Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
960
 

Uğur Dündarlar tarafgir olamaz

Uğur Dündarlar tarafgir olamaz
 

Taraftar olabilir, ama tarafgir asla


Hangi meslek ve mevkide olursa olsun, taraftarlık herkesin hakkı; ancak bazı mevkiler var ki, orada bulunanların tarafgir olmaya hakkı yok. Mesela Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, spor bakanları, yargıçlar… 

Müsabaka hakemleri hakeza. Her hakemin gönlünde yatan bir takım mutlaka vardır, ama gönlündeki takımın renklerine göre değil, objektif olarak vicdanına göre karar vermek zorundadır. 

Yukarıda saydığım mesleklere Uğur Dündar gibi topluma mal olmuş bireyleri de dâhil etmek lazım… 

Doğrusu, futbolda kaosun hüküm sürdüğü, kimsenin kimseye güvenmediği, demeç savaşlarının süregeldiği ve buna karşın aklıselim bir avuç insanın ortalığın durulması için büyük çaba sarf ettiği ortamda onun gibi saygın bir ismin Hürriyet’teki yazısında “Hakem Kuddusi Müftüoğlu’nun hataları hep Trabzonspor lehine” başlıklı bir yazı kaleme almasını yadırgadım. Bu yazının spor sahalarına fırlatılan bir el bombasından zerre kadar farkı yok. 

Herkesin objektifliğine ve tarafsızlığına inandığı bu değerli gazetecinin geçtiğimiz haftaki makalesinde de, “Fenerbahçe’nin şampiyonluğu şimdiden hayırlı olsun, ” diye yazması, duygularına gem vuramadığının göstergesi aslında. 

Nasıl olur da yetmişine merdiven dayamış, herkesin saydığı ve güven duyduğu bir gazeteci, tarafsız kalması, rengini göstermemesi gereken bir konuda safını bu kadar net belli edebilir, insan şaşırıyor. 

Dünyaya, tarafgir gözle bakanın gözlerinin miyop, vicdanının kör olduğu herkesin malumu. Ancak Uğur Dündar onlardan birisi olamaz, olmamalı. Aksi hâlde inandırıcılığını ve güvenilirliğini yitirir, sıradanlaşır. 

Bir başka Hürriyet yazarı, örneğin Ercan Saatçi’nin subjektifliği kimseye tuhaf gelmez. O ve onun gibilerin tarafgir olmasında sakınca yok. Hasbelkader ele geçirdiği köşesinde Fenerbahçe’nin her rakibine istediği gibi giydirebilirler, aşağılayıp rencide edebilirler. Bu kimseye batmaz. 

Belki en fazla, okuyucunun kafasında, siyasette liyakatin önemini her daim vurgulayan Hürriyet gibi saygın bir gazetenin, köşelerini teslim ettiği yazarlarda yeteneğe ve liyakate neden yeterince dikkat etmediği, elinde kalemden ziyade sobalık odun taşıyanlara nasıl itibar ettiği şeklinde bir soru işareti uyanır; hepsi bu… 

Ancak Uğur Dündar kolay olunmuyor. İnsanlara bu kadar güven verdikten sonra, taraftarı olduğunuz takımın rakiplerini rencide eden bir yazı yazmaya asla hakkınız yok. 

Özetle, taraftar olmak en tabii hakkınız Sayın Dündar, ama tarafgirlik size göre değil. Merak etmeyin, bitaraf olursanız bertaraf olmazsınız. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fenevi tutmaz. Bu bu kadar basit. Eienstein denklemi değilki abi, herkes anlayabilir. No fenev no cry :)

Mustafa Tunç 
 17.03.2011 19:05
Cevap :
Her takımın gözyaşı döktüğü dönemler de vardır, gururla gezdiği dönemler de. Fener, GS, Trabzon, Beşiktaş... hepsi, başı dik dolaştığı dönemler çok daha fazla...  17.03.2011 19:15
 

Bu sene kesin şampiyonuz dediler, o sene Denizlispor faciası ve şampiyon GALATASARAY .. bU BİRRRRRR ... Hah işte bu sene şampiyonuz dediler, iki dakika şampiyonuz diye sevindiler, Bursa'dan gelmeyen gol haberi, facia etti ikiiiiiiiii. Bırakın ellemeyin gene bu sene şampiyonuz desinler. Bakalım ne zaman gelecek bu sene dedikleri o sene :) Ha bu arada tarafsızlıkmı dediniz, fenevmi dediniz hele birde ugur dünden razı mı dediniz. Ne alaka hemşerim. Bir Çin atasözü der ki : Beni yak kendini yak Mamadou Niang , fenevi yak mumları yak şampiyonluk gidince stadı yak :)

Mustafa Tunç 
 15.03.2011 21:36
Cevap :
Spor üzerine yapılan tartışmanın galibi asla olmaz… Geçen sene FB’nin şampiyonluğu kaybetmesine cidden üzülmüştüm. Yöneticiler ve kulüp umurumda değil, ama o gençler yok mu… Heyecanla gelmişlerdi maça ve takımlarının şampiyonluğunu göreceklerdi. Sonra inanılmaz bir hayal kırıklığı ve insanın içini acıtan yaşlı gözler. Bursa taraftarı şampiyon olmayı beklemiyordu. Haliyle kaybetselerdi, Bursalı gençler asla gözyaşı dökmeyecekti… Sebebi ne olursa olsun, gençler asla ağlamasın…  17.03.2011 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 174
Toplam yorum
: 304
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2118
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1958 Trabzon doğumlu. Darüşşafaka Lisesi ve M.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. Yazdığı kitapla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster