Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
216
 

Ülkemde neler oluyor?

17 Kasım

Günün mana ve önemi ne mi?

Biliyor musunuz?

Bilmiyorum.

Ama bir tören icat edildi. TBMM tarihinde ilk kez bir padişahın ölüm yıl dönümü kutlanacak. Hem de Dolmabahçe Sarayında. Hem de milletvekillerimizin katılımlarıyla. Hem de Hükümet öncülüğünde. Bilmeyenler öğrensin Osmanlı Padişahlarından 1. Abdülmecid'in 150. ölüm yıl dönümü kutlanacak.

Ne zaman? 17 Kasım'da.

Biliyorum soracaksınız. 17 Kasım 1. Abdülmecid'in ölüm tarihi mi diye.

Ben önceden söyleyeyim. Değil!

Peki doğum tarihi mi derseniz o da Değil!

Tahta çıktığı tarih mi diye sorarsanız o da Değil!

Peki bu tarih ne diye soracaksınız. Bu tarih Abdülmecid’in halife olduğu tarih. Aynı zamanda Vahdettin'in ülkeden kaçtığı tarih. İlk halife olan, hatta halifeliği alıp gelmek için kan döken Yavuz Sultan Selim’in kemikleri sızlayacak!

Peki niye Abdülmecit, ne ilgisi var derseniz? Hiçbir ilgisi yok. Zaten Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman değil de niye 1. Abdülmecit deseniz onunda cevabını da bilmiyorum. Abdülmecid'in bu ülkeye yaptığı bir iyilik var mı? Var. Yenilikçi olarak bilinen 1. Abdülmecit Tanzimat Fermanı sahibi. İleri görüşlü. 17 Yaşında babasının isteği ile tahta geçmiş. Tanzimat kendi fikrimidir bilmem. Ama bir dönem padişahlık yaptığını ve genç yaşta öldüğünü biliyorum.

Ey! AKP Hükümeti. Ey! sevgili Başbakanım niye 1. Abdülmecit diye size sormak istiyorum. Çok merak ediyorum ve 29 Ekim resepsiyonunu iptal eden bir zihniyetin ölüm yıl dönümü kutlaması düzenlemesini biraz yadırgıyorum.

Ama esas çözemediğim konu 17 Kasım'ın 1. Abdülmecid'in ölüm günü olmaması. Buna rağmen bu tarihin seçilmesi.  Niye öldüğü tarih olan 26 Haziran değil? Çok merak ediyorum. İkinci olarak ta niye 1. Abdülmecid olduğunu çok merak ediyorum. Bu tarihlere yakın ölüm yıldönümü olan padişahlar var.

Üçüncüsü niye TBMM bu işe alet ediliyor. Bunu da çok merak ediyorum.

Son olarak şehitlerimizin aileleri ile soğuktan donan, aç depremzedelerimiz varken Dolmabahçe sarayında böyle bir gövde gösterisinin kaça çıkacağını merak ediyorum. Cumhuriyetçilere karşı yapılacak olan bu gövde gösterisinde ne kadar debdebe olacak? Bu ülkenin ödeyemediği borcuna ne kadar eklenti olacak?

Sonuçta en çok merak ettiğim şeyde şu; Bunun ülkeme ne faydası olacak?

Birde bir istirhamım olacak.  Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün kemiklerini sızlatacak yerde, şekilde ve şartta olmasın çok rica ediyorum. Bildiğiniz gibi Atamız orada rahmetli oldu.

Hoşça kalın. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duyarlılığınızı paylaşıyorum.29 Ekim'i yas yapan zihniyet ne idüğü belirsiz 17 Kasım'ı anarsa hiç bir inandırıcılığı kalmamalı. Selamlar.

Turbest 
 26.11.2011 19:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 530
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1960 Ankara doğumluyum. İktisat mezunuyum. Haberleşme Ustasıyım. Uluslararası lisansl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster