Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
895
 

Uludere katliamı kolay silinmeyecek kara bir leke...

Uludere katliamı kolay silinmeyecek kara bir leke...
 

28 Aralık 2011 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin alnına yapışan kocaman kara bir leke artık.

Kolay kolay da silinmez ve unutulmaz. Tıpkı diğerleri gibi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Kuzey Irak sınırında kaçakçılık yaparak geçimlerini sağlayan 35 köylünün üzerine Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş uçakları bomba yağdırdı tam bir yıl evvel.

17 si çocuk, tamamı erkek olarak tam 35 sivil vatandaşın üzerine devletin uçakları bomba atarak toplu olarak ölümlerine yol açtı.

Kaçakçılığı görmeyen, göz yuman devlet yeri geldi Dağlıca’daki karakolun etrafındaki hareketliliği görmedi, baskını önleyemedi, yeri geldi sivil vatandaşların hareketliliğini gördü bomba yağdırdı.

Olaydan 12 saat sonra TSK sınırdaki terörist geçişlerini bahane etti, hâlbuki baskın yiyen ve üst üste şehit verilen karakollardaki gece hareketliliğini üstelik 300 kişilik kalabalığı göremedi.  

Emrin kimin tarafından verildiği hala belli değil ve gizlenmesine devam ediliyor.   Başbakanın   "Uludere olayı Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak" demesine rağmen sözünü ettiği dehlizlerde olay kayboldu.

Aileler boşuna bekliyorlar. Bu ülkede faili meçhul cinayetler tarihte yerine almışken bunun gibi katliamların sorumluları hiçbir zaman ortaya çıkarılmaz.

Hatta bir anda gündem değiştirilip dikkatler başka yöne çevrilir.

Bunun örneklerini çok gördük.

Afyon cephane patlamasındaki asker ölümleri de iş kazası sayılmıştı.

Geçmişteki Maraş katliamının (1978) yıldönümünde anma törenleri nasıl engellenmek istendiyse aynen Uludere katliamının birinci yıldönümü anmaları da şimdi acılı ailelere engellenmek isteniyor.

Ölümler öyle sıradanlaştı ki artık sayılarla ifade edilir oldu. Sanki istatiğe dönüştü. Her gün insanların birer, beşer, onar öldüğü bir ülkede yaşıyoruz.

Ölenler bizim insanlarımız. Marifet olayın muhatapları acısını ve yasını yaşarken acıklı nutuklar atmak değil de sorumluların unutulmasına engel olmak ve ortaya çıkarmaktır.

Ölen onca sivil vatandaşın ve onca askerin ölümlerinden kimler sorumlu? Artık her yeni günde yeni ölümlerle uyanmak istemiyoruz. Ve bu halkın arasına ayrılık tohumları ekenlerin ekmeklerine yağ sürülmesin.

Şükran Demirtaş 

Hep kardeşçe yaşamaktan bahsettik

Kardeşiz dediğimiz insanlara kendi dilinden

Bir ”başın sağolsun” diyemedik.

Yüzü acıdan çarpılmış insanların

Ne hissettiklerini bile bilemedik.

Daha dün birlikte yanmıştık

Şimdi birbirimize düştük biz

Nasıl kardeşlikten bahsederiz

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

KAÇAKÇILIK YAPARAK GEÇİM SAĞLAMAK !!!!!! Ne kadar da içli yazmışsınız? Benimde gözlerim yaşarmaya başlıyor.Kendimi tutmasam şelale gibi dökülecek, taşkınlara sebep olacak.Hanımefendi, KAÇAKÇILIK meslek değildir.O KAÇAKÇILAR sınırı her geçişlerinde TERÖR ÖRGÜTÜNE para veriyorlardı.O paralarla alınan cephanelerle KINALI KUZULARIN, MEHMETÇİKLERİN ölümüne sebep olanları aklamanız, sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermeniz, asıl kara leke budur.. Namusu ile çalışan vatandaşları, borç para bularak vergisini ödeyen esnafları değil de KAÇAKÇILARI korumak, onlardan yana olmak lekelerin en karasıdır. O bombalarla ölenler layıklarını bulmuştur. Allah o bombaları atan pilotlardan, onlara emir verenlerden razı olsun.Bunlar inşallah son olmayacaktır.Siz bana bir ülke gösterin, o ülke kaçakçıları cezalandırmasın... Kimden yanasınız ? NAMUSLU VATANDAŞTAN MI yoksa KAÇAKÇIDAN YANA MI ????? Çok basit bir soru..Basit de bir cevabı var..Tabii lafı dolandırmak istemeyene...

UĞUR BOZDOĞAN 
 28.12.2012 12:45
Cevap :
Tabi sizin gibi düşünenler de var yani bütün bir halkı vurup gebertelim, temizlensin diyenler.Kaçakçılık yasadışı evet ancak tamamen yok mu sanıyorsunuz. Hiç mi görülmüyor ya da göz yumulmuyor. Yakalarsınız cezasını verirsiniz. Her gördüğünüzü vurmak rastgele ateş etmek hakkına sahip değilsiniz. Karakollar baskın yemeden önce neredeydiler ateş emrini verenler. Üzülmediniz mi? Sorunuza gelince, önce insandan yanayım beyefendi. Siz de öyle olsanız bu ülke için hiç fena olmaz. Yoksa faşizm çok çektirdi yıllardır hepimize.   02.01.2013 9:42
 

Şanlı tarihimizde daha nice facialar var! 1974 Kıbrıs Harekatı'nda yanlışlıkla kendi destroyerimiz Kocatepe'yi bombalayıp batırmamızı ve 54 askerimizin ölümüne neden olmamızı hatırlıyor musunuz? Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 28.12.2012 8:02
Cevap :
Hatırlamaz mıyım. Bütün katliamlar, faili meçhul cinayetler, kaza süsü vermeler hepsi kocaman birer damga alında. Korkarım bütün bu kara lekeler birikip bir gün göz gözü görmez bir hale geleceğiz. Çok teşekkürler Ata Bey. Size ailenizle birlikte mutlu yıllar dilerim. Sevgiler...  28.12.2012 10:53
 

İnsanlık tarihi kara lekelerle dolu bir tarihtir ve biz bunların hepsini de unuturuz. Nasıl sadece 2. Dünya savaşında on milyonlarca insan katledildi, 9 milyon insan toplama kamplarında cayır cayır yakıldı ve unutuldu ise hiç merak etmeyin, uludere'de unutulur, Sivas da unutulur, Kahramanmaraş da. Kendi kendimizi kandırmayalım. Biliyorum siz bana kızacaksınız ama ben yine de tarihi size hatırlatmış olayım dedim. Bizim yapabileceğimiz tek bir şey varsa o da nasıl ve ne şekilde bütün bunların mümkün olmayacağı bir dünya kurabileceğimiz sorusuna cevap aramak olacaktır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 27.12.2012 23:30
Cevap :
Çok haklısınız. İnsanlık tarihi unutulmayacak kara lekelerle dolu. Hiroşima ve Nagazaki de en büyük insanlık dramıyla anılıyor. Ve yine haklısınız ki bunların hepsi unutuluyor. Darbeler, işkenceler, faili meçhuller ve katliamlar. Sivas, Maraş, Çorum ve diğerleri. Hepsi unutulur. Yerine yeni gündemler konuşulur. Bunların yaşanmadığı bir dünya dilemekten başka elimizden gelen bir şey yok. Teşekkürler Mustafa Bey. Sağlıklı ve huzurlu yıllar dilerim.  28.12.2012 14:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2861
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster