Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '11

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
779
 

Ulusal bilinç ve bir anekdot (öykücük)

Ulusal bilinç ve bir anekdot (öykücük)
 

"En iyi eğitimli kişi, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır." - Helen Keller

Ulusal bilincin olmadığı toplumlarda bireylerin kendilerinden de uluslarından da vatanlarından da önemli oranda yitikleri olur. Tıpkı özgürlüğün değeri, onu kaybedince anlaşıldığı gibi… Aşağıdaki öykücük, vatan sevgisiyle yüklü kaliteli eğitime giden yolu ışıtan bir örnek olur düşüncesindeyim.

***

“Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır: Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:

Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!

Turgut Özal'ın “Nasıl?” sorusu üzerine, şunu anlatmışlardı:

“Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi'ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”
Bürokratlardan biri atılır:

Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder! ”

*

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu nedir yaa. Bu nasıl derinden sarsmaktır. Sabah sabah yazınızın başlığı ve tabii resmi çakti beni sanki "oku oku" diye. Hislerim yanılmamış doğrudan ruhumuzu hedef alan bir yazı.Tebrik ederim. Bizim eğitimimizde ruh yok evet. Geçmişimiz güçlü devletimiz tarihi olarak güçlü ama acıyla söylemeliyim ki, halkımızda ruh kalmamış.Bırakılmamış.Bölücüler bir yandan, din dışında hiçbir konuya önem vermeyenler, ülkemizin iyi olmasını istemeyen iç-dış gruplar tarafından ruhumuz köreltilmiş. Üzgünüm ama tren kaçmış gibi artık. Ben de zaten Tusiad'ın önerilerinin yerine geleceğini kala kala cumhuriyet isminden başka bir kavramın kalmayacağını düşünüyorum.Allah yardımcımız olsun

beyazışık 
 31.03.2011 11:13
Cevap :
Sayın Beyazışık, Keşke adınızı ve uğraşınızı da bilseydim! Güzel yaklaşımınız ve yurtseverliğiniz için teşekkür ederim. Elbette kanılarınız yerinde. Güneş balçıkla sıvarmaz. Esenlik dileklerimle.  31.03.2011 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 626
Toplam yorum
: 465
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1379
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster