Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '13

 
Kategori
Futbol
 

UEFA’nın kestiği ceza: Plzen maçı seyircisiz, böyle giderse Avrupa yasak!..

UEFA’nın kestiği ceza: Plzen maçı seyircisiz, böyle giderse Avrupa yasak!..
 

3 Temmuz’la başlayan süreçte, her Allah’ın günü, Fenerbahçe’ye UEFA adına ceza kesildi durdu. Bir başka deyişle, icat edilen  “UEFA sopası”, bir tehdit/ tehlike olarak gösterildi.

“Sopa”, indi inecek...

Günler böyle tüketildi. Gel zaman git zaman, Fenerbahçe’ye vurulacak en iyi “darbe”nin yöntemi bulundu:

İçten vurmak!...

(Yabancı bir filmden uyarlanan ve “yerli dizi” diye sunulan bir dizide geçen , hapishanedeki bir kadın mahkumu, düşmanlarına harcatamayanların buldukları yolu gel de anımsama: En yakın arkadaşını bulmak, onun eliyle harcatmak...)

İşte, Fenerbahçe yönetiminin ağzından, “içten vurma”nın getirdiği son durum:

“UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu, cezamız nedeniyle seyircisiz oynadığımız Bate Borisov maçında, stadyum dışından atılan yabancı maddeler nedeniyle, Son 16 Turu’nda oynayacağımız Viktoria Plzen maçının SEYİRCİSİZ oynanmasına karar vermiştir.

2 yıl içinde Kulübümüzle ilgili herhangi bir saha olayı yaşanması halinde, Kulübümüz, katılım hakkı elde etmesi durumunda dahi, UEFA müsabakalarına katılamayacaktır.”

*****

“En büyük taraftar, başka büyük yok!”

“Müşteri velinimettir” mantığıyla bakanlar, taraftar kılıklı “başıboş insanlar”ın yolunu da açtılar; gerçek taraftar gölgede kaldı.

Taraftar, takımının  ceza alacağını bile bile sahaya giriyor, meşale atıyorsa... o, gerçek bir taraftar değildir.

Ya nedir?

Hasta ya da görevli...

Uyarılara karşın olanlara bakılırsa, “takım sevgisi”ne sığınmak, görüntüyü kurtarmıyor.

“İyi günde”, elde edilen başarıda kendi payının da olduğunu göğsünü gere gere söyleyebilen, futbolcuların başarısına ortak olan, olumsuz durumda da onların yanında olmalı.

Ne demiş atalarımız?

Dost, kara günde belli olur.

Başarıya konan, başarısızlıkta takıma/ futbolcuya tepki koyuyorsa, ortada bir terslik var demektir.

*****

Taraftarın yaptıkları bizde görmezlikten gelinir ya da az bir cezayla iş kapatılırsa, bundan da taraftar değil, kulüp zarar görürse, taraftar kılıklı adamlar, niye ortalıkta cirit atmasınlar?

Atarlar, üstelik “kahraman” edasıyla...

İşte UEFA’dan Fenerbahçe’ye kesilen cezalar...

UEFA, başkalarına şöyle bize şöyle davranıyor demek yerine, cezayı gerektirecek durumlardan niye kaçınılmadığı üzerinde durmak gerekecektir.  Taraftar kılıklıların yaptıkları yanlarına kâr kalmamalı.

Yasamız var; adı “fiyakalı”... Uygula bakalım yasayı, taraftar kılıklı adam olmaya heveslenenlerin sayısı ne  olur?

Üstüne gitmeyince böyle oluyor.

Sonuçta zarar gören, gerçek taraftar oluyor. Sırf, önemli maçları tribünden izlemek için kombine alanların burada suçu ne? Özellikle onları tribünden maç izlemekten yoksun bırakmak niye? Suç işleyenden bunun hesabını kim soracak?

Sorular çok, çözüm yok!..

Sanki maçlarda suç işleme özgürlüğü var!

*****

Cezaya itiraz edilecekmiş!

İtirazın nasıl sonuçlanacağı hem bilinir, hem bilinmez!

Eylemler suç oluşturuyor, kulüp ağır cezalar alıyorsa, eylemleri yapanlar nasıl oluyor da yakalanmıyor, yakalananlar niye örnek cezalar almıyor?

Bu ve benzeri sorular yanıtsız kalınca, sorular da “soru çengeli”nde sallanıp duracak!

Söylenecek söz kalmamıştır.

“Takım sevgisi” görüntüsüyle amaçlarını gizleyenler, görevli, taraftar kılıklı insanlar, daha çok ortalıkta cirit atarlar.

İyi seyirler Türkiye!...

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutc@ttmail.com


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yuh artık .Gökten düşen havai fişek için Fenerbahçe'ye Avrupa Kupalarından men cezası verdi. Kimin fişeklediği bilinmeyen bir havai lambanın bedelini yine sevdamız çekecek. Bu bir ilk olacak seyircisiz maçta seyircisiz oynama cezası. Ya bu Kabir azabından beter ya. Bu Takım işte bu yüzden büyük. Etrafı ahtapot gibi düşmanlarca sarılsa da ve içerden dinamitlere odaklansa da, yine ayakta yine ayakta yine ayaktaaaaa... İçerde 3 Temmuzcular, Dışarda Platiniciler bakalım bu yaşam musabakasını kim kazanacak.Yanlız o havai fişeği sallayanı bulup derhal askere almalı bu beter bir isabettir Allah aşkına ...havancımısın be mübarek... UEFA Bize yine Faul yaptı. Tahammülden cinayet gibi bir karar bu. İçerde 3 Temmuz Simsarları Dışarıda Platiniciler… Bu Platini denen futbolun doğasına aykırı adamın kafasında yine birkaç platin eksilmiş durumda anlaşılan.Bizde tahta eksikliği olur ama bu platin işi maazallah pahalı bir hastalık ,ithal malı Kimin attığı nereden ve nasıl ve ne maksatla atıldığı bir fişek için, hemen kendini fişeklemiş ve karakalem bir tablo ortaya sunmuş. Yani dünya yuvarlak olmasa ve teknoloji bu kadar ileride olmasa ve bizler Avrupa’dan Dünyadan maçlar izlemesek, hemen kanacağız bu kararın nedenine . Ama biz o büyülü kutudan ne maçlar izledik de dudağımız uçukladı ama yine MEN falan olmadık.Söz konusu Fenerbahçe ise heMEN!!!... CAS sürecinin intikamları her fırsatta alınmaya çalışılıyor bu apaçık ortada. Bu nasıl bir tek dişi kalmış bir ejderhadır ki sürekli bizi ısırmakta? Ülkenin ali menfaatleri için haklı olduğun davadan vaz geçersen ömür boyu bunun diyetini böyle çekersin. Maç saati dolu yağsa yine bize seyircisiz maç oynama cezası verilmezse bende bişey bilmiyorum.Fenerbahçenin maçları meteorolijiye göre oynansın artık ya da stadın tamamı kapansın. Zaten bu Gidişle maçlarımızı kapalı cezaevi formatında ki binalarda oynamaya başlayacağız. ( F)ENERBAHÇE TİPİ KAPALI STAT EVİ ... Son düdüğe kadar...İnadına...

Cumhur Milletoğlu 
 01.03.2013 8:37
Cevap :
Necati Bey... “Dış”tan ve “iç”ten bakarak öyle güzel saptamalar yapmışsınız ki, yorumunuzu yanıtlamak, sizi yinelemekten öteye gitmez. Bu bakımdan “olan”lara bakışından ötürü sizi kutlar, bu anlamlı/ derin yorumunuz için teşekkür ederim. Hele, “Maç saati dolu yağsa yine bize seyircisiz maç oynama cezası verilmezse bende bişey bilmiyorum” demeniz, bilgece/ şairce bir saptama. Ceza verebilirler, çünkü maç durabilir. Gökten inen her şeyden Fenerbahçe’yi sorumlu tutabilirler. Olur ya, göç zamanı, bir kuş sürüsü, Saracoğlu’na inerse...”İlk”leri yaşamak/ yaşatmak Fenerbahçe’ye nasip oluyor ya!.. Saygılar, selamlar.  02.03.2013 6:26
 

Kıymetli Turgut Çelik: Fenerbahçe'nin iç duvarları nem kapmış durumda.Stadın iç ve dış güvenliğinden sorumlu görevliler,Fenerbahçe postunu giymiş düşmanların işlediği suçları, verdiği zararı izlemekle yetiniyorlar, Acaba bu güvenliği sağlayanların içinden mi teşvik destek görülüyor.Durum içler acısı,Zararı ziyanı haricinde,Uluslar arasında kıymet kaybediyor. Fenerbahçe yönetimi toplantı üzerine toplantı yapmalı,bu olayların nedenlerini tespit etmeli.Gerçek Fenerbahçelilerin bunları yapacaklarına inanmıyorum.Gerekiyor ise kendi güvenliğini kendi personeliyle içten ve dıştan koruma kararı alsınlar.Üzgünüm.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 28.02.2013 14:04
Cevap :
Mehmet Bey... Stat dışından da kulüpleri sorumlu tutmak... Ya olaylar çıkaranlar kim tutacak? Yasa niye uygulanmıyor? Aziz Yıldırım'ın dediği gibi devlet, işe el atmalı. Bugün Fenerbahçe'nin başına gelen, yarın başkasının başına gelebilir. Üstüne her forma geçiren, üstündeki formanın taraftarı olmayabilir. Bir şeyler var, dönüyor, ama ne? Sorular çok...Gerçek futbolseverlere yazık. Saygılar, selamlar.  28.02.2013 16:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2375
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster