Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
56
 

Ulusalcılık Sol Değil

Ama solun %70’i ulusalcı. Sağın milliyetçisi MHP Solun milliyetçisi de ulusalcılar.

Biz kimsenin görüşüne katılmıyoruz isteyen ulusalcı olur isteyen başka bir şey, sorun ulusalcılığın sol sanılması.

Milliyetçiliğin olduğu yerde ben yokum, ulusalcılıkta milliyetçilik var. Şimdilerde örneğin muhalefette yaşanan Suriyeli mülteci karşıtlığı ulusalcılıkla alakalı. Değilse insan hakları, demokrasi, barış gibi değerlere inanan gerçek bir solcu savaştan kaçıp ülkemize sığınmış insanlara böyle davranmaz.

CHP’yi beğenmeme ve solu eleştirip memnun olmamanın nedeni CHP’nin karma bir siyasete sahip olması yani sol olmaması, solun da gerçek sol olmaması.

CHP’nin sol olmadığı hep iddia edilir, ben de biraz öyle düşünüyorum. 6 oktan birisi milliyetçilik ama 90 yıl öncesine ait. Yani bence çıkarılmalı, sol değerlerle bağdaşmıyor. Ve bir de soldan yükselen milliyetçi söylemler CHP’nin sol bir parti olduğu konusunda kuşku yaratıyor.

Vatansever kimliği insanlarımızda yerleşik ve bunun hemen değişmesini beklemiyoruz zaten. Ulusalcılık da bu anlamdaysa sorun yok geliştikçe evrensel değerlere yaklaşacağız. Ama CHP’nin kimliği budur deniliyorsa kimse hani o sandığa gitmediği söylenen malum sol kesimi suçlamasın, haklılar.

Malum Kerim Korkut ara sıra solu eleştiren yazılar yazmaktadır. O eleştirilerimize neden işte burada yazdıklarımızdır. Hiçbir solcu tapar gibi Atatürkçü değildir, ona gerçek değerini verir.

Bilmiyorum kimler ulusalcı ama kendilerini sol olarak görmesinler çünkü ulusalcılık milliyetçiliktir ve milliyetçilik de sol değerlerle bağdaşmaz. Vatan partisi mesela AKP ya da MHP gibi sağ partidir. Bu anlamda CHP’nin de sol olarak görülmesi zor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, bilmediğim bir konuda aydınlanmış oldum, Timur Beyin yorumunu da okuyunca daha da bilgilendim. Teşekkürler. Selam ve saygılar.

Dr Atanur Yıldız 
 03.07.2019 7:01
Cevap :
Aslında ben de bu konuda fazla bilgili değilim   07.07.2019 20:45
 

Soldan ne anladığımız da önemli. Otoriteye başkaldıran solcudur. ABD karşıtlığı küresel solculuktur. Solculuk aydınlanmayı amaçlamayı da gerektirir. Ulusalcılığın sol sayılabileceğini düşünüyorum.

yazarbey 
 01.07.2019 18:37
Cevap :
"Soldan ne anladığımız da önemli." Cümleniz üzerinde çok durdum.   02.07.2019 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5496
Toplam yorum
: 14062
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster