Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1190
 

Ulusalcılar ve milliyetçiler

Ulusalcılar ve milliyetçiler
 

Ulusalcı: Gündelik yaşamı, oturup kalkması, giyimi kuşamı, çocuklarını yetiştirme biçimi, komşuluk ilişkisi, centilmenliği, tabiat ve hayvan sevgisi bakımından, Avrupalıya benzer. Bu benzerliğini bilir. Siyasi anlayış bakımdan ise Kuzey Koreliye benzer. Bu benzerliğini bilmez.

Milliyetçi: Gündelik yaşamı kendisine özgüdür. Bu durumunu bilir. Siyası bakımdan ise Kuzey Koreliye daha az benzer. Bu az benzerliğini de bilir.

Ulusalcı: Klasik batı müziği dinlemeye çalışır. Arabeskten hoşlanır.

Milliyetçi: Klasik batı müziği dinlemeye çalışmaz. Arabeskten hoşlanır.

Ulusalcı: Rakı içmekle her fırsatta övünür.

Milliyetçi: Rakı içmekle övünmez. Konusu olursa, dayanma gücüyle övünür.

Ulusalcı: 12 Eylül darbe öncesi sağ – sol çatışması konularına pek girmez.

Milliyetçi: “Biz 7 kişiydik onlar 20 kişiydi biz onları dövdük.” gibi anlatımları çok sever.

Ulusalcı: Bayramdan bayrama namaz kılar.

Milliyetçi: Cumadan cumaya namaz kılar.

Ulusalcı: Çoraplarının rengini pantolonun rengine uydurur.

Milliyetçi: Çoraplarının rengini pantolonunun rengine uyduramaz.

Ulusalcı: Elindeki cep telefonuyla oynar.

Milliyetçi: Elindeki tespihle oynar.

Her ikisi de askercidir…

Ulusalcı: Hükümetle çatışan komutanları daha çok sever.

Milliyetçi: PKK ile çatışan komutanları daha çok sever.

Her ikisi de Kemalist’tir…

Ulusalcı: Laikliği öne çıkarır.

Milliyetçi: Milliyetçilik ön plandadır.

Her ikisi de siyaseten tıkanmıştır. Eleştirilere tahammülsüzdür. Tartışmayı bir anda çatışmaya dönüştürebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kullandığınız kelimelerin,hangi nitelemeleri çağrıştırıp çağrıştırmadığını bilmiyorsanız,ve eğer faşizan bir yaklaşım içerisinde görüldüysem bana bunu hala etkisinde olduğum kemalist ideoloji yaptırdı diyorsanız, kafanızın içindekileri biraz sorgulamaya başlamalısınız bence..bir kavram herkes için ne ifade ediyorsa o değildir onun tanımladığı doğru bir tanedir.yani, başkaları bu kavramı kullanırsa faşist olabilir ama ben kullanırsam faşistlik olarak algılanmamalı ben bunu insanların yararı için kullanıyorum diyemessiniz...

Meltem Şahin 
 18.01.2012 18:25
Cevap :
Faşist olabilirim demedim sadece o iklimden etkilenmiş olabilirim demek istedim. Mesela Kemalistler toptancı bir yaklaşımla "Gericiler!" diyor ben de toptancı bir yaklaşımla "Kuzey Koreliler" demişim. Neyse yazdıklarınızı ben şimdi tek tek önünüze koymıyayım ama bunu muhakkak siz yapın.Bu yazımı didik didik ettiğiniz gibi yakın tarihimizi de edin. Kafatası ölçmelere, darbelere, dersime, şuna buna gösterdiğiniz anlayışıtan birazda bana gösterin lütfen.Tamam."Bazı "Kemalistler Kuzey Koreliye benzer diyerek düzeltme yapıyor ve faşistlikten kurtulmuş oluyorum.  22.01.2012 12:15
 

Yazının başlığı her ne kadar ulusalcılarla milliyetçilerin özelliklerini anlatacakmış gibi görünsede, okumaya başladığınızda benzer yazıları çağrıştırır ve bu iki görüş arasındaki farkları, benzerliklerı anlattığını anlarsınız. Tespih sallamadığı. beyaz çorap giymediği için, klasik müzik dinlediği için kendilerini çağdaş ilan edenlerede bir gönderme yapıldığını anlarsınız.Yapılmış bu tartışmaları da bilirsiniz çünkü. Belkide ben bayram namazı dahi kılmıyorumdur. Mesele bu değil. Asıl rahatsızlık veren Kuzey Koreliye benzetilmekti sanırım. Nazilere benzetseydim "bazı Kemalistler" deme ihtiyacı duyardm. Kendi halinde yaşayan,günahsız bir topluma genelleştirerek te olsa benzetmek faşizanca olduğu söylenemez.İnsanları aşağılamak için değil sarsmak için yapılır bu tür benzetmeler. Faydası da olur. Fakat yine de, etiketleştirme,ötekileştirme,fişleme, lanetleme gibi faşizan çağrışımlar yaptırdıysa bu yazı bu benim de Kemalist ideolojinin etkisinden tam olarak kurtulamadığımı gösterir.

ekrem ekşi 
 17.01.2012 9:43
 

Katkınız için teşekkür ederim Meltem hanım. Saygılar.

ekrem ekşi 
 16.01.2012 17:17
 

Bazılarına göre insanlar; Irk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar...( Albert Einstein )(benim bazıları olarak değiştirdiğim kelime yerine Einstein başka bir kelime kullanmış. etiketleştirilmenin,fişlenilmenin,ötekileştirilmenin ve lanetlenmenin en ağırını yaşamış biri olduğundandır kimbilir? ideallerinizi yaftalamaya hazır bir dolu dünya insanla birlikte yaşıyorsanız doğaldır...)

Meltem Şahin 
 16.01.2012 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 554
Kayıt tarihi
: 12.09.11
 
 

1963 Rize doğumluyum. İlkokulu Rize'de, ortaokulu Üsküdar'da okudum. Elektrik Teknik Bilimler kur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster