Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
450
 

Ülkemizde hakem olmak

Ülkemizde hakem olmak
 

Bu ülkede, hakem olmak zor iş.

Çünkü herkes, kendini hakem sanıyor.

Herkesi, kendimiz gibi art niyetli sanıyoruz.

Hakemlerin de insan olduğunu unutuyoruz.

Gün görmemiş küfürlerle sövüyoruz onlara.

Hakem maçın temposunda kararlarını anında vermek zorunda. Durun biraz düşüneyim deme lüksü yok.

Futbol yorumcuları geçmişler televizyonların başına, tekrar tekrar izliyorlar pozisyonları yine de her yorumcu değişik karar veriyor.

Maradona'nın "Tanrının eliyle attığı golü, Tanrı hakeme göstermemiş olabilir !

Fenerbahçe - Beşiktaş maçını televizyondan izledim. Öncelikle tüm hakemlerin iyi niyetli olduğunu düşünmek zorundayız. Eğer hakemler hakkında önyargılarımız varsa, hakemlerin her düdüğüne karşı çıkma yanlışına düşeriz. Özellikle de futbol yazarlarının, bazı hakemler üzerine söyledikleri, yazdıkları, konuların etkisinde kalırsak durum daha kötü olur.

Maçı izledik. Hakemin gol öncesinde düdük çaldığı apaçık ortada. Düdüğe rağmen, oyunun biraz devam etmesi, maçın tansiyonu heyacanı nedeniyle düdüğün sesinin duyulmamış olmasıdır. Burada futbolcuların iyi ve kötü niyetleri de ortaya çıkıyor.

Biz madalyonun, hep bir tarafına bakmaya alıştığımız için, yorum yaparken de tepki gösterirken de yanlış yapıyoruz. Diyelim ki Hakem düdüğü çaldığı halde gölü geçerli saysaydı durum daha kötü olmaz mıyd !.

Hakemler de hata yaparlar. Hatalarını sonradan maçı görsel şekilde izledikten sonra görürler. Bu sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın her tarafında da bu böyledir.

Hakemlere , yöneticilerimiz karışır, teknik adamlarımız karışır, spor yazarları karışırsa, seyirciler zaten buna dünden hazır. Böyle gergin bir ortamda hakemlik çok zor.

Hakemleri özgür bırakalım. Yöneticiler, spor yazarları hakemlere karışmasınlar, hakemler hedef gösterilmesin, o zaman seyircilerimizin de tepkilerinde bir azalma olur.

Biz kendimizi hakemin yerine koyalım. Biraz vicdanlı davranalım. Her hakemin hata yapabileceğini düşünelim ve varsayalım. Çoğumuz televizyonlardan, Avrupa maçlarını izliyoruz, orada da hakemler hata yapıyorlar.

Özellikle bazı kötü niyetli futbolcular, hakemi yanıltmaya yönelik bir çok hareketler yapıyorlar. Asıl tepkilerimizi bu futbolculara göstermeliyiz. Bu futbolcular seyircileri de yanıltarak, hakeme karşı çıkışı körükleyebiliyorlar.

Hakemlerimize sahip çıkalım.

Empati yapmasını billelim.

Madalyonun arka tarafına da bakmaya çalışalım.

Gaza gelmeyelim.

Hakemlerimizi yüreklendirelim, cesaretlendirelim, yoksa hakem bulamayız.

Fotoğraf : Milliyet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...olarak bu konuda oldukca dertliyim! Takımların taraftarları, takımlar sahada 22 top koşturan sahanın yanında dizili teknik adamlar! Değişen kuralları takibe gerek görmeyenlerin gördüklerini hakem görse de görmesede, yargısız infaz, küfürler tehditler onları bekler! Kurbanlık üçlü! Bayraklı bayraksız azınlık, lobisi yok denecek bir konumda! Üsten tabandan sağdan soldan baskı! Kazandıkları her zaman bol sıfırlı saldırı! Maçın sonucu ne olursa olsun hakem hep kötü oynar, kaybeden bir taraf her zaman olduğu gibi...Buna ben Ülkem de, Avusturya'da Almanya' da bizzat şahit oldum! Gözünüzün önünde evladınız saldırıya uğrarsa... Çok çirkin ilkel bir davranış biçimi! Bu konuyu yazmaya değer bulmanız, doğruyu savunmanız beni olumlu etkiledi. Elinize sağlık selamlar.

Alev Meisel 
 07.11.2007 13:40
Cevap :
Merhaba, Hakemlerimizin de bir insan olduğunu hata yapabileceğini, Dünyanın her tarafında bunun böyle algılanması gerektiğine inanan biri olarak - eskiden hentbol hakemi olarak görev yapmış biri olarak - hakemlerimize saldırıları ve haksızlığı kınıyorum. Anlamlı ,içtenlikli yorumunuz için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.  07.11.2007 18:22
 

ama ben hakemlerin bu kadar iyi niyetli olduklarını sanmıyorum.Federsyonun bi takım oyunları hakemlerin çaldıkları düdüklerle ortaya çıkıyor.evet hakemler bir kaç saniye içerisinde karar veriyorlar.buna bir diyeceğimiz yok.şunu söyleyeyim size.beşiktaş'a yapılan haksızlıklar apaçık ortada.Fenerbahçe maçı için söylemiyorum.Eğer bugün yazdığım blogu okursanız demek istediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz.ben hakemlere iyi olarak bakmak istiyorum ama onlar bana yok siz bize kötü yönden bakın dercesine kararlar veriyorlar.Ben artık türk hakemi istemiyorum.yabancı bir hakem gelsin derbilerde.o zaman utansın bizimkilerde.teşekkürler

Anatoliaaa 
 05.11.2007 14:55
Cevap :
Merhaba, Yorumunuzu okuduktan sonra sayfanıza girip yazınızı okudum. Dünyanın her tarafında hakemler hata yapıyor. Bu final maçlarında da oluyor. Hakem bir insan makina değil, o anlık gördüğünü kısa sürede yorumlamaya çalışıyor. Biz karar vermeye çalışırken televizyonların yavaşlatılmış görüntülerinden karar veriyoruz. Öncelikle hakemlerin iyi niyetli olduklarına inanmamız gerekir. Aksini düşünürsek bir önyargı olur işin içinden çıkamayız. Bu konu da hakemler hariç herkes yanlış yapıyor diye düşünüyorum. Beşiktaş büyük takım, bu konuların üstesinden gelir. Yorumunuz için teşekkürler eder esenlikler dilerim.  05.11.2007 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1407
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster