Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '13

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
79
 

Uluslararası 11. Bodrum Bale Festivali

Uluslararası 11. Bodrum Bale Festivali
 

Bale gösterisi izlemeyi çok severim. İnsanın hem beynini hem de ruhunu dinlendirir. O kısa süre içerisinde tüm sıkıntılarınızdan uzaklaşır, bambaşka dünyalara yelken açarsınız. Öyle gösteriler olur ki bazen bulunduğunuz yeri hatta kendinizi bile unutursunuz. Hele de antik ortamlarda izlenen gösterilerin seyrine doyum olmaz.

İşte bu yerlerden birisi de Bodrum Kalesi.

7-21 Ağustos tarihleri arasında,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Devlet Opera ve Balesi tarafından, 11. Bodrum Uluslararası Bale Festivali düzenlendi. Festivale katılan tek yabancı ülke Rusya (Sibirya) idi.  20-21 Ağustos tarihlerinde Spartacus (Spartaküs) isimli gösteriyi sergileyeceklerdi. Biletleri aldım ve Bodrum’un yolunu tuttum. İlk kez yabancı bir bale topluluğunu seyretme fırsatı bulacaktım.  Hem de Bodrum Kalesi’nde.

Krasnoyarsk Devlet Opera ve Balesi, (Rusya, Sibirya Devlet Balesi) 1978 yılında kurulmuş. Bu dansçıların birçoğu uluslararası yarışma ve festivallerde ödül kazanmış ve önemli performanslarda rol almışlar. Dünyaca ünlü dansçılarıyla gurur duyan bir topluluğu izleme fırsatı bulacağımız için doğrusu çok şanslıyız.

Akşam heyecanla yerlerimizi aldık ve oyun başladı. Spartaküs, Antik Roma Cumhuriyeti'nde yaşamış Trakyalı bir köle ve gladyatördür. MÖ 73 - MÖ 71 yılları arasındaki köle ayaklanmasında yaptığı önderlik ile tanınır. 

Üstümüzde, lâcivert bir gökyüzü. (O akşam ay, adeta bir tepsi gibiydi.) Sol tarafımızda nazlı nazlı sallanan teknelerin direkleri, hafifçe esen ılık bir rüzgâr, beşyüz yıllık Bodrum Kalesi, ülkemize yakışan, çağdaş görünümlü seyirci kitlesi ve karşımızda Rusya, Sibirya Devlet Balesi sanatçıları; Harika bir atmosfer…

Gösteri başladı. Ben biraz hayal kırıklığı yaşar gibiyim. Kadro ve kostümler beklediğim zenginlikte değil. Dekorlarda öyle… Hatta baştan sona aynı dekoru kullandılar. Artık nasıl bir sahne hayal etti isem… Ancak sahneledikleri gösteri inanılmazdı. Dansçılar gerçekten de muhteşemdi. Konuyu hiç bilmeseniz dahi yüz ifadeleri ve beden dilleri ile konuyu mükemmel bir şekilde anlattılar. Müzik de şahaneydi.  Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Ancak yine de bizim Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından herhangi bir üstünlüklerini göremedim.

Hani bizim en belirgin hastalığımızdır ya, yabancı hayranlığı, kendimizi küçük görmek! Bir an evvel bu hastalıktan kurtulmamız gerek. Zira ben en son İstanbul Kadıköy Süreyya Sahnesi’nde Hürrem Sultan’ı seyretmiştim. Kostümler, dekorlar, dansçılar; her şey tek kelimeyle mükemmeldi.

Önceki yıllarda Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’ de de çok bale gösterisi seyrettik. Hepsi harikuladeydi. Her sahnede değişen dekorlar ve kostümler insanı geçmişe götürür ve bir müddet orada bırakır. Ama ne yazık ki 5-6 yıldır AKM, saçma sapan bir çekişme nedeniyle kapalı ve böyle giderse de açılacak gibi görünmüyor.

Ülkemiz yıllardır, sanata ve sanatçıya yeterli desteği vermeyen siyasiler tarafından yönetilmekte. Dünya başkenti olmakla öğündüğümüz İstanbul’da, dünya çapında bir sanat merkezimiz yok. Olanları da birer ikişer kapatmakla meşguller. Eğer böyle olmasaydı, festivale bir tek yabancı ülke katılır mıydı?

Sonuç olarak; Dünya standartlarında hatta daha da üstün sanat ve sanatçılara sahibiz.  İnanılmaz bir müzik (folklor) kültürümüz var. Ancak onların gerçek değerini dünya âleme gösterebilecek mekânlara ve maddi desteğe sahip değiliz.  

 

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Atatürk

 

Nice uluslararası festivallerde buluşmak dileğiyle…

 

Tülay Hergünlü

 

Bodrum, 23 Ağustos 2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 631
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster