Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '15

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
178
 

Ufkun ötesini gören kadın

Ufkun ötesini gören kadın
 

Ufkun ötesini gören kadın” Prof. Arat

Gerçek bir Cumhuriyet çocuğu”  Prof. Öztürk

Atatürk’ün göğsün kabartan kızlarından” Dr. Atabek

Bilimi yaşamla buluşturan öncü”  Prof. Gökler

“İyi örgütçü, seçkin bilimci” Prof. Çelikel

Yürekli, ilkeli, mücadeleci” Prof. Serter

Ölümsüz” Prof Özme

Hakkı ödenemez” Prof. Kağıtçıbaşı

 

Etkinliğin öznesi Aysel Ekşi kimdir?

“Türkiye’de ve Beş Kıt’ada Gençler” isimli son kitabının çıkışını ölüm döşeğinde iken görünce yüzüyle ve bakışlarıyla mutluluk ifade eden Prof.Dr. Aysel Ekşi, Psikiyatri dalında dört kitap yazmıştı. Uluslararası Bilim dergilerinde çıkmış İngilizce ve Türkçe makalelerin yazarıydı.

Aysel Ekşi'nin diğer ilgi alanı "laik Cumhuriyetin temel değerleriydi. Bu değerleri koruma amaçlı faaliyetlere 1980'li yılların sonlarında başlayan Aysel Ekşi, kendisiyle aynı görüşü paylaşan Prof. Dr. Türkân Saylan, Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Necla Arat, Prof. Dr. Oya Başak, Sümer Ergene gibi arkadaşlarıyla birlikte önce çeşitli paneller, sempozyumlar,  konferanslar düzenleyerek "şeriatçı hareketlerin doğurduğu tehdit" konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalıştı. Bunlardan biri olarak Ocak 1989'da, İstanbul'un 1000 kadar seçkin kadınının Çağlayan'da yaptığı "laik Cumhuriyetin tehlikede" olduğu bilincini yaymayı amaçlayan yürüyüşü düzenledi.

Türk kadınının laik Cumhuriyeti korumaya kararlı olduğu mesajını ülke yöneticilerine duyurmayı amaçlayan imza kampanyası başlattı. Yurdun her tarafından toplanan binlerce imzayı, arkadaşlarıyla birlikte o sıradaki Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinin "Cumhuriyetin Temel Değerlerini" koruma kararlılığını dile getiren birçok deklarasyonun hazırlanmasını, imzalanmasını ve yayınlanmasını sağlayan başlıca aktör oldu.

Tüm bu faaliyetleri devamlı kılmak ve daha iyi organize olmak amacıyla arkadaşlarını bir "dernek" etrafında toplanmaya ikna etti. Onlarla birlikte 21 Şubat 1989'da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu. Kurucu Başkanlığa seçildi. Haziran 1990'a kadar bu görevi yürüttü. Bu tarihten sonra yerini yeni ekibe bıraktı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini, vefatına kadar Türkân Saylan başkanlığındaki bu kadro yönetti.

Aysel Ekşi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğindeki etkin konumunu arkadaşlarına bıraktıktan sonra da sosyal etkinlikleri organize etmekten geri durmadı. ÇEKÜL Vakfının Yönetim Kuruluna seçildi. Bu sırada "her bireyin yılda tükettiği 7 ağacı telafi etmek için herkesin her yıl 7 ağaç dikmesini" amaçlayan bir kampanyanın fikir babası ve uygulayıcısı oldu. Ayrıca “92 ormanları” adıyla bir ağaç dikme kampanyası başlattı. Bu sayede İstanbul ve çevresine 3,3 milyondan fazla ağaç dikildi.

Aysel Ekşi "Bizim Ülke" isimli derneğin Başkanlığına seçildi. Bu dernek aracılığıyla İstanbul'un yoksul semtlerindeki ilkokul öğrencilerinin yaz aylarında spor, tiyatro, yabancı dil, tabiat sevgisi gibi kavramlarla tanışmalarını, uygar bir toplum bireyi olmalarını amaçlayan etkinliklerde rol almalarını amaçlayan pek çok etkinliği gerçekleştirdi. Aysel Ekşi’nin başlattığı bu model daha sonra bazı vakıflar tarafından da benimsenerek geniş kitlelere ulaştı.

Aysel Ekşi, 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ardından başlattığı "İlk Yardım Nasıl Yapılır?" konulu kurslarla on binlerce çocuğa yeni değerler kazandırdı.

Laik Cumhuriyeti koruma kararlılığı, Aysel Ekşi'nin seçimlerde de "sivil gönüllü"leri  organize etmesine yol açtı. Çeşitli meslek mensuplarından ekipler kurdu. Bu ekiplerin 2007; 2009; 2011 seçimlerinde, hiçbir partiyle organik bir bağ içinde olmadan yürüttüğü,  "seçmeni bilinçlendirme" amaçlı faaliyetlerini organize etti.

Cumhuriyet Mitingini düzenleme komitesi üyeliği yapan Aysel Ekşi, "Ermeni Soykırımı" iddialarıyla da ilgilendi. Çeşitli ülkelerden karşıt görüşlü bilim adamlarının katıldığı sempozyumlar düzenledi. Bu konudaki bilimsel görüşleri içeren bir kitabın editörlüğünü yaptı ve yayınlanmasını sağladı.

Aysel Ekşi'nin son olarak, 8 yıldır üzerinde çalıştığı "Türk Gençliği ve Beş Kıt'ada Gençler" adlı kitabı Mart 2015’de yayınlandı. Aysel Ekşi Gazeteci Oktay Ekşi'nin eşidir. İki oğlu, iki torunu vardır.”

Türk Ermeni İlişkilerinde Tarihi Gerçekler, Ben Hasta Değilim, Çağdaşlık ve Yurttaşlık Bilgisi adlı kitapları da vardır.

                                                                                         ***

2015’ Mayıs ayında kaybettiğimiz Profesör Aysel Ekşi, ÇYDD kurucularından olup yıllarını çocuk ve genç psikolojisi üzerinde araştırmalara adamış değerli bir bilim kadınıydı.

Yaşadığımız bu günleri çok önceden görüp toplumu sık sık uyaran ancak aramızdan zamansız ayrılan bu saygın ad, geçtiğimiz cumartesi (3 Ekim 2015) dostları ve sevenleri tarafından Beşiktaş’ta anıldı.

Fulya’daki Fulya Sanat Merkezi’nde “Ustalara saygı” kapsamında yapılan anma toplantısı saat 19’da başladı. Ülkemizin önde gelen aydınları, başta eşi  Oktay Ekşi olmak üzere, toplantıda Aysel Ekşi’yi değişik yönleriyle anlattılar.  Katılımcılara  “UFKUN ÖTESİNİ GÖREN KADIN” adlı kitap  armağan edildi.

Aysel Ekşi’yi anma töreni katılımcıları yoğun kalabalık oluşturdu. Prof. Dr. Yersu  Kapran, kısa ve özlü açış konuşması yaptı. Ardından sunucu Gülgün Feyman, görüntülü ve açıklamalı bir sunum gerçekleştirdi ve ilgiyle izlendi. Sonrasında konuşmacılar ( Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, Prof. Dr. Aysel Çelikel, Edebiyatçı ve yazar Doğan Hızlan, Prof. Dr. Necla Arat ve Prof. Dr. Nur Serter)  sırasıyla kürsüye çıkarak özgün biçimde ve anlaşılır dille Aysel Ekşi hakkında izlenimlerini aktardılar.

Özellikle Prof. Dr. Yıldız Tümerdem’in meslektaşı ve çalışma arkadaşı olarak duygusal ve akıcı anlatımla gerçekleştirdiği coşku yüklü konuşması yoğun alkış aldı!

Torunları Sibel ile Sinan Ekşi, müzik sunumunda bilindiler. İkinci bölümde Prof. Dr. Metin Sözen, Dr Erdal Atabek, Prof. Dr. Türkkaya Ataöv,  çocukları ve torunları ile eşi Oktay Ekşi birer anma konuşması yaptılar.

Programın ana sponsorluğunu yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın  değerlendirmesiyle toplantı sonlandı.

                                                                                                 *

 

 

 

 

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhsin bey, çok önemli bir bilim insanının anılmasını blog yazıp paylaştığınızdan dolayı tebrik ederim, Remzi Kitabevinden çıkan Gönül Bakayın günümüz Türk kadınlarından başarı öyküleri kitabı aklıma geldi, selamlar

Nizamettin BİBER 
 04.10.2015 10:18
Cevap :
Teşekkür ede, esenlikler dilerim.  05.10.2015 23:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1372
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster