Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
478
 

Ulusal Egemenlik Bayramı

ULUSAL BAYRAMLARIN İZLEYİCİSİ DEĞİL KATILIMCISI OLMALIYIZ

Üniversitede ögretim elemanı olarak görev yaptığım yıllarda, Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı'ndan bir gün önce, bir öğrencim okulun koridorunda önümü kesti ve "Ulusal Egemenlik Bayramınız kutlu olsun hocam" diyerek, bir sonraki gün yaşayacağımız bayram için beni kutladı.

Yaşamım boyunca böyle bir kutlamayla ilk kez karşılaşmıştım.Önce şaşırdım; sonra öğrencimin içtenliğini anlayınca ben de onu yanaklarından öperek kutladım.

Bu olay beni çok düşündürdü.Çıkışı ve gelişi kendi kültürümüzden olmasa bile, yeni bir yıla girmemiz nedeniyle yılbaşında; dinsel ve geleneksel kültürümüzün bir gereği olarak Ramazan(Şeker) ve Kurban bayramlarında çeşitli şekillerde birbirimizi kutlarız.Uzakta olanlar da, bu günleri fırsat bilerek birbirlerini ziyaret ederler ya da birbirlerine gönderdikleri çeşitli iletilerle iyi dileklerini paylaşırlar.

Bunlar iyi şeyler...Ama, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 23 Nisan ve 29 Ekim gibi ulusal bayramlarımızda aynı şeyi niye yapmıyoruz? Neden birbirimizi kutlamıyoruz ve neden bu ulusal günlerin-bayramların, gururunu, mutluluğunu ve coşkusun paylaşmıyoruz? Yılbaşı ve dini bayramlarımız haftalar, hatta aylar öncesinden düşünülür ve gerekli programlar hazırlanırken, ulusal bayramlarımızın bazıları, halkımızın büyük bir kesimi tarafından neden hatırlanmaz, hatta bilinmez bile?

Dünya Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, dedeler, teyzeler , halalar... Bilmem ne günlerine(!) bile ulusal bayramlarımızdan daha çok değer verilir. Bu neden böyledir?

Bunun böyle olmasının nedeni bence, ulusal bayramlarımızı devletin sahiplenmesi, kutlamaların devlet protokolü içinde yapılması ve bayramların, asıl sahibi olan halka indirilmemesidir.

Ulusal bayramlarımızda da, diğer bayramlarımızda olduğu gibi birbirimizi kutlama ve kıvancımızı paylaşma alışkanlığımızı kazanmalıyız; ulusal bayramlarımızın izleyicisi değil, katılımcısı olmalıyız.

Bütün blog arkadaşlarımın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarım.

Not : Bu seneki 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramı'nın çocuklara ait yanı, çocuklarımız tarafından gereği gibi kutlandı.Ama, aynı bayramın "ulusal egemenlik" yanı ne yazık ki, büyükler(siyasetçiler ve bürokratlar) tarafından
gereği gibi kutlanmadı.Birbirine küs olan büyükler, küçüklere kötü örnek oldular.

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuk bayramı kutlandı ya ona da izin vermeselerdi neler olurdu,bizim kocamanlar ulusal egemenliğin anlamını bilmiyorlar ki kavgaya devam ettiler,amannnnnn,bizim de çocuklarında bayramı kutlu olsun,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 25.04.2008 23:58
Cevap :
Merhaba... Gözden kaçmış bir yanıt. Eskileri karıştırırken Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı için yaptığınız yoruma yanıt vermediğimi gördüm. Üzüldüm. Bugün 19 Mayıs,her iki bayramınızı da kutlarım. Çocukların oldu,gençlerin bugün oluyor,peki bizim bayramımız ne zaman olacak? Selamlar  19.05.2008 8:42
 

Siyasiler gibi kulayacaksak, bırakalım çocuklar kutlasın. Bugün gazetelerdeki asık surat resimlerini gördükçe bir cenaze töreni mi, bayram töreni mi karar veremedim. Hiç değilse çocuklar eğlendi, güldü, tatil yaptı...Sizin de bayramınız kutlu olsun bu arada:)

moonlight1 
 24.04.2008 15:58
Cevap :
Günaydın... Geceleri gaz lambası ve mum ışığında çalışarak,Kurtuluş Savaşı'nı kazanan Büyük Millet Meclisi'nin bugünkü üyelerinin ve diğer bürokratların,bu ulusal günde bir birbirinin yüzüne bakmamaları çok üzücü.Selamlar  25.04.2008 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 925
Toplam yorum
: 2425
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1386
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster