Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Şubat '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
833
 

Ülkemizle ve bizimle ilgisi yok. Anlatılanlar Çarın Rusya’sında yaşanmıştır.

Ülkemizle ve bizimle ilgisi yok. Anlatılanlar Çarın Rusya’sında yaşanmıştır.
 

Bir inancı yok etmek mi istiyorsun? Kontrol et!


Rusya’da Çarlık döneminde, Galiçya ve Lituanya ülkesinde oturan İslav ırkından “Ruthenes” denilen bir halk yaşamaktadır. Ne var ki bu halkın mezhebi, Çarın Ortodoks mezhebinden değildir.

Çarlar karar verir; “Rutheneslerin milli mezhepleri söndürülüp, Ortodoks mezhebine sokulacaklardır.”

Bunun için, zulmün klasik tedbiri; Rüten kiliselerini kapatmak ve rahipleri sürüp halkı Rus Ortodoks Kiliselerine geçmeye zorlamaktı.

Çar böyle yapmamıştır. Böyle yapsaydı, dünyada, baskı yoluna gitmiş ve din hürriyetine aykırı hareket etmekle itham olunurdu. Çar Rüten kiliselerin kapılarını açık bırakmış ve rahiplerin Rüten ayinlerini serbestçe yapmalarına müsaade etmiştir.

Hatta Rütenlerin mektep ve manastırlarını dahi kapatmamıştır.

Çar şu kadarcık bir müdahalede bulunmuştur; Rüten kiliseleriyle mektep ve manastırlarını hükümet kontrolüne almış ve mektep ve manastırlarda ders okutup ibadet eden genç rahipleri yetiştirecek olan hocaları, Rüten mezhebinin gizli düşmanlarından olmak üzere, kendisi tayin etmiştir.

Bu müdahale kâfi gelmiş, kısa zamanda Rütenlerin milli din ve mezhepleri sessiz soluksuz çöküvermiştir. (1)

Gayet tabii; Hükümet elinin ve gözünün girdiği iman ve akide göçer. Sovyet hükümeti, Çar’ın vaktiyle Rütenlere tatbik ettiği bu şeytani tedbiri bugün Rusya’daki Müslüman ve Hıristiyan bütün halka tatbik etmektedir. (2)

* * *

Bunu neden yazdık. Rusya ile iş ilişkilerimiz giderek artmaktadır. Ne de olsa iş ortağımız. Onların anlayışlarını öğrenmekte zarar olmaz derim.

Meraklısına; “Bugünkü sorunlarımız, dünkü yanlışlarımız” Devam edecektir.

Resim;www.alevihaberajansi.com'dan alıntıdır.

Kaynak;
(1) Jules Simon, Liberte civile, sahife 325.
(2) Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil. İst. Hukuk Fakültesi dekanı sahife 106.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle şeyler çarlık, padişahlık ve tiranlıkla yönetilen devletlerde olmuştur. Acaba bu uygulamalar, "Anayasasında cumhuriyet, demokrasi, hukuk, laiklik ve sosyal" kelimeleriyle madde düzenlemeleri yapılmış ülkelerde de yapılabilir mi? Demokratik ülkeler, günümüzün Sovyet yönetim anlayışını benimseyebilir mi? Zannetmiyonum, diyeceğim de diyemiyorum. Selam ve hürmetlerimle...

Hüseyin Atacan 
 29.02.2008 23:37
Cevap :
Değerli Hüseyin Bey, Aramızda Rusya'yı görenler; Sabah-akşam metroya gelenlerin ellerinde çanta yerine bira şişelerini, Kremlin sarayı veya benzeri gezi alanlarının çevrelerinde de; meşrubat (gazoz vb) satan büfe veya seyyar arabaları, vatandaşa sudan daha çok alkol satıldığını bilirler. Rusya’da aile ve gençlik çoktan sizlere ömür! Aslında Rusya ile “benzerliklerimiz var mıdır?” Sorusuna; halkımızın, benzerlik varsa bizzat görmesini ve Rusya'yı ziyaretini çok isterim. "Bize gelince... Bizde bu mevzuda tutulan ve tatbik edilen usul hakkında kanaat beyan edemem. Çünkü bu hususta hür değilim. Okuyucumun beni mazur görmesini ve olup bitenler üzerinde bizzat kendisinin düşünmesini rica ederim." Demektedir. Ord. Prof. Dr. A.Fuad Başgil. Din ve laiklik sah.106'da ." Bizde de; Üniversite hatta liseli gençlerimizde, ahlaki yozlaşma yoksa alkol tüketimi bira şişeleri ile caddelerde taşmamışsa ne diyebilirim ki? Sağlıcakla kalınız.  01.03.2008 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1100
Toplam yorum
: 2703
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster