Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3600
 

Ukrayna ilk Domino taşı mı?

Ukrayna ilk Domino taşı mı?
 

Ukrayna Etnik


Sokaklarda hükümetin polisi ile halk arasında çatışma yaşanıyor. Geçtiğimiz gün sadece 26 insan hayatını kaybetti.  İnsanlar aylardır karda, buzda sokakta yatıyor ve direniyor. Kiev’den (Batı’da) ateş yükseliyor. Bu insanlar neye, niye direniyor?

Ukrayna’nın doğusu Karadeniz sahil kesimi  (Rusya’ya sınır olan bölgeler) ile batısı  (AB’ne komşu bölgeler) arasında kurulduğu günden bu yana süregelen uyuşmazlık sözkonusu. Ülke Batıcılar ve Sovyetçiler diye ikiye ayrılmış durumda ki bu durum yeni değil, kurulduğu zaman da böyle bir durum söz konusuydu. Daha önce de Ukrayna bölünüyor mu? tartışmaları yaşandı. Bugün ki iktidar Sovyet yanlısı tutum sergilerken, Kiev’de direniş gösteren halk AB yanlısı, özgürlükçü hareketi destekliyor. En basit anlatımıyla bu şekilde özetlenebilir.

Gelelim meselenin detaylarına. Dünya’da başlayan siyasal değişimin etkileri sürüyor ve sürmeye devam edecek. 2008 ekonomik krizi, yine 2008 NATO’nun Ukrayna’yı daveti (AB için son derece önemli), 2009 Fransa’nın NATO’ya daha aktif katılacağı anlaşmayı imzalaması, 2010 Arap Baharı (Sonbahar mı belli değil? Fransa’nın tarihi etkisi olan yerlerle sınırlı kalmıştır ve Fransızların aktifliğini hatırlayınız), 2011 Suriye krizi (Çözülemiyor), 2013 Türkiye ve bazı gelişmekte olan ülkelerde halkların özgürlük hareketi, 2014 Ukrayna krizi…

Dünya’da NATO ve Rusya müttefikleri arasında kutuplaşmaya gidiliyor. NATO’nun bir süredir yürüttüğü AB ile askeri güçlerin ortaklaşması projesinde çok büyük adımlar atıldı. Rusya’dan son 1 yıldır özellikle “Çevremiz NATO üyeleri ile sarıldı rahatsızlık duyuyoruz.” sesleri yükseliyor. Sadece son aylarda Rusya, Belarus’a (Ukrayna’nın kuzeyi) yeni savaş uçakları gönderdi ve ABD’ne ait bir uçak gemisi, daha geçtiğimiz hafta İspanya’da NATO adına kalıcı olarak AB’ni savunma görevini icra etmeye başladı.

Ukrayna krizi için Obama ve AB üyeleri derhal uyarı ve yaptırımlardan bahsediyor. Rusya ise Ukrayna’ya bu durumda yardım vaadlerinde bulunuyor. Bu küçük tabloyu alıp Suriye içinde düşünebilirsiniz. Suriye, Rus müttefiki bir ülke, kuzeyinde NATO üyesi bulunuyor. Ve PYD kuzey Suriye’de bağımsızlıktan bahsediyor. Suriye Kürtleri bağımsızlık ilan ederse ve/veya edebilirse Rus müttefiği mi olacak? Amerikan müttefiği mi? Türkiye’de ve Irak’ta ABD bölge Kürtleri’nin müttefiği durumunda. Irak merkezi yönetimi de ABD ile ters düşme potansiyeli gösteriyor.

Yeni sorular geliyor? Ukrayna bölünmeye doğru giderse, aynı Arap baharında ki domino taşı etkisini gösterir mi? Bölünmeler başlarsa hangi ülkeler etkilenir? Bölünme Ukrayna’dan batıya doğru mu ilerler? Doğuya doğru mu? Bölünen Ukrayna’nın batısı NATO, doğusu Rus müttefiği olacağı muhakkak. Peki Türkiye bu yeni tablo da nerede, nasıl olur? ABD’nin BOP eşbaşkanı olan Sn.Erdoğan’ın Çin Savunma Sistemleri alım teşebbüsü nasıl değerlendirilir? Rusya ile yapılan enerji anlaşmaları? Basın önünde “Bizi Şangay 5’lisi ne alın.” Çağrıları nasıl yer bulur? AB üyesi Güney Kıbrıs’ın havasahasını şartlı da olsa Rus Hava Kuvvetlerine açması üzerinden birkaç hafta geçince KKTC-Rum Kesimi görüşmelerinin başlaması nasıl sonuçlanır?  Japonya-Çin arasında ki sorunlara değinemedim bile… Ya da Afrika’da ki Fransız askeri hareketliliği…

Benim gördüğüm bu NATO-Şangay 5’lisi kutuplaşmasının daha en başındayız. Siyasi haritalar değişmeye devam edecek gibi gözüküyor.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 499
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

 İsyancı ruhlu, demokrat, kendi çapında yazar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster