Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
4912
 

UEFA Kupası ve Dünya sıralamasında 1 numara olmak.

UEFA Kupası ve Dünya sıralamasında 1 numara olmak.
 

Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu!


UEFA kupası bazılarının iddia ettiği gibi Avrupa 17'nciliği midir?

İddia şu: UEFA kupası (yeni adıyla Avrupa ligi) kendi liglerini çeşitli sıralarda bitiren bir çok Avrupa takımı ile 16 takımlı kalan Şampiyonlar liginden elenen takımlar arasında oynandığından, kupayı alan takım Avrupa'nın ilk 16 takımı arasına girememiş olduğundan Avrupa 17'ncisi sayılır. İddianın bir uzantısı da şu: Şampiyonlar liginde çeyrek final ilk 8 takım arasına girmek olduğundan UEFA kupasından daha büyük başarı sayılır.

Şimdi de bu iddialara cevap verelim:

1-"Hayat acıdır, biber de acıdır, öyleyse hayat bir biberdir" ne kadar doğruysa bu iddia da o kadar doğrudur çünkü aynı esasları içermektedir.

2-UEFA kupası ile mundar ciğer arasında hiç bir fark yoktur.

3-Avrupa'da şampiyonlar liginde çeyrek final oynayan takımlar tarihe adlarını altın harflerle yazdırmış olarak mı kabul edilir?

4-UEFA kupasının üzerine şampiyonlar ligini şampiyon tamamlamış takım dışında kalan 15 takımı da yazıyorlar mı?

5-UEFA kupasını almakla şampiyonlar liginde çeyrek final oynamanın Avrupa ve dünyada yarattığı etki aynı değildir, kıyas bile kabul etmez. Başarı, dünyada yarattığı etkiyle ölçülebilir, ama kendini avutma katsayısıyla değil.

6-Galatasaray'ın Şampiyon kulüpler kupasındaki rakipleri Şampiyonlar liginde oynayan takımlardan daha kuvvetsizdi diyorlar. Bu yüzden o yarı final fenerin oynadığı çeyrek finalden daha önemli bir başarı değildi diyorlar. Madem böyle mantıklara girişiyorsunuz öyleyse Şampiyonlar ligine giren her takımın diğer takımlardan daha iyi olduğunu nereden çıkarıyorsunuz? Örneğin Sivasspor bu sene şampiyonlar ligine katılsaydı fenerbahçeden daha kuvvetli bir takım olarak kabul edilebilir miydi? Ya da başka bir örnek yaratalım: Bir sezon önce liginde başarılı olduğu için şampiyonlar liginde oynayan bir Lazio'nun, geçen sezon başarılı olmadığı için sadece direkt olarak UEFA kupasına katılmış olan ama hali hazırda liginde de açık ara önde olan bir Juventus'tan daha iyi olduğunu iddia edebilir misiniz? Edebilirseniz; o zaman yarı final yarı finaldir ve çeyrek finalden daha büyük başarıdır. Edemezseniz; öyleyse UEFA kupası 17'ncilik değildir çünkü şampiyonlar liginde oynayan takımlar hali hazırda her zaman en iyi 16 takım değildir.

7-Yine düz mantıkla bakarsak (hani daha kuvvetli 16 tanesi şampiyonlar ligini oynuyor gibi) UEFA kupasını alan Galatasaray şampiyonlar ligi şampiyonu Real Madrid'i yendiğine göre demek ki o sezon şampiyonlar liginde oynayan takımlar kuvvetsizdi ve Galatasaray hepsinden iyiydi. Yani UEFA kupasını almak Avrupa 17'nciliği ise, süper kupayı almak Avrupa 1'inciliğidir.

7-Şampiyonlar ligine sadece şampiyon olan takımlar katılırken bu statüyü değiştiren takımın (M.United maçları sonucunda) Galatasaray olduğunu biliyor musunuz?

8-Galatasaray güçsüz takımlarla oynayarak çeyrek final oynadığı için fenerbahçenin çeyrek final başarısı daha büyükmüş.. Peki o güçlü takımlar neredeymiş? Demek ki o güçlü takımları yenen adı küçük ama o sene daha iyi oynayan takımlar mevcutmuş. Güçlü takımlar "yahu biz bu sene oynamayalım da Galatasaray da şu kupada üst turlara çıksın" mı demiş? (Doğu sermayesinin batı takımlarına girişini falan bırakın, iyi futbolcular her zaman Avrupa liginde oynamıştır. Bir kaç takıma sermaye girmiş de bu takımlara toplanmışlarsa, üst turlara çıkış daha kolaydır çünkü diğer takımların futbolcuları bu takımlara gitmiştir. Sanki fenerbahçe bunlardan birini elemiş de bizim haberimiz yok..)

9-Dünya sıralamasında ilk sıraya çıkan Galatasaray bu onura erişmiş ilk ve tek Türk takımıdır. Bu başarıya Avrupa 17'ncisi olarak mı erişmiştir? Eğer onu yendi bunu yendi, kuvvetliydi kuvvetsizdi hesaplarıyla bu işi yapacaksak al sana bu hesap: Dünya sıralamasında birinciliğe çıkmak. Başka bir ifadeyle: Galatasaray dünyanın bir numarası olmuştur!

SONUÇ:

UEFA kupasını küçümseyenler bu kupayı kaç kere almışlardır? Küçümsedikleri bu kupayı almak bir yana, bu kupada bir iki tur ötesini göremeyenler bu sene de UEFA kupasını alamazlarsa ne diyeceklerdir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben senin bu yazıyla ilgili hiç bir yorumunu almadım. Bugüne kadar yazdığın her yorumu istisnasız yayınladım. Senden korkacak değilim. Bu arada bil diye yazıyorum, senin yazılarına yaptığım bazı yorumlar da yayınlanmadı. Sanırım bazı aksaklıklar oluyor. Ancak sana son olarak şunu da yazdım: Ne seni, ne yazılarını ne de yorumlarını görmek istemiyorum artık.. Hem yazılarımın tamamını okumadığını yazacaksın, hem de yazının tamamını okumadan yorum yapacaksın.. Uzak dur doktor, uzak dur..

Bekir Gümüş 
 17.12.2009 0:33
 

Merhaba. Yazınızı okudum. Ben fenerbahçe'liyim... galatasaray'ın uefa kupasını kazanması çok büyük olmasa da avrupa'da türk takımları için ufak çaplı bir başarı olarak görüyorum. ancak bu başarı ile yaşamak, alınmış olan bir uefa kupası ile yıllarca övünmek doğru bir davranış biçimi değildir.10 sene geçmiştir. sonrasında hem gs'nin hem de fenerbahçe'nin şampiyonlar liginde çeyrek final oynamaları güzel başarılardır. önemli olan başarının kalıcı olması ve her sene olmasa bile iki senede bir cl'de çeyrek final gibi başarılar elde etmektir. yoksa 20 yıl sonra "ama bizim uefa kupamız var" diyerek avunup durursunuz...Ayrıca matematik mantığına göre mevcut sisteme göre uefa kupası kazanan takımın o sene için avrupa'nın 17.'si olmuş olduğu gerçeği yadsınamaz..

MuhittinK 
 09.12.2009 16:42
Cevap :
Sayın Muho, siz 6-0 ile yıllardır övünüyorsunuz, müsade edin de biz de bununla övünelim artık. Aslında bununla sizde övünün. Biz ki yıllarca bir Macaristan galibiyeti ile övünüp durmuş bir milletin çocuklarıyız değil mi ya? Ayrıca UEFA kupası bir İngiliz veya İspanyol takımı için normal bir başarı olabilir ama tarihinde daha büyük başarısı olmayan bir millet için oldukça büyük bir başarıdır. Umarım Galatasaray veya başka bir Türk takımı şampiyonlar ligini kazanır da hep beraber seviniriz. Biz çeyrek finali de yarı finali de oynadık. Daha iyisini kazanmak kesin hedef olmakla beraber, o hedef kazanılana kadar bu kupayla övünmeye veya avunmaya devam edeceğiz emin olun. Siz çeyrek final oynayıp durun, oynayabilirseniz.  09.12.2009 21:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster