Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
840
 

Uluağaç ve Kiçağaç Tarihine bir bakış

Uluağaç ve Kiçağaç Tarihine bir bakış
 

Uluağaç Göleti (Niğde)


     

     Niğde’nin Uluağaç  ve Kiçağaç köylerinin tarihi ile ilgili olarak 19. yüzyılın sonlarında yazılmış karamanlıca kaynaklarından bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

      Niğde’in yerel tarihine ilgi duyanlara yardımcı olacağını ümit ediyorum.

     Tarih araştırmalarında başlangıçlara vesile olması dileğiyle..

 

     Fehmi Dinçer

     Ankara 2014

 

         

                                Uluağaç Tarihi üzerine

 

     Sementra’nın (Ovacık - Semendre - Niğde -  f.d.) yanında ve cenup tarafında Uluağaç karyesi vardır. Bu karye 220 haneden ibaret olup, 50 hanesi islam ve diğerleri ortodokstur. Ahalisi alelumum fakir ve rençberlik ile meşgul olarak, İstanbul’a gelenler dahi ekseriyetler sebzecilik ve bakkallık ederler.

     Uluağaç’da evelleri ekklisiya olmayıp, yeraltında ve Agios Vasileios ismine mevkuf (vakfedilmiş - f.d.) ufak bir parekklison var iken, 1841 senesinde ahalinin ianesi ile ve 50 bin kuruş mesarifle Mihail Arhangelos namına bir ekklisiya inşa edilmiştir. Mektepleri dahi bir çok zahmet ve say-ü gayretle 1893 senesinde bina edilerek, ande dimotikon sholeion usulünde bir didaskalos (erkek öğretmen - f.d.)  tarafından 150 kadar çocuk talim-ü terbiye edilmektedir. Lisanlarıda Sementra’nın lisanı gibi karışık rumcadır.

      Karyeden bir çaryek kadar uzakta ve notos (lodos - f.d.) tarafta Agia Trias ismine mevkuf küçük bir monastır olup, senevi yevmi mahsusunda liturjiya icrası ile etraftan gelen ziyaretçiler tarafından panayır icra olunur. İşbu manastırın yeri Endivit tabir olunup, etrafında dahi gayet eski ve kayadan kesme ekklisiyalar ile meskenlerin yıkıntı ve harabesi görülmektedir.

 
 

                          Kiçağaç  Tarihi üzerine

 

      Uluağaç’ın yan tarafında dahi hemen karye-i mezkureye (adı geçen köye - f.d.) müşabih Kiçağaç namında bir hristiyan karyesi vardır.

       Bunun şimalinde düz bir ova olup, Üçkapılı namı ile tesmiye olunur ki, sırf çayırlık ve otlak mahali olduğundan hayvan sürülerine mahsustur. İşbu ovanın yukarı tarafında dahi gayet beyaz mermer çıkar bir o yeri, bayır ve ocak var ise de, yeri bayır ve mermerlerin naklide güç olduğundan, hemen battal bir haldedir.

 

     Fehmi Dinçer

      Ankara 2014

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 5625
Kayıt tarihi
: 23.03.07
 
 

1959 yılında Fertek - Niğde'de doğdum. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster