Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1692
 

Ülke ve dünya gündemini daha çok yazalım

Ülke ve dünya gündemini daha çok yazalım
 

Görsel alıntı


Kalemin kurşunu, mürekkebi tükense dahi yürüklerde birikenleri yazmalıyız. Yüreklerde birikenler, Bahara, yaza ertelenirse yürekler daralır.

Zaten bir yazarın, kaleminden, yüreğinden, sevgisinden, saygısından ve vicdanından gayrı, el gibi malı, mülkü, köşkü, tahtı, sarayı olamaz.

Siyasetçiler hesap ve kendilerine yararlı sonuca ulaşmak için politika yaparlar. Yazarlar ise hiçbir hesap, yarar ve sonuç beklemeden yazılarını yazarlar. 

Bakınız, MB un 8 Aralık 2014 tarihli Milliyet Blog Haftalık Bültenin son bölüm yazısı aynen aşağıya çıkarılmıştır.

Blog Gündem. Gündeme dair…

Sevgili blog yazarlarımız Editörlerden bölümümüze ve haftalık bültenimize farklı yazarlarımızın yazılarını koymak Milliyet com.tr’ de ve sosyal medya hesaplarımızda daha fazla yazara yer vermek istiyoruz. Ancak, ne yazık ki ülke ve dünya gündemine dair az sayıda blog yazıldığını görüyoruz.

Gündemi takip eden, elbette genel yayın kurallarımıza uygun olan tüm yazıları heyecanla bekliyoruz.

Demek ki yazarlarımız ülke ve dünya gündemine dair az sayıda yazı yazıyorlar ki, MB böyle sevgiden doğan sitemli bir açıklama yapmıştır.

Haklıya hakkını teslim etmek gerek.

Yeni yıla girmek üzereyiz. Ülke ve dünya gündemine ait yeni yazıları şimdiden hazırlayalım. Kış geldi soğuktur, Baharda, yazda yazarız demeyiniz. 

2015 yılında gündemi MB ve onun kıymetli yazarları belirlemeli. Diyeceksiniz ki ne yazalım. Yazılacak çok şey var, yüreklerimizde birikenleri yazalım.    

Özellikle kıdemli yazarlarımız ülke gündemine dair yazılarına ağırlık vermeli. Onlar yıllarını, zamanlarını, göz nurlarını harcamış üstatlarımızdır. Onlar ülkenin gündem konularına daha çok vakıf yazarlardır.

Kim bilir, hangi yazarımızın yazısı son yazı olur. Belki o yazı yürekleri hüzünlendirir, belki beyinleri düşündürür, belki de yüzleri güldürür. Belki evlatlar okuyup diyecekler ki anam, babam, torunlar da diyecek ki büyük annem, dedem MB da yazıyordu.

Bunları da düşünerek, hüzünleri de, düşündürenleri de sevindiren ve güldüren yazıları da yazalım. Yazalım ki yürekleri işgal edenleri azaltalım.  

Kuru bir ağacı, çatlamış bir taşı, sararmış bir yaprağı, kırılmış bir kalbi yazalım. Neden kurumuş, neden çatlamış, neden sararmış ve neden kırılmış onu da yazalım.

Hep acıları değil, tatlı olanları ve sevinçleri de yazalım, mağlubiyetler gibi başarıları da yazalım, iyiyi de kötüyü de yazalım. Mahzunları, masumları, hırsızları, haksızları, yalancıları, dolandırıcıları, hilecileri, çalarak ihya olanları da yazalım.

Birlikte yaşadığımız her şeyi bilen ancak, konuşamayan hayvanların neden konuşamadıklarını da yazalım. Ülkenin yönetimini, siyasetini, idaresini, ticaretini, iyileriyle, kötüleriyle birlikte yazalım.

Ateşi ve suyu yazalım, suyun varlığında, ateşin yokluğunda yaşam devam eder mi? Bizi aydınlatan Güneşi Ayı, Yıldızları yazalım onlar da hiç uyurlar mı, rüyalar görürler mi?

Sevgiyi ve Aşkı yazalım öncelik hangisinin olmalı. Sağlığı, mutluluğu, refahı ve huzuru yazalım, hangisi ilk sırada olmalı?

Benliği, senliği bırakmak yüreğin içini yıkamak için, vicdan sesini dinleyip yazmak için ne yapılmalı onu da yazalım. Birine/birilerine yaranmak, urbalarına yama olmak için değil, Hak için, kalemin Onuru için yazalım.  

Yazılacak çok şeyler var, Bahara, yaza bırakmayalım. MB gözetiminden, sitem ve denetiminden de kurtuluruz. Çok yazmak isteyen yazarlarımız günde 5-10 Blog yazmalı. Üyeliğimizin sorumluluğunu ve mesuliyetini bilerek yazalım ki okurlar aydınlansın, toplum umutlansın.

Sayfalarca yazılmasa da birkaç önemli kelime, söz ve çok şeyler anlatan birkaç satır yazı yazalım. İşte o zaman Milliyet Blog Haftalık Bülten’inden sitem yerine MB yazarlarına teşekkür gelir.

Günde en az bir iki saat vaktimizi MB da ki yazılara ayıralım. İnanın yazmak ve yazıları okumak Doktor misali, ilaç gibi şifa olur. Yeter ki kişinin haklarına saldırı olmasın, onuruna zarar verilmesin, duyduklarımızı, gördüklerimizi, bildiklerimizi yazalım.

Biz çok büyük bir aileyiz, bir eve sığmayız, Biz ancak Büyük bir bağ ve bahçeye sığırız. O bağdaki, bahçedeki ağaçların meyveleri biz yazarlarız. Aile olduğumuza göre, ailede sazlılar, nazlılar, sitemliler olur. Üyelerin, Yazarların varlığı ve yazıları MB u daha güçlü kılar.

Zaman yazma zamanı, kağıt parçalarına, defter sayfalarına yazılan notları, yürekte birikenleri yazıya çevirelim. MB da ülke ve dünya gündemine ait yazılara daha fazla yer verelim.

Uyku çok arsız bir misafir, Geceleri beklersiniz, beklersiniz gelmez.. Sabahları kovarsınız, kovarsınız gitmez. Bu arsız misafirin zamanında gelmesini dileyelim, beklemekten de vaz geçelim,

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN                          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

meleğim seninle tanışalı tam 7 yıl oldu ve bu 7 yıl arasında sadece 1 kez sesini duymak nasıp oldu bunun için sana mınnetarım ben seni görmeden sevdim yazılarının parmaklarının uçundakı sıcaklığı hıssederek sevdim seni ta filipinlerden geler sicak nefesinle sevdim seni sevgililer gününde yazdığın yazı ıçin sevdim . sevdim sevdim sevdim sanki ilk günkü gibi heyeçanla açaba yazı yazdımı veya bana mesaj attımı bakmak için heyecanla milliyet bloga girerken sevdim . her neyse uzun bir ara gelmeyınce açaba bunun sebebi benmiyim diye düşündüm ama geldin ve inan çok sevindim. cocuklarınla yenı bir yaşam ve çok güzel bir yaşam olması dileğiyle 2015 yılı hayırlı huzurlu ve mutluluk senın olması dileğiyle ve lütfen beni ara . h kal benım çalıkuşum

hasan can 
 24.12.2014 14:51
Cevap :
Sayın hasan can: Ne yazık ki MB da üye kaydınız olmadığı için hakkınızda bilgi sahibi olamadım.Melek yada çalıkuşu olmadığımı, hele, hele 7 yıllık bir yazar yada üye değilim.Kendi hainde henz iki üç yıllık bir biçareyim.Bu yorumu bilerek mi, kasten mi yazdınız onu da bilmiyorum.Böyle gizli ve müstear isimli insanların dilekleri de kabul görmeyeceği için mutluluk ve huzur size gelmez.Bu yorum cevabını okuduğunuzda bana adresinizi veriniz " Can Hasan'ı" veya hasan canı arayacağımı taahhüt ederim. Neyin peşindesiniz sizler gibi okurlara, hayatları dahi gizli insanlara Yeni yıl ne yapsın.Gizli, kirli, lekeli insanlara selam yazılmaz.   26.12.2014 17:48
 

Allah ömür verirse zaten ömrümüz ülke meseleleriyle konuşmakla geceçek.Onun için ben şimdiden yeni yılınızı kutlar sağlık ve huzur getirmesini temenni ederim.Siyasetçiler başta olduğu müddetçe bize daha çok malzeme çıkar diye düşünüyorum.Selam ve saygıyla.

çalıkuşu 
 23.12.2014 0:07
Cevap :
Kıymetli Yazarımız Sayın, Çalıkuşu :Özellikle bizim ülkedeki siyasetçiler, her söyledikleri, her yaptıkları malzeme. Başarılarınızın devamını diliyorum.Ayırdığınız zamana, zahmete, ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.Bende yeni yılınızı kutluyorum.Size ve tüm ailenize sağlık,mutluluk getirmesini diliyorum.   23.12.2014 12:19
 

Ülkede gündem demek “siyaset” demek! Yazan epey arkadaşımız var aslında. Sosyal gündemi de en azından Nahide Hoca’m yazıyor. cİngÖzleri de ben yazıyorum:) Dünya gündemini yazmak ise takip etmek gerektirir; ama eksikliğinin farkında olunması umut verici. Biliyorsunuz, ben bloglarıma hayli özeniyorum. Öncesi ve sonrası ciddi bir süreç. İş ve sosyal meşguliyetlerim de eklenince ayda ancak dört blog yazabiliyorum. E bir de arkadaşlarımın bloglarını okurken-yorumlarken aynı özeni göstermek isteyince ciddi bir vakit gerekiyor ve boğuluyorum! Bakın, benim okuma hızım sizin yazma hızınızın gerisinde kalınca sizi de ancak geriden takip edebilmeye başladım:(( Neyse ki siz anlayışlı bir büyüğümüzsünüz. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 22.12.2014 17:15
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin:Son zamanlarda sorumluluk yüklenince,MB vekili olduğum gibi algılanıyor.Yorumlara bakılırsa siyaset yazılarına korkudan dolayı bir engelleme,bir yaptırım var gibi. Siyaset yazıları yazan yazarlarımız da iğnesiz,dikensiz ve çuvaldız-sız yazı yazamıyorlar.Pamuklu şekerli siyaset yazısı da tat vermez konu kararsız Kasım'a havale edilmeli.Siz moral olarak, sabırlı ve metanetli olunuz, bizim biçare yazılar önemli değil.( Bu konuyu zaten sizinle konuşmuştuk )Aslında moral olarak pek farkımız yok gibi sormakla, acıyı tazelemekte pek hoş değil. Yürekte hissedilmesi önemlidir.Yazılarınızdan, yorumlarınız-dan durumu anlıyorum.Ne yapalım acıları, hüzünleri,hastalığı kullarına vermiş. Yüce Yaradandan gelen başımız gözümüz üstüne diyeceğiz.Allah Kudretiyle acil şifalar versin Yine sabır ve metanet diliyorum.Saygılar sunuyorum.Gülmenizi, sev-inmenizi, mutlu olmanızı istiyorum.   22.12.2014 17:53
 

Merhaba Mehmet Bey. Ülke gündemini belirleyenler de onu istiyor. Ancak ülke gündemi ile ilgili yazılan yazılar bir türlü yayınlanmıyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 20.12.2014 12:08
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Gerçekten korku var, ama bu korkuyla yaşanmaz ki, yazalım birazda yaralamadan olsun yayınlanır, yayınlanmasa yine aynısını yazalım, geri iade edilirse bir kaç sözün, kelimenin yerini değiştirir yeniden yazarız.Böyle yaparsak meydan korku üretenlere kalır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  20.12.2014 13:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2085
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster