Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
5870
 

Ukrayna, Türkiye’ye ne kadar benziyor?

Ukrayna, Türkiye’ye ne kadar benziyor?
 

gemikaptani.com'dan...


Ukrayna ve Türkiye, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan iki devlet… Bu denizin “birleştirdiği”, hemen hemen aynı boylamlarda bulunan iki komşu ülke!

Her ikisi de Avrupa’nın doğusuna düşüyor… İkisi de AB’ye girmek istiyor… Her ikisinin de AB’ye girmekteki en önemli iki engeli; “azgelişmişliği” ve “kalabalık nüfusları”… Bu konudaki bir diğer ortak kaderleri; AB, her ikisini de yıllardır “oyalıyor”.

İki ülkeyi birbirine bağlayan bir başka husus; Ukrayna’ya dâhil olan Kırım Özerk Bölgesi ve Kırım Türklüğü… Haritaya bakıldığı vakit, Kırım’ın Türkiye’ye en yakın Ukrayna toprağı olduğu görülecektir. Burada 2 milyondan fazla Kırım Türk’ü yaşamaktadır.

Bu “Kırım Türk’ü” tamlaması, ilahî bir tevafuk olarak, bu bölge insanına, ne yazık ki mükemmel yakışan bir tanımlamadır. Kırım Türklüğü, Sovyetler Birliği döneminde kırım kırım kırılmıştır. Çok şükür şimdi bir şikâyet duymuyoruz.

Ukrayna’yla bir diğer önemli benzerliğimiz, siyasî yapımız… Her iki ülkede de demokrasi tam yerleşememiştir… Çok önemli rejim sıkıntıları vardır. “Batı”da asla olmayan bir şeyi, “darbe korkusu”nu, her iki yönetim de kendi iktidarlarını “tahkim” için kullanabilmektedir.

Her iki ülkedeki diğer bir benzerlik, topraklarında “para” eden çok kıymetli “tabî kaynaklar”ın bulunmamasıdır. Buna karşılık her iki devlet topraklarından da zengin petrol ve doğal gaz boru hatları geçmektedir.

Ukrayna’da, Rusya’nın Avrupa’ya uzanan botu hatları, Türkiye’de ise Irak’ın, İran’ın, Azerbaycan ve Rusya’nın boru hatları vardır. Bu görünümleriyle her iki ülke birer transit ve transfer ülkesidir… Hem doğu hem de batılı ülkeler için “vazgeçilmez” devletlerdir. Bu hem talih, hem de talihsizliktir.

Önemlerinin artması bakımından iyi bir talihtir…

Fakat üzerlerinde oyun oynanması, paylaşıma konu olmaları bakımından da bir talihsizliktir.

Yakın zamanda, her iki ülkede de büyük gösteriler meydana geldi…

Ukrayna’da olaylar halen çok sıcak… Her iki ülkede meydana gelen olaylar ülke sathına yayıldı. Benzer olarak, her iki devletin polisi de “orantısız güç” kullanmakla suçlandı.

x   x   x

Bu nümayişlerin geldiği noktada gördük ki Ukrayna’nın Türkiye’ye hiç benzemeyen bir yönü var:

Türkiye'de aylar süren ve 80 şehre yayılan Gezi olaylarında göstericiler bırakın ateşli silahı, bir çakı bile kullanmadılar…

O hadiselerde sadece bir polis hayatını kaybetti, o da kaza ile bir köprüden düşmek suretiyle… Ki o kaybı da hepimizin kaybı kabul ediyor, diğer 6 gençten ayırmıyoruz.

Hâlbuki Ukrayna’daki gösterilere “silahlı şiddet” karıştı.

26 kişi öldü, bunun 10’u polis… (Milliyet, 20/02)

Son tahlilde; iki ülke arasında çok büyük benzerlikler olmakla beraber, Türk demokrasisinin daha “ileri”, Türk halkının daha olgun olduğu anlaşılıyor.

Eh, olsun o kadar, Ukrayna 25, Türkiye 70 yıllık "demokrasi"!

 

x   x   x

FİLMİN ADI “SAHTEKÂR”, GÖRÜNTÜLER “MANİDAR”

19 Şubat akşamı, TV8’de bir film vardı… Sonuna denk gelmişim… Filmin adı “Sahtekâr”, rast geldiğim sahne ise manidardı: Richard Gere’nin başrolünde oynadığı filmin o sahnesinde, Gere’nin elinde bir ayakkabı kutusu vardı ve içi yeşil dolarlarla doluydu.

20 Şubat, 10:30

Nevzat Dağlı, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Filmde ayakkabı kutusu ha...

Kerim Korkut 
 25.02.2014 20:15
 

Petrol boru hatları ülkemizden geçen ülkeler Türkiye'ye savaş açmazlar sanırım.

Kerim Korkut 
 25.02.2014 20:13
 

Ukrayna deşeleniyor. Bizi sallıyorlar. Filmin senaristi ve yapım yılı önemli. Sahi ayakkabılar artık poşete konsun. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 22.02.2014 18:39
 

Sevgili Coğrafya Hocam Cengiz, bizlere ne kadar güzel bir ders anlattınız.Sayenizde Ukrayna hakkında bilgilendik.Selam ve sevgiler. Nahide Çelebi

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.02.2014 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4938
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster