Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '12

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
1506
 

Ülkemizde Turizm

Ülkemizde Turizm
 

Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen çekmek için alınan iktisadi, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, iktisadi ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır. Turizm sayesinde insanlar hem diğer ülkelerin güzelliklerini görmüş bilgi edinmiş olurlar hem de gittikleri ülkeye gördükleri yerler karşılığından para kazandırırlar. Yani turizm ziyaret edilen ülkenin ekonomisine de çokça katkı sağlar. Turistlerin barınmaları, eğlenip dinlenmeleri için yapılan oteller, moteller, pansiyonlar, plajlar, lokanta ve gazinolar, kampingler, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar, hep birer turizm kurum veya kuruluşudur. Bu kurumların sayısı, konforu, personelinin güler yüzlülüğü, buralara ulaşım kolaylığı turist akımını arttırır. Doğa güzellikleri de önemli bir ilgi kaynağıdır.

Ülkemize gelen turistlerin rahat etmeleri için elimizden gelen kolaylığı gösteriyoruz. Ama bazı turistler: Ülkemizdeki kuralları çiğneyip türlü rezaletler yapıyorlar. İşte Alanya’da eczane önüne tuvaletini yapan turist,

Marmaris’te gecenin 3 nde arabadan inen sarhoş turist kafilesinin bir apardın önünde bağıra, çağıra naralar atarak yerlerde sevişmeleri. Ellerindeki içki şişelerini ikaz edenlere fırlatmaları. Yine Marmaris’de Özenle yapılmış temiz tertipli bir apart otelde, gelen turist kafilesinden birisi banyoda asılı duran tertemiz dantellerle süslü yüz havlusunu tuvalet kâğıdı yerine kullanıp, büyük tuvalet dışkısını bırakması. Otobüse binip apart otelden tam ayrılırken, görevli çalışan havluyu getirip apart otel sahibine gösteriyor, çok sinirlenen apart otel sahibi elinde dışkı artıklı havluyla otobüse girip :”Türkleri hep 3ncü sınıf vatandaş olarak gördünüz, ülkenizde bizi horladınız, elindeki dışkılı havluyu göstererek bu mu sizin MEDENİYETİNİZ, İNSANLIĞINIZ, GÖRGÜNÜZ. Diyerek havluyu o odada oturan kişinin suratına fırlatıyor.( Otel sahibi uzun yıllar Almanya’da oturmuş.) Fethiye’de bizzat şahit olduğum bir olayı anlatacağım: Yazlığımın karşısında apart otel olarak kullanılan bir villa var. Orası bir İngiliz’e ait. Senede 15-20 gün çocuklarıyla gelip kalıyor. Oraya bakan kişi, sahibi gittikten sonra, evi otel gibi kullanıp 15 şer kişilik gruplar getirip, onlardan paralar alıyor. Devlete bir kuruş vergi vermiyor. Ev olarak görünüyor. Bir gün yine 10 kişilik bir grup bahçeye açılan balkonda kahvaltı ederken yedikleri, elma, yumurta ve diyer çöpleri yola atmaya başladılar. Yanımdaki komşum İngilizce olarak uyardı oranın çöplük olmadığını söyledi. Komşuya “ŞİT” dediler. Bayan İngilizce biliyor.Şit (B..K) anlamına geliyor. Bayan sinirlendi ve “en büyük şit sizsiz” diyip ellerine eldivenleri giyip bir çöp poşeti aldı, bahçesinden sokağa çıkıp çöpleri tek, tek poşete koyup, onların sofrasına attı ve cep telefonunu göstererek:”Şimdi polis çağıracağım” der demez hepsi koşup etrafını aldılar ve “sorry, sorry” diyerek özür dilediler ve hepsi birer poşetle sokağı baştan aşağı temizleyip süpürdüler. Turizm uğruna ne onurumuzdan ne de gururumuzdan kesinlikle ödün vermemeliyiz. Bizler Misafirperver, saygılı, insanlara, özellikle yabancılara gereğinden fazla değer veren bir Milletin çocuklarıyız. Ama yapılan yanlışlıkları ve hataları asla affetmeyelim.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O, biz neler görüyoruz Nahide hanımcım, bir anlatsam, parmaklarınızı ısırırsınız. YANLIŞ ANLAŞILMAYAYIM,diye örnek vermiyeceğim. Bu adacık, artık ne tür bir CENNETİDİR BELLİ DEĞİL... Yaramı acıttınız, Sevgiler, Kıbrıs'ımdan.

Göksel47 
 14.07.2012 16:06
Cevap :
İYİ AKŞAMLAR DEĞERLİ ARKADAŞIM.KIBRIS'I GÖRMEYİ ÇOK ARZU EDİYORUM.O REZALETLERE KIBRIS TÜRK KESİMİNDE MÜSADE EDİLİR BELKİ, AMA RUM KESİMİNDE MÜSAADE EDECEKLERİNİ PEK SANMAM.SELAMLAR SEVGİLER, TEŞEKKÜRLER.NAHİDE ÇELEBİ  14.07.2012 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1971
Toplam yorum
: 12078
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster