Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
321
 

Uğur Mumcu ergenekoncu muydu?

Uğur Mumcu'nun yeri halen doldurulamamıştır.

En az iki açıdan. Biri gazetecilik dehası açısından diğer ise ideolojik politik bilinci bakımından.

Uğur Mumcu'nun gazeteciliği bugün hiç göremediğimiz bir şekilde, bir tür dedektiflik gibi idi. Bir olay hakkında görüşünü belirtmekten ötesini yapar, o olayı, bulgularıyla çözümlerdi. Bugün bunu kimse yapmıyor. Birazcık, Can Dündar, bazen bir iki kıyısından köşesinden bilgilerle yazılar yazıyor. Ama sabun köpüğü gibi bunlar. Genelde, gazetecilik günübirlik haline gelmiş durumda. Uğur Mumcu'nun diğer bir özelliği ise aydın bir politik bilince sahip olmasıydı. Bu, olaylara, olan bitene perspektifli bakmasını ve anlamasını sağlıyordu.

Uğur Mumcu bugün yaşıyor olsaydı şu ünlü soruşturmada gözaltına alınmaz mıydı? (Bu döneme kadar kimbilir kimlerin ipliğini pazara çıkartır ve bugünler yaşanmıyor olabilirdi belki, bu teoriği bir kenara bırakırsak).

Uğur Mumcusuz olarak, bugün o hale geldi ki, Uğur Mumcu'nun öldürülmesine üzülen bazı insanlar, eğer Mumcu hayatta olsaydı büyük ihtimal gözaltına alınacak olduğu bir davaya, Uğur Mumcu'yu öldürenlerin bulunmasına az kaldı diye alkış tutuyor.

İlhan Selçuk bu "ergenekon" soruşturmasında üst düzey örgüt başlarından biri, Uğur Mumcu'nun gazetedeki köşeşini kullanan, yani bir bakıma onun değerine layık görülen Mustafa Balbay, zanlı. Öyle bir rüzgar yaratılıyor ki, İlhan Selçuk'un Uğur Mumcu'yu öldürme planı yaptığına, 'Selçuk çok zeki olduğu için, hakkında delil bulunamamıştır' denerek inanmamız isteniyor.

Uğur Mumcu'nun öldürülmesi Türkiye için felaket olmuştur olasılıkla. Ülkenin temizlenmesi, gerçek ergenekonun ya da ergenekonların ortaya çıkartılması gecikmiştir. Ancak, sadece gecikmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Israr ediyorum. Uğur Mumcu, bugün derin devlet dediğimiz organizasyonun kirli işlerini(uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ve mafya bağlantıları gibi) ortaya çıkarmak üzere iken katledildi. Ölümünden sonra onun için Cumhuriyet gazetesinde açılan deftere ilk yazı yazanlardanım. Tekrar ediyorum, o kirli ilişkilerin kurbanı oldu.Selamlar.

cdenizkent 
 26.01.2009 11:37
Cevap :
Denizkent bey, 'ısrar ediyorum' diyerek, Uğur Mumcu'nun çetelere karşı mücade ettiğini söylüyorsunuz, sanki ben bunun tersini söylüyormuşum gibi. Benim blog, buna karşı olmadığı gibi bundan çok daha öte bir konuyu ifade etmektedir. Madem anlatamıyorum açıklıyım: Özü şudur: Uğur Mumcu'nun Selçuk'tan ve Balbay'dan dünya görüşü olarak farkı yoktur. Bugünkü ergenekon suçlaması, Mumcu'yu da içeriye tıkacak bir anlayıştır. Uğur Mumcu yaşıyor olsaydı, susurlukçuların da bu ergenekon tertipçilerinin de foyasını ortaya çıkarırdı. Ergenekon soruşturması ile kurulan mantığın parametrelerini yerine koyduğunuzda, Mumcu'yu, Selçuk ve Balbay öldürmüştür. Bu bağlantı, bu iddiaların saçmalığını gösterir. Yazımın niyeti bunu göstermektedir ve bence, bunu biraz kapalı da olsa, gayet net ortaya koyuyor. Ama siz ilgisiz bir konuda bana polemik yazıyorsunuz. Bunda anlamayacak ne var? Yani yazımdan, Uğur Mumcu çetelere karşı savaşmıyordu mu çıkıyor ki, siz 'yok ben bu konuda ısrar ediyorum' diyorsunuz.  26.01.2009 13:39
 

Yorumunuzdan öyle anlaşılıyor ki, gerçekten de Uğur Mumcu ergekoncu muydu diye sorduğumu düşünmüşsünüz. Bu ironidir. Yazıyı tekrar okuyun isterseniz.

Erdal Aydın 
 26.01.2009 9:18
Cevap :
Bakınız İlhan Selçuk da, Mumcu'yu anma yazısında, aynı temayı kullanmış, anlamın pekişmesi için onu da okumanızı öneririm.  26.01.2009 10:24
 

O günle bugün çıok farklı. Derin devletin sırrı hala çözülemedi. Ama boyutunu kestirebiliyoruz.

Yapukay 
 24.01.2009 20:19
Cevap :
O gün ile bugün arasında lehte hiç fark yok bence. Durum daha da kötüleşmiş durumda. O zaman, faşist milliyetçiliğe dayanan derin çeteler vardı şimdi ise onlara ilaveten faşist dinciliğe dayanan derin çeteler var. Her halükarda Uğur Mumcu'nin toplum ve siyaset anlayışı, bunların hedefidir. Bu durum hiç değişmemiştir.  26.01.2009 8:55
 

Bir katkı da benden. Dürüst bir gazeteci idi. Saygı ile anıyorum.

Ezgi Umut 
 24.01.2009 19:34
Cevap :
Tşk.  26.01.2009 8:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 972
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster