Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
156
 

Ulaşılan düşünce

Ulaşılan düşünce
 

Ulaşılan


Parçalanan ve yeniden birleştirilen, vadesi dolmuş ya da yeni elde edilen.. Olması istenen, her karşılaşmada içinde iz bırakan... "Ben bunu istiyorum" denilebilecekse, kendine kattıkların neler ise bunlar akla geliyor ister istemez.

Bir huzursuzluk, endişe, bunalım ve korku yaratan durumla yüzgöz olunduğunda daha önce kendine düşünce anlamında hangi sinyalleri verdiysen, yine onlar çıkıyor yoluna.. Başka türlü bir çözüme inanmak ve ulaşmak zor oluyor. Alışkanlık vazgeçilmesi zor bir o kadar da bilindik bir durum.

Olması gereken bir şey meydana geldiğinde eğer mutsuzluk, hayal kırıklığı yaratıyor ise bunu ortaya çıkaran algılama ve nedenlerin dökümü yapılabilir. Amaç ve hedefler, doğru ve istenilen yönde belirlendiğinde bunlara ulaşabilmeyi sağlayan yollar öngörülebilir.

"Bu beni üzüyor!" "Tahammül göstermekte zorlanıyorum!" diyorsak bir duruma ve çözümlemek mümkün görünmüyorsa, düşüncelerimizi inceleyebilir ve engelleyicileri adrarda ortaya dökebiliriz.

Yaşamın amacı mutlu olmaksa eğer, kendi varlığına gereken özeni göstererek ve ileriki zaman için zihnini, ruhunu, bedenini besleyip, koruyup, yeni durumlara uyum sağlayarak çok yol katedilebilir.

O değişmeli ya da ben değişmeliyim türünden düşünceler ve bunların gerçekleşmesi isteği, insanın üzerinde stres yaratabiliyor. Değişimden ziyade uyum sağlamaya çalışmak, kendinden yersiz bir enerji gidişini engelleyebiliyor. Yaşamak; seçimler, algılar, kararlar, mutluluk, deneyimler, yaklaşımlar vb. üzerine kurulu ise bunları belirleyecek faktörler nelerdir konusu üzerinde düşünüp, yeniliklere açık olunabilir.

Aklınıza yaşadığınız olumsuz bir olayı getirdiğinizde, onun başka türlü gerçekleşemeyeceğini, dersler çıkarılması gereken bir sonuç olduğunu, yeni, kullanılmamış ve mutluluğu önünüze koyacak bir sürece neden olduğunu düşünmek, sorunların fazla önemli olmadığı, mücadele ve yeni yaşam biçimlerine aracı olduğunu gösterebiliyor.

Sorun olarak algılanan şeylerin, öyle algılandığı için sorun olduğu ve olumlu değerlendirme yapıldığında bir geçiş süreci sağladığı farkedilebiliyor.

Mutlu olmak bir sonuç ise eğer, bunu sağlayan da insanın kendisi... Uçsuz bucaksız düşünce evreni, seni buraya taşıyor. Seçimler yönünü belirliyor ve yeni bir iklimde yaşatıyor.

Bu da bir sonuç ise!..

selin428@yahoo.com.tr

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunun üzerinde düşünüp uygulamalıyız elimizde olan gücü keşfetmek için geç kalmamalı bence. Kaleminize sağlık

BURCU KARA 
 16.04.2012 18:26
Cevap :
Evet aynı fikirdeyim sizinle, teşekkür ederim yorumunuz için :)  16.04.2012 19:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 170
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları, Halkla İlişkiler bö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster