Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '19

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
75
 

Uluslararası Anadil Günü

Toplumların en güçlü diyalog organı dil, son zamanlarda iletişim uzmanları, beden dili ve ses tonunun anlattığınız konudan daha önemli olduğunu söylüyorlar. Evet ilk görüş, ilk konuşma önemlidir.

Bu tartışılailir bir konu fakat görüntümüz nasıl olursa olsun, ses tonumuz ne kadar etkili  olursa olsun  derdimizi anlatableceğimiz "ortak dil" e ihtiyacımız  var. Bu toplumsal ya da evrensel  bir seçim olabilir.

Bir de dil deyince olmazsa olmazımız "ANADİL"miz var. Bu yazı 21 Şubat Ululararası Anadil Gününe saygı yazısıdır.

"Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 21 Şubat'ı Uluslararası Anadil Günü adı altında, uluslararası uzlaşıyı, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla 1999 yılında takvime aldı.

Günün tarihi önemi, 1952'de Pakistan'ın Urdu dilinin Bangladeş halkının da resmi dili olduğunu deklare etmesine tepki olarak ortaya çıkan Bengal Dil Hareketi eylemliliklerine ve bu eylemlerin şiddetle bastırılmasına dayanıyor.

21 Şubat 1952, Bangladeş'in başkenti Daka'da, Bengal Dil Hareketi mensubu birçok öğrencinin Bengal alfabesiyle yazabilme ve Pakistan'ın Bengal dilini de resmi dil olarak tanıması talepleriyle yapılan bir protesto sırasında öldürüldükleri güne tekabül ediyor.

UNESCO raporuna bakılırsa; Dünya'da 2500, Türkiye'de ise 18 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. 100 yıl içerisinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacaksa o dil tehlikede kabul ediliyor. Tehlikede olan dillerin yanı sıra Kapadokya Yunancası ve Ubıhça da Türkiye'nin kaybolmuş dilleri arasında yer alıyor.

Abhazca, Adigece, Kabartayca-Çerkesçe, Zazaca ''kırılgan'' 

UNESCO tarafından yayınlanan atlasa göre Dünya'da 2 bin 473 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye'de de 18 dil için bu tehlike geçerli. UNESCO tehlike altındaki dilleri; ''kırılgan'' (vulnerable), ''açıkça tehlikede''(definitely endangered), ''ciddi anlamda tehlikede''(severly endangered), ''son derece tehlikede''(critically endangered) ve ''kaybolmuş'' (extinct) kategorileri altında ele alıyor.

Dilin ''kırılgan'' olması, birçok çocuk tarafından konuşulmasına rağmen bu kullanımın ev gibi belirli alanlarla sınırlandırıldığı anlamına geliyor.

Türkiye'de Abhazca, Adigece, Kabartayca-Çerkesçe ve Zazaca ''kırılgan'' diller arasında sıralanıyor.

''Açıkça tehlikede'' olan dillerin çocuklar tarafından anadil olarak öğrenilme oranı oldukça düşük. Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Romanca, Süryanice ve Batı Ermenicesi ''açıkça tehlikede'' olan dillerden.

''Ciddi anlamda tehlikede'' olan diller toplumun yaşlı kesimi tarafından konuşulan, orta-yaşlı kesim tarafından anlaşılan ama çocuklara öğretilmeyen dilleri kapsıyor. Bu sınıflandırmaya göre Gagauzca, Ladino ve Turoyo ciddi anlamda tehlikede.

''Son derece tehlikede'' olan diller toplumun yaşlı kesimi tarafından nadiren konuşuluyor. Türkiye'de bu kategoriye giren tek dil Hertevin.

Kapadokya Yunancası, Ubıhça ve Mlahso da Türkiye'nin kaybolmuş dilleri arasında yer alıyor. "

Şiirsiz eksik kalacak diye düşünerek ustasına bırakıyorum sözü; 

Üç Dil

En azından üç dil bileceksin…
En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin
En azından üç dil
Birisi ana dilin
Elin ayağın kadar senin
Ana sütü gibi tatlı
Ana sütü gibi bedava
Ninniler, masallar…
En azından üç dil bileceksin
En azından üç dilde
Canımın içi demesini
Canım ağzıma geldi
demesini
Kırmızı gülün alı var
demesini
Nerden ince ise ordan
kopsun, demesini
Atın ölümü arpadan olsun, demesini
Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur, demesini.

                             Bedri Rahmi Eyüboğlu

 

  • (HÇ/EÖ) Bianet  haber den

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şair Fazıl Hüsnü DAĞLARCA bir şiirinde "Türkçe benim Ses bayrağımdır ^ diyor. Güzel bir dilimiz vardır. Annemin ak sütü gibi TÜRKÇE. Türkçe'mizi korumalı ve yaşatmalıyız. Dünyanın en güzel dili yine Türkçedir. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 27.02.2019 2:30
Cevap :
Merhaba Abdulkadir bey,Türkçe'mizi hiç bir dille ben de mukayese edemem,elimden geldiğince doğru kullanabilmeye çalışırım fakat tüm toplumların Anadillerine hatta yöresel şivelere de saygı duyarım, teşekkür ediyorum değerli katkınıza selam saygılarımla  02.03.2019 20:58
 

Dil ile ilgili yazım http://blog.milliyet.com.tr/tatli-dillim/Blog/?BlogNo=559313

Kerim Korkut 
 20.02.2019 10:31
Cevap :
Teşekkür ederim yazınızı okudum. "Dil" derin bir kaynak ne kadar yazılsa söylense hakkıdır. Selamlar  20.02.2019 23:47
 

Cemile Hanım,dille ilgili araştırmaya dayalı bilgilendirici bir yazı,bilgilendim.Anadolu uygarlıklar beşiği. Anadolu' da yaşayan uluslardan,topluluklardan kimileri tarih sahnesinden silinince dilleri de işlevselliğini yitirmiştir.Dil,uygarlıkları günümüze taşıyan en önemli araçtır.Tarihsel diller,Anadolu'nun zenginliğidir.Yaşatılması,Anadolu uygarlıklarının da yaşatılması demektir.Esen kalınız.

Hüseyin Başdoğan 
 19.02.2019 23:15
Cevap :
Estağfurullah Hüseyin bey,sizin gibi değerli hocaların emeklerine saygıyla emeklemeye çalışıyorum "Dil, uygarlıkları günümüze taşıyan en önemli araçtır." çok doğru, Anadil korunması gereken önemli bir kaynak, Tarihsel, toplumsal diller ve şiveler ise yaşatılması gereken zenginliklerimiz, teşekkür ediyorum zahmetinize selam saygılarımla   20.02.2019 23:45
 

Sevgili Cemile hanım, Uluslararası Anadil hakkındaki bilgilendirici yazınıza çok teşekkür ederim canım.Bizim resmi dilimiz Türkçe bunun yanında okullarda yabancı diller de ders olarak konuldu.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.02.2019 10:21
Cevap :
Sağ olun Nahide hanımcığım, Dil en önemli kültür kaynağımız ve toplumsal bağımız, Cumhuriyet ülkemizin eğitim alanında dünyaya açılan penceresi oldu ve çok değerli insanımız yurt dışı eğitimleri sayesinde dünya dilleri öğrendiler, şükür ki şimdi okullarımızda ve arzuya göre değişik alanlarda da öğrenilebiliyor. Değerli yorumunuza teşekkür ediyor sevgilerimle selamlıyorum   20.02.2019 23:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 3105
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 340
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Kendini tarif etmek en zor eylem sanırım, yaşıyorum, okuyorum yazmaya özen gösteriyorum. Ve iyi k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster