Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
15550
 

Ülkemizdeki taraftar grupları...

Ülkemizdeki taraftar grupları...
 

Taraftar grupları


Ülkemizde çeşitli isimlerle anılan birçok taraftar grubu bulunmaktadır. Herkesin ortak gayesi takımını en iyi şekilde temsil etmektir. Kimileri görsel şovlarıyla, kimileri takımlarına olan aşkla, kimileri ise diger grupların üzerinden prim yapmaya çalışmakla bilinen gruplardır .Şimdi bu gruplar hakkında kısa kısa bilgi verecegim.

Şimşekler Grubu (Adana Demirspor)
Yaklaşık 25 yıl önce kurulmuşlardır. Kurucusu eski başkanlarından Adem Atılgan'dır. Ateşli yanlarıyla bilinmektedirler. Tribünlerde çeşitli aktivite yaparlar. Ülkenin birçok tribün grubunun takdirini kazanmışlardır. Mersin ile aralarında husumet bulunur.

Hodri Meydan-Kostad (Kocaelispor)
İzmit çocuklarıdır. 2003 senesinde düşen Kocaelispor'un tekrar Süper Lig'e çıkmasını 5 yıl boyunca beklemişlerdir. Küme düştüğü sezon açılan "Ağlarsa Hodri Meydan Ağlar" pankartı içlerinde ki aşkı yansıtır. Bu hafta oynanan Trabzonsor maçında "Türkiye'ye bakan Kocaeli, Bir Kocaelispor'a Bakamadı !" pankartı ile Kocaelili işadamlarına belediye başkanların inceden ayarı vermiştir. Süper Lig'de kalması gereken gruplardandı ancak seneye onları Bank Asya'da takip edeceğiz. Sakarya ile aralarında husumet bulunur. Umarım hakettikleri yere tekrardan gelirler.

Tatangalar (Sakaryaspor)
Sakaryaspor'un taraftarlarıdır. Yıllardır bir çıkıp bir düşen asansör takımın en cefakar sevenleridir. Dün itibariyle düşen Sakaryaspor'un arkasında gözü yaşlarla bıraktıgı taraftarlarıdır. 99 depreminde büyük yara görmüştür ancak kısa zamanda toparlanmasını bilmiş tarihte epey trafik kazalarına muzdarip kalmış şanssız takımın şanssız cefakarlarıdır. Deplasmanda Sakarya'da her yerde onları görmek mümkündür. Süper Lig'de görülmesi gereken taraftarlardandır.

Teksas (Bursaspor)
4-5 yıl öncesine kadar Bursa haricinde hiçbir yerde tanınmayan ama güttükleri Beşiktaş düşmanlığı sayesinde çArşı üzerinden prim yapan taraftar grubudur. Ateşli yanları, tribün yapıları iyi olmasına rağmen tüm herkesin ortak görüşü Teksas'ın kimse üzerinden reklam yapmayarak bir Kocaeli gibi bir ADS gibi bir Sakarya gibi kendi tribün kültürlerini oluşturmasıdır. Beşiktaş düşmanlığı beslemelerine rağmen takımın hemen hemen yarısı Beşiktaş'tan giden futbolculardır ancak buna hiçbir şekilde karşı olmamışlardır (Hocaları dahil). Eğer bu kinlerini bitirirlerse ülkemizin sevilen ve sayılan taraftar grupları olarak kendilerini tarihe yazacaklardır amigoları Beşiktaş çArşı'sından kovulan Selim'dir.

Kırmızı Şimşekler (Eskişehir)
Eskişehirspor taraftarlarıdır. Türkiye'nin en eski taraftar gruplarındandır. Yapmış oldukları Kareografilerle tribünü görsel açıdan şov yerine dönüştürürler. Süper Lig'de yıllardır aradıgımız klubun taraftarlarıdır. Gönülden bağlıdırlar ve Süper Lig'e yakışmaktadırlar.

Genç Fenerbahçeliler (Fenerbahçe)
Fenerbahçe taraftarlarıdır. Amigoları Beşiktaş çArşı'nın kovmuş oldugu Sefa'dır. Zamanında Aziz Yıldırım'la sıkı fıkı olan ancak aralarında ki rant savaşı yüzünden şimdi düşman kesilen Sefa, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın tuvalet ihalesine kadar eli uzanmıştır. Tek besteleri SARI LACİVERT ŞAMPİYON FENERdir. Ülke bazında sevildikleri pek söylenemez. Bunda her ne kadar Aziz Yıldırım'ın son zamanlarda ülke tribün grupları üzerinde oynadığı oyunlar etkili olsa da GFB'nin de büyük payı vardır. Esenler grubu ile çatışmaktadırlar. Esenler Aziz Yıldırım'dan beslenmektedirler ve GFB'yi sindirme çalışmasındadırlar. Kısacası rant grubudur. Varlığı ile yokluğu belli olmayan bir taraftar grubu olarak söylenecek pek bir şey yoktur.

Ultraslan (Galatasaray)
Galatasaray'ı destekleyen seyircilerdir. GFB'den pek kalır bir yanları yoktur. Türkiye'nin en iyi taraftar grupları arasında ilk 10a girdikleri dahi söylenemez. Beste yönünden ezeli düşmanları Fenerbahçe taraftarı ile aynı kategoridedirler. Futbol literatüründe şike=Galatasaray anlamı oluştuğundan ülkemizde sevildikleri pek söylenemez. Genel koordinatörleri Alpaslan geçtiğimiz kış trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

çArşı (Beşiktaş)
Kuşkusuz taraflı tarafsız herkesin gönlünü kazanmışlardır. Asi, Ateşli , Aykırı kimliklerinin yanı sıra siyasi görüşleri de mevcuttur. Ülkenin tek sol görüşlü tribün grubudur. Yapmış oldukları eylemler, Açmış oldukları pankartlar, ses rekorları ile gerek ülkemizde gerekse Avrupa'da adından sıkça söz ettirmektedirler. Dünya Futbolunda bulunan ses rekoru bu grubun elindedir. Gündemi takip ederler ve şekillerini koyarlar. İnönü'ye çoğu zaman bu grubu izlemeye gelen insanlar mevcuttur. Beşiktaş'ı sevmenin de üstünde bir aşkla baglanmışlardır. Bu sevdadan vazgeçersek Allah belamızı versin diyen aşktır çArşı. Türkiye'de ki bütün bestelerin çıkış noktasıdır. Diğer takımlar daha sonra bu besteleri kendilerine çevirmeye çalışırlar. Grubun amigosu Alen Markanyan'dır. Tribünün efsanesi belki de herşeyi Mehmet Işıklar'ı (Optik Başkan) kaybetmiş ve büyük bir sarsıntı geçirmişlerdir. Uzun lafın kısası sevilir sayılırlar ve bu ülkenin kuşkusuz en büyük taraftarlarıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1656
Kayıt tarihi
: 18.04.09
 
 

Kütahya Meslek Yüksekokul Mezunuyum. Şuan işsizim. İlgi alanlarım genelde Beşiktaşla ilgilidir. Spor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster