Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
3097
 

Ulucanlar Cezaevi Müzesi gezisi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi gezisi
 

Tatilde nereye gideceğimize karar vermeden önce sizi Ankara'da bir yere götüreceğim deyince ev halkı biraz şaşırdı. Hava sıcaktı ve kimse yerinden kıpırdamak istemiyordu.Ulucanlar Ceazaevi Müzesine gideceğiz dedim. Kabul ettiler ve düştük yola.Nasıl gideceğimizi bilmiyorduk.Biraz araştırdıktan sonra neyse ki öğrendik. 

Ulucanlar Cezaevi artık bir müze. Bentderesinin önündeki Siteler ya da Cebeci dolmuşlarına binerseniz. cezaevinin önünde inebiliyorsunuz. Önce müze cezaevinin bahçesine giriyorsunuz. Geniş bir bahçesi var. Beton kaplı.Cezaevi girişi için bilet almanız gerekiyor. Ardından cezaevini gezmenizi sağlayan yönlendirici oklar yardımıyla tek başınıza cezaevini dolaşmanız mümkün. 

Cezaevikaranlık koridorlardan, küçük hücrelerden, basık tavanlı koğuşlardan oluşuyor. Sadece gökyüzünü görebildiğiniz iç avlular cezaevinin nefes alma yerleri. İşkence odaları ses efektleri ile düzenlenmiş. Karanlık bir dehlizden geçerken odalardan işkence seslerini duyuyorsunuz. İçiniz ürperiyor.Sonra tek kişilik hücreler var. 

Kimler kalmamış ki Ulucanlar Cezaevinde koğuşlarda ranzaların başlarına burada kaldıkları tahmin edilen kişileri tanıtan tabelalar asılmış. 

Hele bir koğuş var ki müze gezinizin sonunda ulaşabiliyorsunuz yüreğiniz sızlıyor. Hüzünleniyorsunuz. Camekanlar içinde Deniz Gezmiş’ in hırkası. Roma Hukuku ders notları. Hüseyin İnan’ın atleti önü yırtılmış.Yusuf Aslan’ın kaşkolu. Adnan Cemgil’in cezaevinden eşine gönderdiği mektuplar.-Adnan Cemgil Sinan Cemgil’in babası.- Yılmaz Güney’in gri kaşkolu. Fakir Baykurt’ un daktilosu kıyafetleri. 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun seccadesi, pijamaları. Albay Talat Aydemir’in çizmeleri, kıyafetleri. 

Cevat Şakir Kabaağaç’ın kızına yazdığı mektuplar. 

Ranza Kenarında Necdet Adalı'nın fotoğraflardan yansıyan gülümseyen yüzü. 12 Eylül rejiminin ilk idam ettiği kişi. Suçlu olmadığını düşündüğü için cezaevinden firar girişiminde bulunanlara katılmamış. 8 Ekim 1980’de idam edilmiş. 

Avluda Nazım Hikmet’in 20 Mart 1938’de Ulucanlar Cezaevinde çekilmiş fotoğrafı. 

Bülent Ecevit belki de artık senin gibi kibar bir siyasetçiyi ne bizler ne de bizim çocuklarımız göremeyecek. Osman Bölükbaşı gibi O da Hilton denilen koğuşta kalmış. Hilton denilmesinin sebebi koğuşun yerde yüksek ikinci kat bir koğuş olması. 

İlhan Erdost'un yolu da Ulucanlardan geçmiş. 7 Kasım 1980’de Mamak cezaevinde o zaman görevli erler tarafından dövülerek öldürülen İlhan Erdost. 

Erdal Eren'in mahsun bakışlı bir fotoğrafı var duvarlarda. 

16 yaşında iken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren. 

Kenan Evren asmayalım da besleyelim mi sözünü Erdal Eren için söylemiş. 

Feride Çiçekoğlu'da Ulucanlarda geçirmiş mahpus günlerini. 

Uçurtmayı vurmasınlar filminin öyküsü Feride Çiçekoğlu' na ait. 

Avlulardan sadece gökyüzünü görebiliyorsunuz. Görüşme odaları ufacık. 

Ulucanlar Cezaevi çıkışında ise bir darağacı var. İdam mahkumlarının cezaları burada infaz edilmiş. 

Üzerinde bir yazı var. ‘ İdam cezası TBBM tarafından 2004 yılında kaldırıldı.' 

Biraz buruk, biraz hüzünlü Ulucanlar Cezaevi Müzesinden ayrıldık. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de Ankara-Hahamönü-Cebeci-Ulucanlarda büyümüş bir başkentliyim.Mahalle cezaevimizin çevresinde top oynardık...İdamların yaşandığı sabahları,idam olmuş gibi hissederdik...:(Çok etkilendim...:(duygulandım...şimdi bakınız...Bir blog yazayım en iyisi...Öğretmenim,saygılar...selamlar...

Mesut Selek 
 24.04.2012 18:39
Cevap :
Ankara'ya geldiğinizde fırsat bulursanız ya da uygun düşerse gidersiniz değişik bir anı olabilir sizin için.Selam ve saygılarımla...  03.05.2012 14:03
 

Çok etkilendim... Burayı görmem gerektiğine inandım... Saygılar...

KUYUCAK 
 08.07.2011 0:10
Cevap :
Buradan biraz buruk ve üzgün ayrılıyorsunuz.Kimlerin yolu geçmemiş ki.Pazartesi hariç hergün açık. Akşam 4 te kapanıyor.Selamlarımı iletiyorum.  08.07.2011 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1650
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster