiyonlar ligine katılım hakkının 12nci sıraya kadar genişletilmiş olması. Yani bu değişiklik onaylanırsa önümüzdeki sezon lig şampiyonumuz olan takım 2009/2010 sezonunda şampiyonlar ligine direkt katılacak. Fakat ilginç olan artık lig ikinciliğinin şampiyonlar ligi için bir anlamı yok. En azından ülke olarak 6ncı sıraya çıkamadığımız sürece.

Şu an 12nci sıradayız ve yerimiz baya sağlam. Puanımız 26, 975 ve hemen altımızda yer alan ülke olan Belçika’nın puanı 24, 450. Biz 3 takımla daha 12 maç oynayacağız. Onlar ise sadece Anderlecht ile UEFA liginde 4 maç oynayacaklar. (En kötü ihtimalle). Yani bizi geçmeleri baya zor. Biz de doğal olarak bu değişikliği bulunduğumuz sınırın 7ncilikle 12ncilik arasında olabileceğini düşünerek tartışmalıyız.

Şimdilik sizlere sadece Şampiyonlar Ligi ile ilgili kısmı aktarıyorum. Kaldı ki, finansal açıdan en önemli olan lig de kulüplerimiz için Şampiyonlar Ligi. Sizlere aşağıda kaynağımıda belirteceğim.

İnanıyorum ki, sizlerde araştırırsanız ciddi bir tartışma haline sokabiliriz bu tasarıyı en azından Türk Futbol Kamuoyunda.

Evet şampiyonumuzun direkt şampiyonlar ligine katılımı açısından güzel gibi görünüyor ama lig ikincileri açısından değerlendirecek olursak ve ligimizin kalitesinin tamamen çekişmeye dayandığını düşünecek olursak biraz sıkıntılı gibi duruyor.

Bu bağlamda Fenerbahçe’ye ve Beşiktaş’a şampiyonlar liginde kalan maçlarında, Galatasaray’a da UEFA liginde başarılar dilerim. Artık alınacak puanlar çok daha önemli hale geldi. En azından yerimizi sağlamlaştırma adına bütün futbol kamuoyu bu takımlara destek vermek zorunda. Özellikle kritik maçla öncesinde takımlarımızın ve oyuncularımızın moral motivasyonlarını bozabilecek reyting kaygılı haberlerden kaçınmak zorunda olduğumuzun bilincine varmalıyız. Gerçek mücadele herkes birbirine destek olursa olur.

Kaynak: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/access2009.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı ilgiyle okudum. Platinin yapmak istediğinin ne olduğu üzerine bir yorum yapmak istiyorum. Öncelikle Futbol güzelliği sonsuz bilinmeyenlerle dolu süprize açık yapısıdır. Son yıllarda futbol endüstri haline geldikçe büyük takımlar bütçe olarak büyüyüp, karlı işler arayan yatırımcılar için av haline gelmeye başaldı. İngiltee ve İspanya örnekleri önümüzde. Bu yatırımcılar, futbolu bir oyun olarak değil, karlı bir yatırım olarak gördükleri için yatırımlarını korumak isteği ile devamlı para kazanmasını istiyorlar. Buda futbolun ruhuna aykırı, ve oyun sevilen yapısını kaybediyor. İşte bu yatırımcıları ürkütmeden, Platini herkese şans tanımak istiyor bence, Güçlü ülkelerin takımları direkt katılacakları için elemelerde daha çok şansınız olacak. Kupalar daha heyecanlı geçecek ve şerefli ikincilik olmayacak. Tabi kötü taraflarıda var. İkincilik anlamsız olunca erken kopmalarda ligin tadı kalmayacak. Sonuçları zaman göstericek bize. Saygılarımla.

Hilmi Murat Aksehirli 
 16.10.2007 15:24
 

herhangi bir anadolu takımı Türkiye kupasını alırsa ilk 16'ya kalamaz Avrupada.Buna ts 'de dahil. Belki fb-gs olur.Beşiktaşta iyi bir hoca alırsa..... Yani değişen bir şey yok. Tek avantajı ş.ligine direkt katılma. o kadar.O da şampiyon olurlarsa.... saygılar....

Selim Bayraktar 
 05.10.2007 17:57
Cevap :
Yanlış anlamışsınız... İlk 16'ya kalması gereken Klüp Takımları değil. Ülke puanımıza göre belirlenen sıra içinde Türkiye'nin ilk 16 da olması gerekiyor.Ha derseniz ki , bir Anadolu takımı ilk 16da yer alan ülkelerin kupa galipleri arasında iki tur geçemez diye o başka. Benim de anlatmak istediğim bu, herhangi bir Istanbul takimi ligte yaristan koparsa artık Türkiye Kupasına saldıracak. Bu da Türkiyede futbolu Anadoluda öldürecek. Alın size ilk zararları. Buna değişen bir şey yok diye bakmak pek çoğulcu bir yaklaşım olmasa gerek.  06.10.2007 10:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1003
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

1971 yılında Ankara'da doğdum. İzmir'de yaşıyorum. En büyük tutkum FutBol. Ve tabi ki Fut-Bol da bil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster