Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

22 Nisan '18

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
111
 

Ülkem Toprağı Üretmez Olmuş

Ülkem Toprağı Üretmez Olmuş
 

Ülkemde yetişen güzellikler yeni nesiller için geliştirilecekmiş.


Kimse bunları alenen söylemiyor, ama marketlerden aldığınız ürünlerin üzerlerini okuduğunuzda görüyorsunuz ki, patatesten, bakliyatına kadar her şey ithal ürün… Ülkemiz toprakları adeta betonla kaplanmış, hiçbir ekim, dikim alanı kalmamış gibi, bütün yediğimiz içtiğimiz ürünler başka ülkelerden geliyor. Doğal hayat, bayatlamış, çevrenin çehresi değişmiş, sular kurumuş, ağaçlar meyve vermez olmuş sanki. Pazardan alım yapsak, salatalık aldığım satıcı, “Salatalık hormonlu mu” dediğimde tohumu filan yerden diyor. Üzüm satıcısı, “Bizim yörenin üzümüne benzemiyor” dediğimde, değişik bulduğum üzüm için tohumu İsrail’den diye cevap veriyor. Bildiğimiz kabaklar bile yapı bozukluğuna uğramış haşa. Bunlara alışmıştık, ama dahası da var.

Misal; mercimek alıyorsun, üretim yeri Kanada toprakları yazıyor. Karabiber için Hindistan, Fasulye için Brezilya, brokoli için Hollanda, balıklar Japonya, daha neler, nerelerden.Et ve süt ürünlerine değinmiyorum artık. Onların nasıl yerlerden ithal edildiğini bilmeyenimiz yok. İnsan bunları duydukça, gördükçe garip duygulara kapılıyor. Benim ülkem ne hâle döndürülmüş, çiftçim adeta hiçbir şeyi üretmez olmuş. Değilse neden her bir yiyecek dışarıdan?

Ankara Eskişehir yolu üzerine 2500 metrekare alana botanik bahçesi kurulmaktaymış. Burada Tüm Türkiye’nin topraklarında ne kadar doğal bitki  yetişmişse alınıp botanik bahçesinde geliştirilerek üretilecekmiş. Bu insan eliyle düzenlenmiş alanda Anadolu toprağından toplanan sebze, meyve, çiçek tohumları toplanıp geliştirilecekmiş. Bir nevi açık hava laboratuvarı anladığım kadarıyla, amaç ne acaba?

Ülkemde tükenmiş ürünlerin örnekleri yeni nesillere mi taşınacak, yoksa yabancılara toprağımızdaki güzellikleri toplu halde sergileme özelliği mi sağlanacak? Çözemedim. Zira benim ülkemde yetişen sebze, meyve ve diğer çeşitli bitkiler, adım adım ayak tepmekle derlenip toparlanamaz. O kadar zengin bir doğa ve doğal kültürümüz var. Lakin bu büyük botanik bahçesinin yapılmasına emir verenlerin, yine bir emirle; her yörenin halkı tarafından dağlardan, taşlardan toplanan doğal bitkiler botanik bahçesine kolaylıkla yığılacaklar. 

Botanik bahçesinin maliyeti ne kadar bilmiyorum, ama ilk bakışta akla yatkın, iyi bir şey gibi geliyor. Gelecek nesil için Anadolu’nun nasıl zengin, verimli topraklara sahip olduğu aktarılmış olacak.

Bir yandan da endişe etmekteyim, misyonerler yıllarca turist gibi dolaşıp Anadolu’muzun topraklarından ne değerler araklayıp kaçırdılar. Ne sırlara vakıf oldular. Sessiz kaldık; şimdi daha ne güzellikler mi keşfedildi,  bilinmeyenleri mi, azalanları mı bir araya getirilmek için bu proje uygulanıyor bilemiyorum. 

Aklıma ilk gelen, araştırıp bulamayanlara 80 milyon vatandaşın hakkı olan Anadolu güzellikleri bitkiler, daha kolay ulaşabilir hale getirilecek. İnşallah kıymeti bilinir, yapılan güzel işler kayırma elemanlarla elden kaydırılmaz, sahiplenilir.

Ayfer AYTAÇ – ayferaytac.com

Sibel Yılmaz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı duygular içerisindeyiz hatta önceki gün lafı geçti eski dönemleri o doğallığı bilip bugünle kıyaslayınca insanın yüreği acıyor, daha neler olacak kim bilir .Öyle güzel değinmişsiniz ki kaleminiz yüreğiniz dert görmesin saygularımla...

Sibel Yılmaz 
 22.04.2018 14:58
Cevap :
Merhaba Değerli Sibel Hanımcım güzel yorumunuzla dikkat çekmeyi düşündüğüm konuyu değerlendirmenize yürekten teşekkürlerimle. İçtenliğinize bilmukabele. Size sevgilerimle, başarılar temenni ediyorum. Kaleminize ve kelâmınıza sağlık.   22.04.2018 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 294
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 185
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster