Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
383
 

Ülke olarak ne kadar tembeliz?

Ülke olarak ne kadar tembeliz?
 

Türkiye dünyadaki tembel ülkeler arasına nasıl girdi?

Önce böyle bir araştırma nerede, nasıl yapılmış bir bakalım.

2009 yılı istatistiklerine bakılarak, Dünyanın en "tembel" ülkeleri belirlenmiş.

Böylesi toplumsal(!) bir araştırmayı yapabilecek bir kurum veya özel bir basın kurumu bizde olmadığına göre, Böyle bir araştırma genellikle gelişmiş ülkelerde yapılabilir.

Evet, Amerikan haber sitesi Daily Beast, sitesine taşıdığı bir araştırma sonucuna göre; dünyanın en tembel ülkelerini bazı kriterlere dayanarak belirlemiş.

Değerlendirme 4 ayrı kategori üzerinden yapılmış. Buna göre günlük alınan Kalori ortalaması, günlük ortalama televizyon izleme süresi, spor yapma süresi ve internet kullanma süresi temel kriterler olarak belirlenmiş.

Şimdi bu kriterlerle ilgili sağlıklı verilerin nasıl elde edildiği gibi bir soru akla gelebilir. Bu kriterlerle ilgili temel bilgiler; Birleşmiş Milletler ve Avrupa Biriliğine bağlı kurumlardan edinilmiş.

Tüm bunlar göz önüne alındığında dünyanın en büyük imparatorluğu ABD en fazla yemek yenilen, en çok televizyon karşısında vakit geçirilen ülke olarak 1 numaraya oturmuş. Ve dünyanın en tembel ülkesi seçilmiş.

Bu verilerde gösteriyor ki ABD işte bu yüzden Afganistan’daki Uyuşturucuya ve Irak petrolüne el koymak için bu ülkeleri işgal etmiş. Yani işgalin temel nedeni, aslında demokrasi değil, ucuz para getirebilecek materyaller!

Biz tembellik sıralamalarını incelemeye devam edelim.

ABD'yi sırasıyla Kanada ve Belçika takip ediyormuş.

Türkiye nerde kaldı diye merak edenler için hemen açıklayalım. Evet, Türkiye dünya tembellik sıralamasında ilk üçün içine maalesef girememiş. Ancak hemen ilk üçün ardından sıralamadaki yerini alarak, tembellik sıralamasında kendisine 4. sırada yer bulmuş!

Şimdi akıllara şöyle bir soru gelebilir. Türkiye gibi bir ülke, böylesi önemli bir sıralamada ilk üç içine nasıl giremedi? Aslında üretim baz alınsaydı zaten sorgusuz sualsiz 1. sıraya yerleşirdik. Ancak baz alınan kriterler farklı olduğu için böylesi bir sıralamada ilk üçe giremedik. Bizi dördüncü yapan özelliğimiz; futbol!

Evet, yanlış okumadınız! Bizi böylesine arka sıralara atan ve tüm toplumlara sevdirilip, yapılan adaletsizliklerin önüne set çekmede kullanılan, bir nevi Afganistan Afyonu görevini sürdüren Futbol! İşte bu konudaki liderliğimiz bizim ilk beş içinde yer almamızı sağlamış!

Futbol, ülkemizde diğer ülkelerden daha mı fazla seviliyor?

Futbolun, bir Brezilya veya Rusya’dan fazla sevildiği söylenebilir mi? Benim düşüncem; Türkiye’ye haksızlık yapmamak için futbolu bahane edip, ilk beş içine koyarak bizi onurlandırdıkları yönünde!

Ha futbol demişken, Milli takımımızın başına Guus Hiddink getirildi! Ülkeye hayırlı uğurlu olsun. Fatih Terim’in aldığı parayı tartışanlar, Guus Hiddink’in alacağı 5.5 milyon Avro için ne diyecekler bakalım? 2002 yılında Türk Milli Takımının başında kim vardı? Şenol Güneş! Şenel Güneş kim? Bir Belçikalı veya Hollandalı mı? O Şenol Güneş, bu Guus Hiddink’in çalıştırdığı Güney Kore’yi 3-2 yenip Dünya üçüncüsü olmadı mı?

Aslında bu tembellik sıralaması bize haksızlık! Baksanıza yıllardan beri darbelerin birini bırakıp, diğerini yapıyoruz! Hukuk kurallarına öylesine bağlıyız ki(!) Silopi’de çadır mahkemeleri kurup, teröristleri 7 dakikalık bir yargılama ile serbest bırakırken, ülkemizin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarını, gazetecileri, üniversite rektörlerini “Terör Örgütü” üyesi olmadan içeri tıkıp, sorgusuz sualsiz aylarca, hatta yıllarca hapsedebiliyoruz! Sonra basit bir plandan hareketle, cephanelikleri ortaya çıkartıp, suikast eylemleri(!) nedeniyle “Kozmik Oda”ya kadar girebiliyoruz!

Böylesi çalışkan bir topluma, tembellik etiketi nasıl yapıştırılabilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kilo ve beslenme alışkanlıklarıyla ilintili olduğunu düşünüyorum. Bir de delice çalışmanın karşılığında alınan paranın mutluluğun m'sini bile veremeyecek olduğunun bilinmesi de insanları hangi amaç uğruna çalışacakları sorgulamasına götürüyor. Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 23.02.2010 17:04
Cevap :
Merhaba Kemal Bey. Bir biz tembel değilmişiz. Dünyada 7 kişi çalışıp, 93 kişi yiyormuş. O yüzden çinliler çalışıp, tüm dünyayı besleyebilirlermiş. Selamlar, saygılar...  24.02.2010 19:04
 

Aslında biz çok çalışkan bir milletiz, ama kısa sürede köşe dönme ve katakullilerde kafa zehir gibi, normal işlerde tembel... Düşündüren paylaşım için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 22.02.2010 23:23
Cevap :
Merhaba Hocam. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  23.02.2010 11:23
 

Keyfimi bozmamak için, tembelliğimizden bile gururlanacak bir durum çıkarabilirim. Komşu rakip Yunan Halkı bizden daha tembelmiş, haberin ola.

Muharrem Soyek 
 20.02.2010 13:27
Cevap :
Merhaba Muharrem Bey. Al birini vur öbürüne. Bu toprakların kaderi! Selamlar, saygılar...  21.02.2010 9:08
 

Devlet memurluğuna olan ilgimizden belli hem 657 olmak isteriz hemde şikayet ederiz...

Kadri KANPAK 
 20.02.2010 10:13
Cevap :
Merhaba Kadri Bey. Evet...Selamlar, saygılar...  21.02.2010 9:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster